Vedci hovoria o mimoriadne vysokej úmrtnosti pri pacientoch s COVID-19 napojených na pľúcnu ventiláciu

  • Vedci z New Yorku sa snažia nájsť odpoveď na to, ako čo najefektívnejšie používať ventilátory pri pacientoch s novým koronavírusom
  • V rámci ich novej štúdie analyzovali výsledky liečby u viac ako 2 600 pacientov
  • Štúdia ukázala, že prežili len 3 % ľudí vo veku nad 65 rokov
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
  • Vedci z New Yorku sa snažia nájsť odpoveď na to, ako čo najefektívnejšie používať ventilátory pri pacientoch s novým koronavírusom
  • V rámci ich novej štúdie analyzovali výsledky liečby u viac ako 2 600 pacientov
  • Štúdia ukázala, že prežili len 3 % ľudí vo veku nad 65 rokov

Štúdia publikovaná v časopise Journal of American Medical Association je jeden z najrozsiahlejších dokumentov týkajúcich sa pacientov s COVID-19 hospitalizovaných v USA. Vedci skúmali výsledky pacientov s koronavírusom v období od 1. marca do 4. apríla. Zamerali sa spolu na 12 nemocníc v New Yorku a na Long Islande.

Novo publikovaný dokument odhalil mimoriadne vysokú úmrtnosť medzi pacientmi s COVID-19, ktorí museli byť napojení na pľúcnu ventiláciu. Rozsiahla štúdia vychádza z analýzy výsledkov u viac ako 2 600 pacientov. 

Vedecké autority uvádzajú, že celkovo zomrelo 21 %, čiže 553 pacientov. Upozorňujú, že medzi 12-timi percentami kriticky chorých pacientov napojených na pľúcnu ventiláciu sa miera úmrtnosti zvýšila na 88 %. Obzvlášť to platilo u pacientov starších ako 65 rokov, ktorí boli napojení na umelé dýchanie. V takomto veku podľa výsledkov prežili iba 3 % z nich. Muži mali vyššiu úmrtnosť ako ženy.

Gepostet von Voice of America – VOA am Sonntag, 5. April 2020

Bez dostupných liekov sú práve pľúcne ventilátory jednou z možností, ako sa pokúsiť zachrániť pacientov v kritickom stave. Čoraz častejšie sa však objavujú správy o tom, že len malé percento pacientov, ktorí skončia na ventilácii, sa uzdraví.

Výsledkom je teda skutočnosť, že niektorí lekári spochybňujú ich použitie u pacientov s COVID-19 a pokúšajú sa nájsť spôsoby, ako ich udržať, pokiaľ je to možné, mimo týchto zariadení.

Treba však brať na vedomie, že miera úmrtnosti uvedená v štúdii nemusí predstavovať obraz finálneho stavu. Je to preto, že dokument zahŕňa iba pacientov, u ktorých je známy konečný výsledok liečby – tých, ktorí zomreli alebo boli prepustení.

Štúdia nezahŕňa pacientov, ktorí sa momentálne stále liečia v nemocniciach. Údaje sledované vedcami pochádzali len od 2 264 z 5 700 pacientov, ktorí boli prijatí v sledovanom období.

Vedci zo spoločnosti Northwell Health zapojení do štúdie uviedli, že pozorne vnímajú diskusiu o tom, kedy používať mechanickú ventiláciu u pacientov s koronavírusom. Zatiaľ však nemôžu vyvodiť jednoznačné závery ako čo najlepšie používať ventilátory vzhľadom na pozorovaciu povahu štúdie.

„V tejto správe uvádzame iba pripomienky. Takže nemôžeme povedať, že ak by sa týmto pacientom neposkytla mechanická ventilácia, bola by tu zaznamenaná iná miera prežitia,“ uviedla Karina Davidson, senior viceprezidentka pre výskum spoločnosti Northwell Health.

Slovensko dá za pľúcne ventilátory vyše 9-miliónov eur 

Ešte začiatkom apríla sa na výrobe pľúcnych ventilátorov pre slovenské nemocnice dohodol premiér Igor Matovič s vedením podniku Chirana Medical. Podľa zverejnenej zmluvy má výrobca zo Starej Turej dodať všetky prístroje najneskôr do konca júna.

Aj prístroje si vyšli na čerstvý vzduch :)

Gepostet von Chirana Stara Tura am Dienstag, 7. April 2020

Ministerstvo zdravotníctva zaplatí za 300 kusov pľúcnych ventilátorov 9 177 292 eur s DPH, informuje SITA. Výrobca mu dodá štyri rôzne verzie prístroja Chirana Aura s cenami od 27-tisíc do 34-tisíc eur za kus. Na všetky dostane ministerstvo mimoriadnu štvorpercentnú zľavu a trojročnú záruku. Prvých 40 pľúcnych ventilátorov s označením Chirana Aura dostanú nemocnice do konca tohto mesiaca.

Na Slovensku je momentálne hospitalizovaných 265 pacientov, z toho u 80 sa ochorenie COVID-19 potvrdilo. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je aktuálne osem pacientov, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii.

Zdroj: jamanetwork.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá