Vedci: Koronavírus sa do Talianska mohol dostať už v roku 2019

  • V Miláne potvrdil, že praktickí lekári v Lombardii hlásili nezvyčajné prípady zápalov pľúc už vlani
  • "Chceme vedieť, či sme tu koronavírus mali už koncom roka 2019 a ak áno, prečo to nikto za pomerne dlhú dobu neodhalil''
milano-1090×610
TASR, unsplash.com
  • V Miláne potvrdil, že praktickí lekári v Lombardii hlásili nezvyčajné prípady zápalov pľúc už vlani
  • "Chceme vedieť, či sme tu koronavírus mali už koncom roka 2019 a ak áno, prečo to nikto za pomerne dlhú dobu neodhalil''

Talianski vedci skúmajú, či sa koronavírus nedostal do Talianska oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo. V Lombardii , kde teraz denne umierajú stovky ľudí s chorobou COVID-19, totiž zdravotníci vlani na jeseň zaznamenali nezvyčajne vysoký počet pacientov so zápalom pľúc a príznakmi chrípky. To by podľa nich mohlo naznačovať, že koronavírus sa možno nepozorovane šíril mesiace predtým, než sa ho podarilo prvýkrát detekovať, napísala agentúra Reuters. Iní odborníci ale túto hypotézu odmietajú.

Adriano DeCarlo, taliansky epidemiológ a profesor lekárskej štastistiky na milánskej univerzite tvrdí, že v oblasti okolo miest Miláno a Lodi vlani medzi októbrom a decembrom výrazne stúpol počet hospitalizovaných s chrípkou a zápalom pľúc. Podľa neho išlo o stovky prípadov navyše oproti predchádzajúcim rokom.

DeCarlo teraz študuje nemocničné záznamy a klinické detaily týchto prípadov a snažia sa dospieť k záveru, či sa náhodou koronavírus v Taliansku neobjavil už vtedy. „Chceme vedieť, či sme tu koronavírus mali už koncom roka 2019 a ak áno, prečo to nikto za pomerne dlhú dobu neodhalil. Pomôže nám to urobiť si jasnejší obraz v prípade, že budeme čeliť ďalšej vlne epidémie,“ povedal epidemiológ. Keď bude s výskumom hotový, úrady si podľa neho môžu vyžiadať povolenie na exhumáciu ľudí s podozrivými príznakmi, ktorí vlani v postihnutých oblastiach zomreli.

zdroj: tasr

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že koronavírus sa objavil v čínskom Wu-chan v decembri minulého roka. Rad odborníkov sa domnieva, že hypotéza, podľa ktorej sa koronavírus mohol v Európe šíriť už koncom roka 2019, je mylná.

„Myslím, že je nanajvýš nepravdepodobné, že sa vírus v Európe objavil skôr ako v januári,“ uviedol Paul Hunter z britskej univerzity East Anglia. Podľa neho je totiž z doterajšieho priebehu pandémie jasné, že keby sa vírus objavil v Európe už vlani, vyzerala by teraz situácia úplne inak a bola by tu epidémia enormných rozmerov. Jeho talianski kolegovia podľa neho môžu svoju domnienku podporiť jediným spôsobom – laboratórnymi testami vzoriek získaných práve v čase údajného začiatku epidémie.

Hoci prvý prípad infekcie nahlásilo Taliansko 21. februára, podľa odborníkov je isté, že sa koronavírus v krajine objavil už o mesiac skôr. Giuseppe Remuzzi z farmakologického inštitútu v Miláne potvrdil, že praktickí lekári v Lombardii hlásili nezvyčajné prípady zápalov pľúc už vlani. Napríklad v oblasti miest Gera D’Adda a Crema mali rad pacientov s obojstranným zápalom pľúc, kašľom, dýchavičnosťou a horúčkami, čo sú príznaky zodpovedajúce chorobe COVID-19.

„Žiadny z nich však nebol diagnostikovaný ako COVID-19, pretože vtedy ešte o existencii nového typu koronavírusu neboli žiadne správy,“ uviedol Remuzzi. Ak by sa potvrdilo, že prípady nákazy koronavírusu mohli byť v Taliansku už vlani v novembri, bude to znamenať, že vírus sa mohol mesiace šíriť voľne a úplne nepozorovane.

zdroj: Čtk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá