Vedci v Nemecku vytvorili umelé Slnko

  • Vedci v Nemeckom meste Jülich po prvýkrát vytvorili najväčšie "umelé Slnko", ktoré bude slúžiť na získavanie vodíka v budúcnosti.
slnkooo
Caroline Seidel
  • Vedci v Nemeckom meste Jülich po prvýkrát vytvorili najväčšie "umelé Slnko", ktoré bude slúžiť na získavanie vodíka v budúcnosti.

Slnko nesie meno Synlight a je postavané vedcami z DLR – nemeckého aerokozmického strediska. Synlight je vytvorený 149 xenónovými lampami spojených do trojposchodovej paraboly. Obrovský stroj je 14 metrov vysoký a 16 metrov široký. Sústreďuje sa na žiarenie plochy vo veľkosti 20 x 20 centimetrov a dokáže produkovať teplotu až do 3000 stupňov. Tento konkrétny test trvajúci okolo 15 až 20 minút vyprodukuje malé množstvo vodíka, ale lampy môžu bežať nepretržite hodiny alebo dokonca dni.

zdroj: German Aerospace Centre

Dmitrij Laaber, programový inžinier ktorý sa podieľa na projekte, povedal pre IFL Science: „Synlight sme testovali posledné dva mesiace a toto je prvá verejná akcia.“ Výkon lámp je 320 kilowattov a pravdepodobne produkujú svetlo, ktoré až 10000-krát prevyšuje intenzitu slnečného žiarenia na Zemi. Jeho spektrum UV žiarenia je podobné tomu, čo má Slnko.

zdroj: Caroline Seidel/AP

Vodík je neuveriteľne užitočný prvok, ktorý je zdrojom paliva bez emisií uhlíka. Vodík sa však prirodzene na Zemi nevyskytuje, a preto musí byť synteticky vytvorený prístrojmi ako je tento. Synlight lampy používajú za štyri hodiny toľko elektriny ako štvorčlenná domácnosť za rok. Teplo, ktoré lampy generujú je dostatočné na to,aby spálilo osobu.
Cieľom do budúcnosti je replikovať tento reaktor použitím slnečného svetla, prípadne rozšíriť operáciu o produkciu používateľného množstva vodíka.

zdroj: Caroline Seidel/AP

Ako sa vyjadril Dmitrij Laaber: „Ďalším krokom bude dať umelé slnko k skutočným solárnym panelom, kde bude testovaný v reálnych podmienkach.“

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech