Vedci objavili ďalšiu stopu vedúcu k možnému pôvodu koronavírusu. Pribudlo 949 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 428 855 za predchádzajúci deň pribudlo 2 280 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 237 323 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 707 ľudí
pandemia, koronavirus
TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 428 855 za predchádzajúci deň pribudlo 2 280 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 237 323 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 707 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 949 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich až viac ako 78 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 422 pozitívnych, vyše 72 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 9 925 RT-PCR vyšetrení a 15 392 antigénnych testov. Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (185), nasleduje Prešovský (177), Košický (151), Trnavský (119), Trenčiansky (90), Bratislavský (84) a Banskobystrický (75) a Nitriansky (68).

Je medzi nimi 441 mužov a 508 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 193 849 a žien 212 082. V nemocniciach je hospitalizovaných 442 pacientov, potvrdené ochorenie má 332 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,25 % ľudí. Na JIS je 44 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 35 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 592 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 535 497 pričom takto bolo pozitívne testovaných 405 931 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 142 256 z čoho bolo pozitívne testovaných 389 349 osôb. 

Celkový počet neaktívnych prípadov je 722 171. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Na stope k pôvodu vírusu

Vedci objavili ďalšiu stopu vedúcu k možnému pôvodu koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Zistili, že netopiere žijúce v jaskyniach v Laose sú nositeľmi podobného patogénu, ktorý podľa nich môže potenciálne priamo infikovať ľudí. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Odkedy sa v Číne koncom roka 2019 objavili prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, na svete mu podľahli už vyše štyri milióny ľudí. Niektorí odborníci tvrdia, že vírus bol prenesený na človeka zo zvierat, iní poukázali na možný únik patogénu z laboratória.

Dáš sa zaočkovať?

Bádatelia z francúzskeho Pasteurovho inštitútu a Národnej univerzity v Laose zistili, že vírusy geneticky blízke vírusu SARS-CoV-2 sa v prírode vyskytujú u netopierov žijúcich vo vápencových jaskyniach na severe Laosu, ktorý susedí s Čínou.

Vedci tvrdia, že spomedzi vírusov, ktoré identifikovali u stoviek netopierov v provincii Vientiane, sa tri z nich veľmi podobajú vírusu, ktorý spôsobuje covid, a to najmä v spôsobe preniknutia do ľudských buniek.

zdroj: SITA/Deng HuaXinhua via AP

„Cieľom bolo pokúsiť zistiť pôvod tejto pandémie,“ uviedol pre AFP Marc Eloit, ktorý vedie laboratórium Pasteurovho inštitútu pre výskum patogénov.

Eloit, ktorého tím analyzoval zozbierané vzorky, zároveň podotkol, že medzi vírusmi u netopierov a SARS-CoV-2 stále existujú kľúčové rozdiely. Napriek tomu je predmetná štúdia podľa jeho slov „veľkým krokom vpred“ pri zistení pôvodu pandémie a potvrdila teóriu, že koronavírus, ktorý sa rozšíril po celom svete, mohol mať pôvod v netopieroch.

Autori štúdie varovali, že ich zistenia naznačujú, že tieto nové vírusy „zrejme majú rovnaký potenciál infikovať ľudí ako pôvodné kmene SARS-CoV-2“.

Medzinárodný tím odborníkov, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom roka vyslala do čínskeho mesta Wu-chan, kde sa objavili prvé prípady covidu, vo svojej prvej správe o pôvode tohto vírusu uviedol, že sa na ľudí pravdepodobne preniesol z netopierov cez iné zviera. Teóriu o úniku vírusu z čínskeho laboratória označili vedci za „veľmi nepravdepodobnú“.

Tretia dávka

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odobril v stredu podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech pre ľudí vo veku 65 a viac rokov.

Podpornú dávku vakcíny schválil aj pre dospelé osoby, u ktorých je vysoké riziko, že by mali závažný priebeh covidu, či tých ľudí, ktorí sú tomuto ochoreniu viac vystavení vzhľadom na svoju prácu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Pfizer
zdroj: flickr/Marco Verch Professional Photographer

Tretia dávka sa má podávať najskôr po šiestich mesiacoch od podania druhej dávky vakcíny. Nárok na ňu tak po uplynutí tejto doby budú mať desiatky miliónov Američanov, uvádza AFP.

Rozhodnutie sa očakávalo, keďže ho v minulotýždňovom hlasovaní odporučil už poradný výbor nezávislých expertov FDA. Rovnaký výbor však odmietol pôvodný návrh Pfizeru, ktorý podporoval aj americký prezident Joe Biden, a síce odporúčanie tretej dávky vakcíny pre všetkých ľudí vo veku 16 a viac rokov.

Zmienený výbor – zložený z vakcinológov, virológov, epidemiológov a ďalších expertov – totiž dospel k záveru, že pomer medzi rizikami a prínosmi očkovania treťou dávkou je u mladších ľudí odlišný v porovnaní so zvyškom populácie, a to obzvlášť v prípade rizika myokarditídy (zápalu srdcového svalu) u mladých mužov, pripomína AFP.

O podaní tretej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech aktuálne diskutuje aj poradný výbor amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Ten by mohol odporučiť presnejšie vymedzenie príjemcov tretej dávky, respektíve určiť, aké osoby a faktory by sa mali považovať v súvislosti s možným nakazením za vysokorizikové.

Tiež by mohol stanoviť, ktoré pracoviská a iné zariadenia spôsobujú vysoké vystavenie ľudí možnej nákaze covidom, uvádza AFP. FDA medzi takýchto zamestnania zahrnul „zdravotníkov, učiteľov, zamestnancov centier s opatrovateľskou starostlivosťou, zamestnancov potravín, pracovníkov v útulkoch pre bezdomovcov či vo väzniciach“ a ďalších.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá