Vedci objavili najčistejšiu a pravdepodobne najväčšiu kométu v histórii. Kozmický obor si to namieril našou cestou

  • Bernardinelli-Bernstein je pradepodobne najväčšia kométa, aká bola kedy pozorovaná
  • Najbližší bod k Slnku dosiahne 21. januára 2031
  • Vedci z celého sveta ju budú môcť podrobne skúmať
kometa
Kométa Bernardinelli-Bernstein., NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva (Spaceengine)
  • Bernardinelli-Bernstein je pradepodobne najväčšia kométa, aká bola kedy pozorovaná
  • Najbližší bod k Slnku dosiahne 21. januára 2031
  • Vedci z celého sveta ju budú môcť podrobne skúmať

Astronómovia skúmajú vesmír už nespočetné množstvo rokov. Často sa im naskytne pohľad na veci, aké bežné ľudské oko nedokáže vidieť. 

Nedávno astronómovia objavili podľa ich predpokladov najväčšiu kométu, akú doposiaľ videli. Kométa s názvom Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN 271) ponúka generácii astronómov vzácnu príležitosť. Tí majú možnosť študovať objekt z extrémnych okrajov slnečnej sústavy, a to niekoľko rokov.

Gigantický obor

Túto kométu spoločne objavili dvaja astronómovia: Gary Bernstein a Pedro Bernardinelli, ako uvádza portál NoirLab. Podľa dostupných informácii je úplne odlišná od ostatných, ktoré videli predtým. Odhad jej veľkosti je založený na tom, koľko slnečného svetla odráža.

Pôvodne si objavitelia kométy mysleli, že ide o trpasličiu planétu, uvádza portál Science Alert. Odhaduje sa, že jej priemer je 100 až 200 kilometrov.

zdroj: YouTube/nemesis maturity/Reprofoto

„Máme to privilégium, že sme objavili možno najväčšiu kométu, akú sme kedy videli. Alebo aspoň väčšiu, než ktorúkoľvek dobre študovanú a zachytili sme ju dostatočne skoro na to, aby ju ľudia mohli sledovať, ako sa blíži a zahrieva,“ vysvetľuje spoluobjaviteľ a astronóm Gary Bernstein. 

Najčistejšia kométa

Nedávno objavená kométa vznikla v Oortovom oblaku, čo je v podstate zhluk oblakov obklopujúcich slnečnú sústavu. Bernardinelli-Bernstein môže byť jeho najväčší člen.

„Dochádzame k záveru, že C/2014 UN 271 (Bernardinelli-Bernstein) je novou kométou v tom zmysle, že neexistuje žiadny dôkaz o predchádzajúcom prístupe bližšie k 18 au od Slnka od vyvrhnutia do Oortovho oblaku,“ uviedli obaja astronómovia.

„Skutočne to môže byť najčistejšia kométa, aká bola kedy pozorovaná, pretože sme ju objavili skôr, ako sa dostane na obežnú dráhu Uránu, a možno to nikdy neurobila na žiadnej svojej predchádzajúcej dráhe,“ doplnili astronómovia.

Niekoľko rokov skúmania

Astronómovia z celého sveta budú mať možnosť skúmať novoobjavenú kométu počas celého nasledujúceho desaťročia. Dňa 21. januára 2031 sa bude Bernardinelli-Bernstein nachádzať najbližšie k Slnku, čo znamená, že bude aj najjasnejšia.

Kométu bude astronomická komunita intenzívne sledovať po celý čas, aby pochopili jej zloženie a pôvod. Poskytnú najkvalitnejšie snímky celej jej cesty, ktoré im zabezpečia tie najkvalitnejšie teleskopy.

zdroj: NASA/Chris Gunn

Podľa toho, koľko plynu kométa uvoľní, keď sa jej ľady odparia pri slnečnom žiarení, by sa Bernardinelli-Bernstein mohla na nočnej oblohe rozjasniť tak, že ju bude možné sledovať aj pomocou lepšieho teleskopu, ako informuje portál National Geograpfic.

Zdroje: NoirLab, Science Alert, National Geographic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá