Vedci objavili tajomnú krajinu väčšiu než Belgicko. Pod ľadom sa ukrýva už milióny rokov

  • Vedci objavili rozľahlú krajinu „zamrznutú v čase“
  • Podľa doterajších informácií zostala nedotknutá viac ako 34 miliónov rokov
Antarktída
Vedci objavili doslova zamrznutú krajinu, Unsplash/Martin Sánchez
  • Vedci objavili rozľahlú krajinu „zamrznutú v čase“
  • Podľa doterajších informácií zostala nedotknutá viac ako 34 miliónov rokov

Vedci najnovšie objavili rozľahlú skrytú krajinu, ktorá bola milióny rokov „zamrznutá v čase“ pod antarktickým ľadovcom. Britskí a americkí odborníci, ktorí sa na danom výskume podieľali, tvrdia, že ich objav má rozlohu väčšiu ako Belgicko.

Podľa ich slov zostala krajina nedotknutá viac ako 34 miliónov rokov. Ohroziť by ju však mohlo globálne otepľovanie spôsobené človekom.

„Je to krajina, ktorú nikto doteraz nevidel,“ povedal profesor Stewart Jamieson, glaciológ z Durhamskej univerzity a hlavný autor štúdie. Tá vyšla v renomovanom časopise Nature.

Oblasť, ktorá sa rozprestiera na ploche približne 32 000 kilometrov štvorcových, bola kedysi domovom stromov, lesov a pravdepodobne aj zvierat. Následne však vplyvom klimatických zmien takzvane „zamrzla v čase“.

„Táto krajina pod východným antarktickým ľadovcom je menej známa ako povrch Marsu,“ uviedol Jamieson.

Nosná metóda, ktorú pri danom výskume použili, má názov rádio-echo ozvučenie. Ide o vysielanie rádiových vĺn a následnú analýzu ich ozvien. Predpokladané miesto, kde by sa táto skrytá krajina mohla vyskytovať, objavili pomocou satelitných snímok. Preskúmať celú plochu Antarktídy by totiž trvalo oveľa dlhšie.

Zúčastnení vedci napokon nahliadli až 2 kilometre pod ľadovec. V kombinácii s údajmi ozvučujúcimi rádiové ozveny sa objavil obraz riečne vyrytej krajiny s množstvom údolí a ostro vrcholiacich kopcov podobných niektorým na zemskom povrchu.  

„Bolo to ako pozerať sa z okna diaľkového letu a vidieť hornatú oblasť pod sebou,“ opisuje Jamieson, keď porovnával krajinu so Snowdoniou v severnom Walese.

Vedci sa obávajú globálneho otepľovania

Autori štúdie však uviedli, že majú nemalé obavy práve z globálneho otepľovania. Podľa niektorých sa totiž môžu pod ľadovcom ukrývať ďalšie staroveké krajiny, ktoré čakajú na svoje objavenie.

Jamieson zároveň zdôraznil, že krajina sa nachádza stovky kilometrov vo vnútrozemí od okraja ľadu, takže akákoľvek možná expozícia by bola veľmi vzdialená.

„Skutočnosť, že ustupujúci ľad počas minulých rokov či udalostí spojených s otepľovaním krajinu neodhalil, je dôvodom na nádej,“ dodal. Podľa jeho slov by ale zostalo nejasné, aký by bol bod zlomu pre reakciu topenia. 

Štúdiu zverejnili deň po tom, čo vedci varovali, že topenie susedného západného antarktického ľadovca sa v nasledujúcich desaťročiach pravdepodobne podstatne zrýchli, aj keď svet splní svoje ambície obmedziť globálne otepľovanie.

Obavy z globálneho otepľovania potvrdil aj výskum publikovaný v časopise Nature Climate Change. V rámci získavania potrebných údajov odborníci použili takzvaný počítačový model Amundsenovho mora s vysokým rozlíšením.

Práve ten poskytol doteraz najkomplexnejšie hodnotenie otepľovania v regióne. Výsledky ukázali, že zvýšená rýchlosť topenia v 21. storočí bola nevyhnutná vo všetkých možných scenároch tempa znižovania spaľovania fosílnych palív.

Zdroje: Nature, Snowdonia National Park, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá