Vedci objavili vesmírnu „superdiaľnicu“, vďaka nej môže byť medziplanetárny let neuveriteľnej rýchlosti realitou

  • Vedci objavili novú sieť „superdiaľnic“, ktorá umožňuje cestovanie slnečnou sústavou oveľa rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli
  • V štúdii uvádzajú, že malé objekty, ako sú kométy a asteroidy, môžu lietať priamo cez slnečnú sústavu v prekvapivo krátkom čase
  • Tieto poznatky by sa mohli v budúcnosti potenciálne využiť na vyslanie kozmických lodí na vzdialené konce nášho planetárneho systému, ktoré by tak cestovali veľkou rýchlosťou
2003_jupiter_galileo_family.png
NASA
  • Vedci objavili novú sieť „superdiaľnic“, ktorá umožňuje cestovanie slnečnou sústavou oveľa rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli
  • V štúdii uvádzajú, že malé objekty, ako sú kométy a asteroidy, môžu lietať priamo cez slnečnú sústavu v prekvapivo krátkom čase
  • Tieto poznatky by sa mohli v budúcnosti potenciálne využiť na vyslanie kozmických lodí na vzdialené konce nášho planetárneho systému, ktoré by tak cestovali veľkou rýchlosťou

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu objavili novú sieť „superdiaľnic“, ktorá umožňuje cestovanie slnečnou sústavou oveľa rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli.

Vedci publikovali svoje zistenie v štúdii uverejnenej v odbornom časopise Science Advances pod názvom The arches of chaos in the Solar System.

V štúdii uvádzajú, že malé objekty, akými sú kométy a asteroidy, môžu lietať priamo cez slnečnú sústavu v prekvapivo krátkom čase. Napríklad, prekonať vzdialenosť medzi Jupiterom a Neptúnom dokážu za menej ako desať rokov.

Priprav sa na vesmírne divadlo roka. Tento víkend uvidíš oblohou letieť stovky farebných hviezd

Tieto poznatky by sa mohli v budúcnosti potenciálne využiť na vyslanie kozmických lodí na vzdialené konce nášho planetárneho systému, ktoré by tak cestovali veľkou rýchlosťou. Využitie majú aj pri  sledovaní a následnom pochopení objektov blízkych Zemi, ktoré by sa mohli zraziť s našou planétou.

Najnápadnejšie oblúkové štruktúry sú spojené s Jupiterom

Vedci sledovali dynamickú štruktúru týchto trás a vytvorenie série oblúkov vo vnútri tzv. „vesmírnych rozdeľovačov“, ktoré sa tiahnu od pásu asteroidov k Uránu a ďalej.

Táto novoobjavená „nebeská diaľnica“ funguje niekoľko desaťročí, na rozdiel od státisícov alebo miliónov rokov, ktoré obvykle charakterizujú dynamiku slnečnej sústavy.

zdroj: NASA

 

Najnápadnejšie oblúkové štruktúry sú spojené s Jupiterom a jeho silnými gravitačnými silami. „Jupiter, ktorý je najmohutnejším telesom nášho planetárneho systému, je zodpovedný za väčšinu štruktúr, ktoré sme objavili,“ uviedol pre denník Daily Mail spoluautor štúdie, Aaron J. Rosengren z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

„Každá planéta však vytvára podobné„ oblúky“, a všetky tieto štruktúry môžu vzájomne pôsobiť a vytvárať tak dosť komplikované dopravné cesty.“

Populáciu komét rodiny Jupiterov (kométy s obežnou dobou 20 rokov), ako aj malých telies slnečnej sústavy známych ako Kentauri, riadia tieto rozdeľovače. Niektoré z týchto telies nakoniec narazia do Jupitera alebo budú vychýlené zo slnečnej sústavy.

zdroj: NASA/AP/JPL-Caltech

Výpočet bol neuveriteľne komplikovaný

Štruktúry boli objavené zhromaždením číselných údajov o miliónoch obežných dráh v našej slnečnej sústave, a následným výpočtom.

Ich výpočet je neuveriteľne komplikovaná práca, pretože to znamená skúmať dynamickú štruktúru množstva telies a ich gravitačných síl. Aby bolo možné pochopiť, ako sa tieto oblúky navzájom prepájajú, tím musel preskúmať dráhy miliónov objektov vrátane komét, mesiacov a planét.

„Astrodynamici dobre vedia, že gravitácia môže pomôcť aktivovať tieto potrubia,“ uviedol Rosenger. „Napriek tomu bol ich rozsiahly vplyv na prírodné nebeské telesá do značnej miery podhodnotený a nepreskúmaný.“

zdroj: Science Advances/University of California

Výsledky štúdie je potrebné skúmať ďalej 

Výsledky je potrebné študovať ďalej, aby sa zistilo, ako by ich bolo možné využiť pri preprave kozmických lodí. Vesmírne „diaľnice“ by mohli jedného dňa využiť aj vesmírne agentúry ako NASA a ESA na rýchlejší presun kozmických lodí na vonkajšie planéty.

„NASA už navrhla trajektórie založené na podobnej dynamike (Genesis a Artemis) a Lagrangeove body (oblasti relatívnej gravitačnej stability) sa stali základňou viac ako tucta misií kozmických lodí,“ uviedol Rosengren.

Vedci chcú preskúmať aj to, ako by sa tieto „superdiaľnice“  správali v blízkosti Zeme, a aký vplyv majú na strety asteroidov a meteoritov, ako aj na rastúcu populáciu umelých objektov vyrobených človekom vo vesmíre.

Zdroje: Science Advances , Daily Mail , Science Daily 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá