Vedci odhalili dôvod, prečo sú niektorí z nás praváci a iní ľaváci

  • V minulosti si sa mohol stretnúť s množstvom teórií o tom, prečo sú niektorí z nás ľaváci
  • Jedna dokonca hovorila, že táto “porucha” má súvis so stresom počas tehotenstva
  • Najnovší výskum tieto tvrdenia vyvracia
document-3268750_960_720
pixabay.com
  • V minulosti si sa mohol stretnúť s množstvom teórií o tom, prečo sú niektorí z nás ľaváci
  • Jedna dokonca hovorila, že táto “porucha” má súvis so stresom počas tehotenstva
  • Najnovší výskum tieto tvrdenia vyvracia

Možno aj ty si zachytil, že nedávno, 13. augusta, bol medzinárodný deň ľavákov. O tejto špeciálnej skupine vzniklo mnoho výskumov. Ľuďom neustále vŕta v hlave, prečo sú niektorí z nás ľaváci. Ale pýtal si sa niekedy sám seba, prečo sme praváci? Na to, čo spôsobuje fenomén pravákov/ľavákov sa pozreli aj vedci v najnovšom výskume.

Štúdie vykonávané od roku 1980 odhalili, že naša preferencia pravej, respektíve ľavej ruky sa kreuje ešte pred narodením. Podľa záberov z ultrazvuku sa ľavákmi/pravákmi stávame cca v 8. týždni. Od 13. týždňa už môžeme dokonca pozorovať, ako si dieťa cucia prst. Na základe pozorovaní boli vedci schopní odhaliť, či z dieťaťa vyrastie ľavák alebo pravák.

V minulosti väčšina odborníkov predpokladala, že to, či je niekto pravák alebo ľavák determinujú rozdiely medzi pravou a ľavou hemisférou. Avšak štúdia z minulého roku odhalila, že dôvod treba hľadať inde, konkrétne v mieche.

Autori výskumu, Sebastian Ocklenburg, Judith Schmitz a Onur Gunturkun z Univerzity v Bochume spolu s kolegami z Holandska a Južnej Afriky, objavili asymetrickú génovú aktivitu v mieche, ktorá by mohla spôsobovať to, či človek preferuje písanie ľavou alebo pravou rukou.

Každá činnosť začína v mozgu, odkiaľ je vyslaný signál do miechy, a tá ho následne pretransformuje do pohybu. Výskumníci zistili, že kým sa plod vyvíja, ostávajú tieto 2 činnosti do 15. týždňa od seba úplne nezávislé a nie sú prepojené, avšak dieťa je už tak či tak pravákom alebo ľavákom. Inými slovami, plod ovláda svoje pohyby a vyberá si svoju “obľúbenú ruku” ešte predtým, ako činnosť tela kontroluje mozog.

Aby sa vedci mohli pozrieť na tento fenomén podrobnejšie, analyzovali správanie génov v mieche v 8. až 12. týždni tehotenstva a našli signifikantné rozdiely pri kontrolovaní činnosti pravej a ľavej nohy.

Prišli k záveru, že práve asymetrická povaha miechy zapríčiňuje viac zmenu v správaní génov ako zmenu v génoch samotných. Taktiež zistili, že takéto zmeny v správaní génov sú často vyvolávané environmentálnymi vplyvmi a môžu mať dopad aj na to, ako sa dieťa vyvíja. Práve správanie génov má podľa výskumníkov za následok aj to, či sa staneme ľavákmi alebo pravákmi.

Ak si teda sami vyberáme, či sme pravákmi alebo ľavákmi a byť ľavákom nie je žiadna forma postihnutia, prečo sú ľaváci takí ojedinelí? Podľa vedcov si za preferovanie pravej ruky môžeme sami.

Daniel Abrams, odborný asistent na McCormick School of Engineering and Applied Science, sa domnieva, že: „Pre efektívne fungovania našej spoločnosti je dôležitá čo najlepšia spolupráca a kooperácia. To vyústilo do vzniku väčšinovej skupiny pravákov.”

Prečo presne sa ale stále delíme na tieto 2 základné skupiny, je naďalej záhadou. Prečo si vyberáme jednu alebo druhú ruku jasné nie je, no vedci objasnili aspoň to, ako k javu dochádza.

Zdroj: www.iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá