Vedci odhalili ohniská nebezpečnej nákazy. 10 slovenských okresov je v ohrození

  • Kliešť je aktívny už od 5 stupňov Celzia
  • Najviac ohrozených je 10 okresov
  • Ochorenie prenáša aj nepasterizované mlieko
kliešť
Ilustračné foto Unsplash/Erik Karits
  • Kliešť je aktívny už od 5 stupňov Celzia
  • Najviac ohrozených je 10 okresov
  • Ochorenie prenáša aj nepasterizované mlieko

Už s prvými teplými dňami, keď teplota stúpne nad 5 stupňov Celzia, sa v našej prírode prebúdza nenápadný, no o to nebezpečnejší obyvateľ – kliešť. S príchodom jari sa mnohí z nás tešia na prechádzky lesom či pohyb v prírode, no málokto si uvedomuje, aké riziko môže predstavovať toto malé parazitické článkonožce.

Kliešťová encefalitída, jedna z najzávažnejších chorôb prenášaných kliešťami, sa však nešíri len prostredníctvom ich prisatia – ohroziť ťa môže aj konzumácia nepasterizovaného mlieka.

Informuje o tom web Pravda aj štúdia uverejnená na Science Direct.

Prelomová štúdia slovenských vedcov

Skupina odborníkov z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s ďalšími expertami nedávno ukončila rozsiahly výskum zameraný na zmapovanie ohnísk výskytu vírusu kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Výsledky tejto dôležitej štúdie publikovali v renomovanom medzinárodnom vedeckom časopise Ticks and Tick-borne Diseases.

Vedci pri svojom bádaní prišli k významnému zisteniu – sledovanie protilátok u hospodárskych zvierat, konkrétne oviec a kôz, predstavuje mimoriadne efektívny nástroj pre identifikáciu oblastí, kde vírus aktívne cirkuluje. Tento poznatok môže výrazne prispieť k presnejšiemu hodnoteniu rizika infekcie u ľudí.

Naše výsledky jednoznačne potvrdili prítomnosť protilátok proti kliešťovej encefalitíde približne u desatiny z viac než tisícky analyzovaných vzoriek krvi oviec a kôz zo 18 rôznych lokalít na Slovensku. Tento fakt jasne svedčí o aktívnej prítomnosti vírusu v daných oblastiach,“ vysvetľuje vedúci výskumného tímu Boris Klempa z BMC SAV.

Najohrozenejšie regióny Slovenska

Kde presne číha najväčšie nebezpečenstvo? Výskum odhalil prítomnosť protilátok u zvierat v okresoch Krupina, Lučenec, Poltár, Detva, Stará Ľubovňa, Trenčín, Spišská Nová Ves, Zvolen, Košice okolie a Považská Bystrica.

Zaujímavosťou zostáva, že podiel zvierat s protilátkami prevyšoval u oviec (11,9 percenta) viac než dvojnásobne hodnoty namerané u kôz (5 percent). Tento rozdiel naznačuje vyššiu citlivosť oviec na infekciu vírusom kliešťovej encefalitídy alebo ich dlhodobejšiu imunitnú odpoveď.

Tieto cenné zistenia podnietili vedcov k cieleným odberom kliešťov v okolí príslušných fariem. Následná analýza priniesla ďalšie dôležité výsledky – vedci detegovali vírus kliešťovej encefalitídy v približne troch percentách odobratých vzoriek kliešťov.

Genetická rozmanitosť vírusu prekvapila aj odborníkov

V priebehu nášho výskumu sme izolovali tri úplne nové varianty vírusu kliešťovej encefalitídy. Ich následná genetická analýza odhalila prekvapivo vysokú rôznorodosť tohto patogénu na území Slovenska,“ dopĺňa významné zistenia Boris Klempa.

Táto genetická diverzita predstavuje ďalší dôležitý aspekt pri pochopení šírenia a vývoja vírusu v našich podmienkach. Lepšie poznanie „správania“ vírusu a jeho variantov umožňuje prijímať účinnejšie preventívne opatrenia na ochranu verejného zdravia.

Odporúčania pre bežných ľudí

Výskum slovenských vedcov prináša nevyhnutný základ pre efektívnejšie monitorovanie a kontrolu šírenia kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Sledovanie protilátok u hospodárskych zvierat odhaľuje prítomnosť vírusu v prírode, čo umožňuje presnejšie identifikovať rizikové oblasti a varovať verejnosť.

Ak sa teda chystáš na výlet do prírody, najmä v spomenutých okresoch, nezabúdaj na dôslednú prevenciu proti kliešťom. Používaj repelenty, nos vhodné oblečenie a po návrate z prírody sa dôkladne prezri. Pamätaj tiež, že kliešťovú encefalitídu prenáša aj nepasterizované mlieko, preto buď obozretný pri jeho konzumácii, obzvlášť ak pochádza z fariem v rizikových oblastiach.

Informovanosť a prevencia predstavujú najsilnejšie zbrane v boji proti tejto zákernej chorobe. Slovensko potrebuje viac podobných výskumov, ktoré nám pomôžu lepšie chrániť naše obyvateľstvo pred nepríjemnými následkami infekčných chorôb prenášaných kliešťami.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Science Direct, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá