Vedci pomenovali tri športy, ktoré sú pre dlhovekosť najlepšie

  • Štúdia poukázala na tri aktivity, ktoré sú v tejto súvislosti najefektívnejšie
  • Kľúč v úspechu sa však nachádza inde, než v konkrétnej aktivite
Na snímke je slečna, ktorá hrá tenis a chlap, ktorý sa pripravuje na beh
Unsplash/Jeffery Erhunse, Alexander Redl
  • Štúdia poukázala na tri aktivity, ktoré sú v tejto súvislosti najefektívnejšie
  • Kľúč v úspechu sa však nachádza inde, než v konkrétnej aktivite

Ak chceš žiť dlhšie a zdravšie, je potrebné hýbať sa, a to aj v pokročilom veku. Začať môžeš s behom, plávaním, tenisom, bicyklovaním, golfom či chôdzou. Stačí si vybrať to, k čomu máš najbližšie a pozitívny efekt ťa neminie.

Nedávno uverejnená štúdia však prichádza s odpoveďou na otázku, ktoré tri aktivity sú v tejto súvislosti najefektívnejšie. O štúdii informovalo CNN.

Dvanásť rokov analýz

V časopise JAMA Network Open bola uverejnená nová štúdia, ktorá tvrdí, že poznáme množstvo voľnočasových aktivít, ktoré efektívne znižujú riziko predčasnej smrti. Zároveň znižujú riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu.

Danú štúdiu uskutočnil Národný inštitút pre rakovinu. Analyzovali v nej odpovede vyše 272-tisícov ľudí vo veku od 59 do 82 rokov.

Účastníci vypĺňali dotazníky o svojich voľnočasových aktivitách v rámci štúdie National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study. Ide o dlhodobú štúdiu, ktorá sa dotýka stravovania a zdravia.

Výskumníci účastníkov sledovali približne dvanásť rokov. Analyzovali ich zdravotné záznamy o úmrtiach na rakovinu, srdcové choroby či iné príčiny.

Raketové športy, beh a chôdza

Smernice o fyzickej aktivite v Spojených štátoch amerických odporúčajú, aby vykonávali dospelí Američania denne 2,5 až 5 hodín aeróbnej fyzickej aktivity strednej intenzity alebo 1,25 až 2,5 hodiny intenzívnej.

Výskumníci zistili, že akákoľvek kombinácia aktivít bola spojená s o 13 % nižším rizikom úmrtia v porovnaní s ľuďmi, ktorí nevykonávali žiadnu z aktivít.

Ak by si chcel siahnuť rovno po najefektívnejšom pohybe, podľa štúdie ide o raketové športy. Pri nich sa znížilo riziko úmrtia na srdcové choroby o 27 % a riziko predčasného úmrtia o 16 %.

Tenis
zdroj: Unsplash/Chino Rocha

Najväčšie zníženie rizika rakoviny (19 %) sa spájalo s behom. Bežci mali aj o 15 % nižšie riziko predčasného úmrtia, uvádza štúdia.

Po raketových športoch a behu bola najefektívnejšia chôdza. Avšak, úplne všetky skúmané aktivity boli spojené s určitým znížením rizika.

Ide aj o zvyk a odhodlanie

Výskumníci preto v závere rozsiahlej štúdie tvrdia, že aj napriek tomu, že uvádzajú rozdiely medzi jednotlivými typmi aktivít a úmrtnosťou, vybrať by si si mal tú, ktorá ťa baví. 

Pravdepodobne bude mať preto najlepší prínos, ak si vyberieš tú aktivitu, ktorú si dokážeš aj udržať.

„Účasť na ktorejkoľvek z aktivít bola spojená s nižšou úmrtnosťou v porovnaní s tými, ktorí sa nezúčastňovali na jednotlivých aktivitách,“ skonštatovala autorka štúdie Eleanor Wattsová, doktorandka v odbore epidemiológia na Národnom onkologickom inštitúte, ktorý je súčasťou Národného inštitútu zdravia.

Telo aj myseľ

Nie je novinkou ani tajomstvom, že má šport fyzické výhody. V posledných rokoch však vedci zistili, že pohybová aktivita môže pozitívne ovplyvniť aj tvoje duševné zdravie.

Pohyb okrem iného napríklad zlepšuje náladu. Je jedno či športuješ, cvičíš v posilňovni, alebo sa len svižne prechádzaš. Fyzická aktivita spúšťa v mozgu chemické látky, vďaka ktorým sa budeš cítiť šťastnejšie a uvoľnenejšie.

Športom si vieš tiež vylepšiť schopnosť koncentrovať sa. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať kľúčové mentálne schopnosti aj s pribúdajúcim vekom.

Hovoríme napríklad o bystrom myslení, schopnosti učiť sa, aj sa správne rozhodovať.

cvičenie
zdroj: Unsplash/borbra

Fyzická aktivita dokáže odpútať myseľ od každodenného stresu. Pohyb ti dokáže pomôcť neutápať sa v negatívnych myšlienkach a je vedecky dokázané, že cvičenie znižuje hladinu stresových hormónov v tele.

Zároveň si tak dokážeš stimulovať produkciu endorfínov. Ide o prirodzené „zlepšovače“ nálady.

My sme spomenuli len niekoľko výhod fyzickej aktivity, ale nedá sa poprieť, že dôvodov, prečo sa hýbať, je neúrekom.

Zdroje: CNN, JAMA network, activenorfolk.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá