Vedci predstavili „čiernu skrinku“ Zeme. Obrovská a nezničiteľná stavba zbiera údaje pre budúce civilizácie

  • Tím výskumníkov buduje „čiernu skrinku“ Zeme
  • Projekt Earth's Black Box bude obrovský oceľový monolit postavený na odľahlom mieste v Tasmánii
  • Účelom zariadenia bude poskytnutie nezaujatého popisu udalostí, ktoré vedú k zániku planéty
pjimage - 2021-12-07T113222.298
Ilustračný obrázok, YouTube/The Cosmos News/Reprofoto, Unsplash/Matt Palmer
  • Tím výskumníkov buduje „čiernu skrinku“ Zeme
  • Projekt Earth's Black Box bude obrovský oceľový monolit postavený na odľahlom mieste v Tasmánii
  • Účelom zariadenia bude poskytnutie nezaujatého popisu udalostí, ktoré vedú k zániku planéty

Ak by ľudská civilizácia zanikla, čo by po nás zostalo? Možno by to boli časti niektorých miest alebo významné veľkolepé pamiatky, no celkovo by mohlo zaniknúť veľa dôkazov o tom, čo ľudstvo dosiahlo a čo viedlo k jeho koncu. 

Istý tím výskumníkov chce tento fakt zmeniť, a preto sa rozhodli prísť s unikátnym riešením. 

Obrovský nezničiteľný rekordér

Ak sa zrúti lietadlo, príčina nehody sa dá zistiť za pomoci čiernej skrinky, ktorú musia vyšetrovatelia nájsť. Na takomto princípe bude fungovať aj projekt Earth’s Black Box.

Ako informuje portál Science Alert, ide o obrovskú oceľovú inštaláciu naplnenú pevnými diskami, ktoré budú poháňané solárnymi panelmi. Každý jeden z nich bude dokumentovať a uchovávať informácie o najzávažnejších problémoch, ktorým svet v súčasnosti čelí. 

Vedecký tím z Univerzity v Tasmánii, spolu s kreatívnou agentúrou The Glue Society a marketingovou agentúrou Cleenger BBDO, navrhol box na zaznamenávanie klimatických údajov Zeme, ako sú napríklad teploty mora, úrovne spotreby energie alebo vymieranie ohrozených druhov živočíchov. 

zdroj: Unsplash/@william_bossen

„Čierna skrinka Zeme zaznamená každý krok, ktorý urobíme smerom k tejto katastrofe. Stovky súborov údajov, meraní a interakcií týkajúcich sa zdravia našej planéty budú nepretržite zhromažďované a bezpečne uložené pre budúce generácie,“ informuje hlavná webová stránka projektu.

Postavená tak, aby nás všetkých prežila

Táto tajomná a veľmi zvláštna stavba pripomína dizajn slávneho nórskeho trezoru Doomsday. Avšak ten je navrhnutý na ochranu životne dôležitej zálohy svetových semien, ak by sa stalo najhoršie. Avšak „čierna skrinka“ Zeme je vytvorená ako nezničiteľný záznam smerovania ľudstva. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CODIGO OCULTO (@codigooculto)

Ako informuje portál Futurism, samotná stavba bude zhotovená zo silnej ocele a žuly. 

„Je skonštruovaná tak, aby nás všetkých prežila. Ak dôjde k najhoršiemu, len preto, že dôjde k výpadkom elektrických sietí, táto vec tam stále bude,“ informuje Jonathan Kneebone, spoluzakladateľ The Glue Society.

Záchrana budúcich generácií

Ako informuje portál Australian Broadcasting Corporation, projekt by mal byť dokončený na neznámom mieste začiatkom roku 2022, no nahrávanie údajov už začalo počnúc klimatickou konferenciou COP26 v Glasgowe. Tá sa uskutočnila v novembri tohto roku.

Tvorcovia projektu tvrdia, že chcú iba pomôcť ľudstvu. Samotná existencia inštalácie by mala vzbudiť v spoločnosti pocit pristupovať zodpovednejšie k starostlivosti o životné prostredie a ku klimatickým opatreniam. 

„Keď ľudia vedia, že sú nahrávaní, má to vplyv na to, čo robia a hovoria,“ dodal Kneebone.

Vývojári odhadujú, že „čierna skrinka“ bude mať dostatočnú kapacitu na ukladanie dôležitých informácií na najbližších 30 až 50 rokov. Popritom však skúmajú všetky dostupné spôsoby rozšírenia úložiska. 

Ako sa situácia bude vyvíjať, je iba na nás. Zariadenie by malo budúce generácie inšpirovať k väčšej zodpovednosti.

„Účelom zariadenia je poskytnúť nezaujatý popis udalostí, ktoré vedú k zániku planéty, niesť zodpovednosť za budúce generácie a inšpirovať k naliehavej akcii,“ zakončili tvorcovia projektu

Zdroje: Science Alert, Earth, Futurism, Australian Broadcasting Corporation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie