Vedci prinášajú zarážajúce dáta o pľúcach „vapujúcich“ myší. Elektronické cigarety nie sú menšie zlo

  • Produkty nie sú inertné a ich dlhodobé používanie môže viesť k poškodeniu pľúc
  • Myši zapojené do výskumu rozdelili vedci do troch skupín
fajčenie, vape
Ilustračný obrázok, Unsplash/Himal Rana, Romain Blu
  • Produkty nie sú inertné a ich dlhodobé používanie môže viesť k poškodeniu pľúc
  • Myši zapojené do výskumu rozdelili vedci do troch skupín

Najnovšia štúdia poukazuje na rozsah zmien, ktoré spôsobujú e-cigarety v pľúcach. Ide napríklad o zmeny v hladinách génov a proteínov vo vnútri tkaniva. Pokusy sa robili na laboratórnych myšiach. Tieto zistenia podporujú dôkazy, že elektronické cigarety nemusia byť tou najbezpečnejšou alternatívou k normálnym cigaretám. 

Tiež je potrebné ďalšie skúmanie, aby vedci pochopili ich molekulárne účinky. Odborníci skúmali konkrétne produkty značky JUUL, ktoré sa tešia obrovskej popularite a sú dostupné aj v susednom Česku. 

Ako uviedla autorka štúdie Carolyn Baglole, zdravotné následky vapingu zatiaľ nie sú známe. Najnovšie výsledky však ukazujú, že vdychovanie pár generovaných prostredníctvom e-cigarety spôsobuje rozsiahle zmeny v pľúcach. Odborníčka tiež zdôraznila, že produkty nie sú inertné a ich dlhodobé používanie môže viesť k poškodeniu pľúc.

Potrebné sú ďalšie výskumy

Myši zapojené do výskumu rozdelili vedci do troch skupín. Prvá bola experimentálna a zvyšné dve boli kontrolné. Myši v kontrolných skupinách vystavili vedci normálnemu vzduchu v miestnosti alebo kontrolnej kvapalnej pare počas štyroch týždňov.

Experimentálna skupina bola vystavená dymu z produktu JUUL denne počas štyroch týždňov. Markery zápalu a genetického poškodenia následne vedci testovali, v dôsledku čoho dokázali identifikovať rozdiely medzi jednotlivými skupinami. 

Podľa portálu IFL Science vykazovali myši vystavené JUUL výrazne viac lymfocytov a neutrofilov v tekutine z bronchoalveolárnej laváže. Zároveň sa ukázali aj zmeny v spôsobe expresie mRNA. Ďalšia analýza preukázala, že došlo tiež k zmenám v rôznych biologických dráhach. To nasvedčuje tomu, že e-cigarety aktívne robili molekulárne a bunkové zmeny v pľúcach. 

Vzhľadom na to, že štúdia bola vykonaná na myšiach, výsledky nemusia platiť aj v prípade ľudí. Všetko však nasvedčuje tomu, že e-cigarety nie sú nečinné a že dokážu robiť chemické zmeny. Študijné obdobie bolo pomerne krátke, takže vedci zatiaľ nevedia s určitosťou povedať, či ide o zmeny dlhodobé alebo reverzibilné. 

V spojení s predchádzajúcim výskum, ktorý tiež naznačil významné nepriaznivé zdravotné účinky spojené s fajčením e-cigariet, však najnovšie zistenia potvrdzujú to, že je potrebný ďalší výskum elektronických cigariet a ich potenciálnych účinkov. 

cigarety fajčenie vajgle špaky popolník
zdroj: Pixabay/mostafa meraji

Menšie zlo neexistuje

Už v minulosti IFL Science informoval o tom, že fajčenie elektronických cigariet má nepriaznivý vplyv aj na srdce. Autori štúdie poukázali na to, že užívanie týchto výrobkov nemožno označiť za neškodnú alternatívu k fajčeniu, čo si myslia mnohí ľudia.

Fajčenie cigariet, no aj vaping ovplyvňujú schopnosť krvných ciev zväčšovať sa dostatočne na to, aby zásobovali srdce dostatočným množstvom krvi.

Vedci chceli otestovať, ako môže fajčenie spôsobiť kardiovaskulárne poškodenie, no aj to, ako môže byť podobné alebo odlišné od vapingu. Vykonali tak dve štúdie, pričom jedna bola na ľuďoch a druhá na potkanoch. Štúdia na potkanoch zahŕňala vystavenie potkanov jednému zo štyroch typov dymu – od bežného tabaku po tabak so zníženým množstvom nikotínu a pridaného mentolu. Odborníci pozorovali schopnosť krvných ciev rozširovať sa. 

Ukázalo sa, že všetky štyri typy dymu znížili túto schopnosť o 20 až 40 percent, pričom najhorší výsledok dosiahli tabakové výrobky s vysokým obsahom nikotínu. Najlepšie výsledky sa ukázali v prípade najmenej nikotínovej verzie s pridaným mentolom. Vzhľadom na to, že mentol so sebou prináša iné škodlivé účinky, autori podotkli, že toto zistenie nevedie k pozitívnemu výsledku v porovnaní so štandardným tabakom.

Zdroje: IFL Science, FASEB, IFL Science, Eurekalert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá