Vedci prišli s alarmujúcim zistením. V kontroverznom laboratóriu vo Wu-Chane objavili nové koronavírusy

  • Vedci tvrdia, že vo Wu-Chane objavili nové vírusy
  • Domnievajú sa, že najnovšie údaje z laboratórií obsahujú aj úplne nové koronavírusy
pjimage (1)
Unsplash/CDC Unsplash/Fusion Medical
  • Vedci tvrdia, že vo Wu-Chane objavili nové vírusy
  • Domnievajú sa, že najnovšie údaje z laboratórií obsahujú aj úplne nové koronavírusy

Tím zahraničných vedcov tvrdí, že našiel dôkazy o existencii nových koronavírusov. Tieto dôkazy boli nájdené v laboratórnych genómoch vo Wu-Chane a iných čínskych mestách. Genetické časti plodín ako je napríklad ryža a bavlna zozbierané medzi rokmi 2017 až 2020 obsahovali celé genetické sekvencie vírusov.

Práve tieto sekvencie by mali súvisieť s ľudskými chorobami ako je SARS a MERS. Tieto výskumné informácie boli nedávno zverejnené na webe arxiv.org. Prítomnosť vírusov v poľnohospodárskych výskumných zariadeniach označil výskumný tím za neočakávaný objav.

zdroj: Unsplash/ThisisEngineering RAEng

Alarmujúce zistenia

Podľa webu Futurism ide o predtlačový výskum a tvrdenia zatiaľ neboli preverené odborníkmi alebo akademickými časopismi. Traja zo šiestich autorov štúdie sú združení v nemocniciach a na univerzitách v Španielsku, Japonsku a Kanade, dvaja sú nezávislí vedci, ktorí neprislúchajú k žiadnemu výskumnému stredisku a tretí je súčasťou výskumnej firmy.

Hoci sú tvrdenia tímu alarmujúce a ďalšie skúmanie tohto problému je nutné, je potrebné brať ich s  rozvahou, kým odborníci svoje zistenia nepreveria.

zdroj: Unsplash/Lucas Vasques

Dôležité je aj to, že niektoré skúmané súbory dát pochádzajú už z roku 2017 z výskumu vo Virologickom inštitúte vo Wu-Chane. Ide o inštitút, ktorý bol obviňovaný z úmyselného vypustenia vírusu z laboratória. 

Tím stojací za novou štúdiou tvrdí, že poľnohospodárske laboratóriá nemusia mať rovnako prísne kontroly biologického rizika ako lekárske výskumné alebo virologické zariadenia, čo zvyšuje pravdepodobnosť úniku z laboratória.

Zdroje: arxiv.org, Futurism

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech