Vedci prišli s kalkulačkou, ktorá vypočíta dátum smrti. Podľa niektorých je to ale maximálne neetické

  • Kalkulačku kanadských vedcov testovalo 490-tisíc respondentov
  • Sledovania prebiehali od roku 2013 do roku 2017
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/AP Photo/Petr David Josek, pxfuel.com
  • Kalkulačku kanadských vedcov testovalo 490-tisíc respondentov
  • Sledovania prebiehali od roku 2013 do roku 2017

Aj napriek tomu, že nadprirodzené schopnosti, ktoré by vedeli predpovedať budúcnosť nemáme, vedci nám trochu pomohli. Teda, pomohli najmä seniorom. Vytvorili totiž kalkulačku, ktorá predikuje, koľko času ľuďom približne zostáva do smrti.

Väčšina žien

Skrátený názov tohto nástroja je „RESPECT“ a pri jeho tvorbe vedci využili údaje od viac ako 490-tisíc seniorov, ktorí po ich odovzdaní žili najviac päť rokov.

Priemerný vek respondentov bol 79,7 rokov, pričom 65 % z nich boli ženy. Viac ako 78 % ľudí, ktorí boli do pozorovania zapojení, uviedlo, že potrebujú pomoc aj pri bežných domácich prácach, ako je príprava jedla či obsluhovanie telefónu.

Seniorky
zdroj: flickr/Senior Guidance

Pomáha pri plánovaní

„Kalkulačka RESPECT umožňuje rodinám a ich blízkym plánovať budúcnosť,“ cituje autorku štúdie portál Londonnewstime. Online kalkulačka má ľuďom napríklad dopomôcť pri plánovaní „poslednej rodinnej dovolenky“.

Nástroj vraj dokonca umožňuje odhalenie toho, či môže človek na základe jeho zdravotného stavu zomrieť v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov. Používateľ totiž do kalkulačky uvádza informácie, ktoré sa pýtajú na minulý výskyt mozgovej príhody, prítomnosť demencie či problém s krvným tlakom.

Zanzibar konečne priznal, že bojuje s pandémiou. Koronavírus tu zakázali, poriadok urobila až nová prezidentka

Nástroj sa pýta aj na zvracanie, dýchavičnosť, nadmernú stratu hmotnosti či nechuť do jedla.

Je ale nutné uviesť, že spomínaný nástroj vznikol primárne pre seniorov a k následnému porozumeniu ich potrieb a plánov zdravotnej starostlivosti. Niekoľko odborníkov však zastáva názor, že online kalkulačka môže so sebou priniesť aj zopár etických dilem, informuje Globalnews.

Seniori
zdroj: flickr/Senior Guidance
Zdroje: Globalnews, Londonnewstime, respect.projectbiglife

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK