Vedci prišli s prevratným zistením: Naša galaxia sa vymyká priemeru. Odhaľujú jej tajomstvo
- Naša Mliečna cesta nie je obyčajná galaxia
- Štúdia 101 vesmírnych sústav odhalila, že je výnimočná
- Vymyká sa všetkým doterajším predstavám astronómov
- Naša Mliečna cesta nie je obyčajná galaxia
- Štúdia 101 vesmírnych sústav odhalila, že je výnimočná
- Vymyká sa všetkým doterajším predstavám astronómov
Naša domovská galaxia, Mliečna cesta, nie je taká bežná, ako sme si mysleli. Nový výskum odhalil prekvapivé odlišnosti, ktoré ju robia výnimočnou medzi podobnými galaxiami vo vesmíre, informuje universetoday.com.
Keď sa pozrieš na nočnú oblohu, vidíš len malý zlomok z približne 100 až 400 miliárd hviezd, ktoré tvoria našu galaxiu. Podľa štúdie publikovanej v The Astrophysical Journal v roku 2023 má Mliečna cesta priemer približne 100 000 svetelných rokov a hrúbku len okolo 1 000 svetelných rokov, čo z nej robí relatívne plochú špirálovú galaxiu.
Prečo je tento objav taký významný?
Astronómovia dlhé roky používali Mliečnu cestu ako vzorový príklad, keď sa snažili vysvetliť, ako fungujú galaxie.
Jej poloha ti umožňuje pozorovať množstvo detailov a skúmať ju do hĺbky. Avšak ak by si sa pozrel na novú štúdiu, ktorá preskúmala 101 podobných galaxií, zistil by si, že naša galaxia sa v mnohých ohľadoch vymyká priemeru. Podľa výskumu publikovaného v Nature Astronomy naša galaxia rotuje nezvyčajne pokojne v porovnaní s inými špirálovými galaxiami jej veľkosti.
Tento „pokojný“ charakter znamená, že má menej turbulencií a chaotických pohybov, čo mohlo prispieť k vzniku a udržaniu života na Zemi.
Úloha tmavej hmoty vo formovaní galaxií
Vedz, že vedci zistili, že galaxie vznikajú vo vnútri obrovských oblakov tmavej hmoty.
Možno ťa prekvapí, že táto záhadná forma hmoty tvorí až 85 % všetkej hmoty vo vesmíre, no nemôžeš ju priamo pozorovať. Napriek tomu musíš uznať, že jej gravitačná sila zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní galaxií a hviezd.
Najnovšie výskumy z observatória ALMA (Atacama Large Millimeter Array) vravia, že tmavá hmota v Mliečnej ceste vytvára unikátny „halo“ efekt, ktorý je asymetrický a rozsiahlejší než sa pôvodne predpokladalo. Tento objav, publikovaný v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, naznačuje, že naša galaxia možno v minulosti pohltila viac menších galaxií, než je bežné.
Prekvapivé zistenia o satelitných galaxiách
Výskum SAGA (Satellites Around Galactic Analogs) sa zameral na menšie galaxie obiehajúce okolo väčších galaxií podobných Mliečnej ceste.
Tušil si, že vedcom sa podarilo identifikovať 378 takýchto satelitných galaxií? A predstav si, že ich počet sa líši – nájdeš galaxie, ktoré nemajú žiadne satelity, ale aj také, ktoré ich majú až 13. Údaje z teleskopu Gaia, ktoré boli zverejnené v Science v roku 2023 uvádzajú, že Mliečna cesta má približne 60 známych satelitných galaxií. Čo je výrazne viac než priemer.
Ešte zaujímavejšie je, že tieto satelity sa pohybujú v takmer dokonalej rovine, čomu astronómovia hovoria „disk satelitov“ – jav, ktorý je extrémne vzácny.
Čím je Mliečna cesta výnimočná?
Hlavný rozdiel spočíva v aktivite satelitných galaxií.
Zatiaľ čo v iných podobných systémoch existujú hviezdy tvoriace satelity vo všetkých hmotnostných kategóriách a vzdialenostiach, v našom systéme tento proces pokračuje len v Magellánových mrakoch, čo je nezvyčajné. Jav predstavuje pre vedcov novú záhadu, ktorú je potrebné objasniť.
Navyše, nedávne pozorovania pomocou rádioteleskopu SKA (Square Kilometre Array) odhalili, že magnetické pole našej galaxie je mimoriadne usporiadané a silné. Podľa štúdie v Astrophysical Journal Letters toto pole môže hrať kľúčovú úlohu v regulácii formovania nových hviezd a ovplyvňovať celkovú stabilitu galaxie.
Význam pre ďalší výskum
Mliečna cesta ti práve ukázala, že je poriadny originál. Už ju nemôžeš brať ako vzor pre všetky galaxie, lebo každá je svojsky iná. A tá naša? Tá je ešte výnimočnejšia, než si si myslel.
Vedci budú tieto zvláštnosti skúmať pomocou spektroskopie. Chcú odhaliť tajomstvo jej jedinečnosti a zistiť, ako jej výstrednosti vyformujú jej príbeh.
Nový vesmírny teleskop James Webb ti už teraz poskytuje bezprecedentný pohľad do štruktúry našej galaxie. Jeho infračervené snímky, analyzované v sérii článkov v The Astrophysical Journal, odhaľujú doteraz nevidené detaily o formovaní hviezd a chemickom zložení galaxie. Tieto poznatky by mohli pomôcť vysvetliť, prečo je naša galaxia taká jedinečná.
Keď sa najbližšie pozrieš v noci na oblohu, možno si spomenieš, že žiješ v jednej z najzaujímavejších galaxií, aké poznáme.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: sagasurvey.org, universetoday.com, iopscience.iop.org, nature.com, academic.oup.com/, science.nasa.gov, almaobservatory.org, skao.in