Vedci rozlúštili 900-ročnú záhadu. Podivné svetlo z roku 1181 nepriniesli mimozemšťania

  • Medzinárodný tím astronómov vyriešil viac ako 900-ročnú záhadu
  • V roku 1181 nášho letopočtu sa na oblohe v Číne a Japonsku objavil neznámy svetelný zdroj
  • Podľa vedcov stojí za touto záhadou supernova, ktorej zvyšky tvoria hmlovinu s názvom Pa30
  • Ide o veľmi vzácnu supernovu, ktorá je stále pomerne neznáma
Supernova
NASA/JPL-Caltech, B. Williams
  • Medzinárodný tím astronómov vyriešil viac ako 900-ročnú záhadu
  • V roku 1181 nášho letopočtu sa na oblohe v Číne a Japonsku objavil neznámy svetelný zdroj
  • Podľa vedcov stojí za touto záhadou supernova, ktorej zvyšky tvoria hmlovinu s názvom Pa30
  • Ide o veľmi vzácnu supernovu, ktorá je stále pomerne neznáma

Zdá sa, že medzinárodný tím astronómov vyriešil viac ako 900-ročnú záhadu zdroja svetelných úkazov nad Čínou a Japonskou.

Čínski a japonskí astronómovia pozorovali v roku 1181 nášho letopočtu neznámy svetelný zdroj na oblohe, ktorý dosahoval približne takú svetelnosť ako planéta Saturn. Pozorovať ho na oblohe bolo možné šesť mesiacov, potom úkaz zrazu zmizol, uvádza portál Space.

Záhadný objekt svietil takmer pol roka, potom sa stratil 

Objekt je jeden z najlepšie zdokumentovaných vesmírnych úkazov, dostal prezývku „čínska hosťujúca hviezda“.

Záznamy ukazujú, že táto „hviezda“ svietila 185 dní, od 6. augusta 1181 do 6. februára 1182. Vtedajším astronómom sa tiež podarilo zachytili približnú polohu na oblohe, niekde medzi dvoma čínskymi súhvezdiami, Chuanshe a Huagai, ktoré sú dnes v blízkosti súhvezdia Kasiopeja.

zdroj: The Astrophysical Journal Letters. Ilustračné obrázky Parkerovej hviezdy a hmloviny Pa30, o ktorých sa vedci domnievajú, že sa spájajú so správami o supernove pozorovanej v roku 1181 nad Čínou a Japonskom

Tieto indície napokon pomohli vedeckému tímu vedcov z Hongkongu, Veľkej Británie, Španielska, Maďarska a Francúzska, rozlúštiť dlhovekú záhadu a určiť takmer nemožné, a to pôvodcu svetla ako supernovu, ktorej zvyšky tvoria rozpínajúcu hmlovinu s názvom Pa30. Supernova mala divoko vybuchnúť v roku 1181.

Hmlovina Pa30 sa rozpína ​​„extrémnou rýchlosťou“ 1 100 kilometrov za sekundu. Pri takejto rýchlosti sa dá prekonať vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou len za necelých 5 minút. Práve táto rýchlosť, ktorá sa spätne prepočítala, vedcom prezradila, že supernova by sa zmestila do hmloviny, uvádza Texas News Today.

Len 10 % supernov, tvrdí vedec 

Vedci sa domnievajú, že Pa30 je vytvorená z relatívne slabého typu supernovy, nazývanej „supernova typu Iax“.

„Len asi 10 % supernov je tohto typu a nie sú stále dobre preskúmané. Skutočnosť, že SN1181 bola slabá, ale vymizla veľmi pomaly, sa na tento typ hodí,“ uviedol Albert Zijlstra, astrofyzik, ktorý sa na štúdii zúčastnil, z Univerzity v Manchestri vo Veľkej Británii vo vyhlásení.

Vedci si tiež myslia, že Parkerova hviezda, jedna z najhorúcejších hviezd v Mliečnej dráhe, je opakom supernovy.

Predpokladá sa, že hmlovina Pa30 a hviezda Parker mohli vzniknúť z veľkej kolízie a následného zlúčenia dvoch pozostatkov hviezd známych ako bieli trpaslíci, tieto procesy vytvorili práve vzácnu supernovu. 

„Ak skombinujete všetky tieto informácie, ako napríklad vek, polohu, jasnosť udalostí a historicky zaznamenané 185-dňové obdobie, uvidíte, že Parkerova hviezda a Pa30 zodpovedajú SN1181. Je skvelé, že vieme vyriešiť historické aj astronomické záhady,“ dodal Zijlstra.

Štúdia, ktorá rozlúštila dlhotrvajúcu záhadu, bola publikovaná v časopise Astrophysical Journal Letters.

Zdroje: Space , Texas News Today, University of Manchester, Astrophysical Journal Letters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech