Vedci tvrdia, že s mimozemskými civilizáciami sa nikdy nestretneme

  • Existencia mimozemského života nie je vylúčená. Ľudstvo sa však stretnutia s ďalšou inteligenciou vo vesmíre vôbec nemusí dožiť.
pexels-photo-1
pexels.com
  • Existencia mimozemského života nie je vylúčená. Ľudstvo sa však stretnutia s ďalšou inteligenciou vo vesmíre vôbec nemusí dožiť.

Mimozemské civilizácie sú podľa mnohých len výmyslom spisovateľov alebo filmových producentov. Akčné filmy a knihy s postavami z inej galaxie sa vždy dobre predávali. Hoci je pravda, že tvorcovia dokážu myšlienku mimozemskej civilizácie rozvinúť až do extrémov, nemusia byť aj tak ďaleko od pravdy. Matematika totižto nepustí.

Zdroj: pexels.com

V našej galaxii sa nachádza približne 400 miliárd hviezd, pričom každá z týchto hviezd môže byť obklopená niekoľkými planétami. Až donedávna sa predpokladalo, že vo vesmíre sa vyskytuje približne 200 miliárd  galaxií. Podľa výsledkov najnovšieho výskumu sa NASA domnieva, že vo vesmíre je v skutočnosti približne 10-krát viac takýchto galaxií.

Aj napriek tomu, že sa vo vesmíre nachádzajú miliardy planét, obývateľné planéty sú zriedkavé. Avšak vopred spomenuté čísla naznačujú, že v takom obrovskom priestore s takým množstvom planét sa ďalší život určite nachádza. Aj keby len 0,1 % zo všetkých planét bolo obývateľných, predstavovalo by to aspoň jeden milión planét, kde existuje život.

Zdroj: pexels.com

Ako je teda možné, že o existencií mimozemskej civilizácie nemáme žiadne dôkazy? Táto otázka je známa ako Fermiho paradox a presnú odpoveď zatiaľ nepoznáme, existuje však niekoľko hypotéz, prečo sme sa s civilizáciami z iných planét ešte nestretli.

Jedna hypotéza hovorí o tom, že na to, aby sa  inteligentný život mohol rozšíriť na inú planétu, musí prejsť cez tzv. „Great filter“. Znamená to, že inteligentná civilizácia ako je tá naša, musí najskôr prejsť cez niekoľko evolučných stupňov a až potom bude schopná vyhľadať a komunikovať s ostatnými civilizáciami, prípadne sa rozšíriť na inú planétu. Inými slovami, civilizácia musí byť schopná rozvíjať sa a uskutočniť veľký progres. Tento progres môžu spomaľovať alebo aj znemožňovať rôzne prekážky, čo zároveň vysvetľuje, prečo sme sa s ďalšími mimozemskými civilizáciami ešte nestretli.

Zdroj: pexels.com

Najväčšou prekážkou alebo tzv. Great filter  našej civilizácie môže byť globálne otepľovanie. „Civilizácie sa rozrastajú, ale enviromentálny filter spôsobuje, že civilizácie umierajú a postupne miznú. Aj v minulosti sa tento filter prejavoval práve v takýchto masových vyhynutiach.“ ozrejmuje túto teóriu paleontológ Peter Ward.

Podľa vedcov sa ľudská rasa nachádza na počiatku vyhynutia a tieto správy sú alarmujúce. Ak sa globálne otepľovanie zhorší, môže spôsobiť vážne ohrozenie ľudskej rasy. Vedci preto predpokladajú, že ľudstvo vyhynie ešte skôr, než bude schopné prejsť cez ďalší evolučný stupeň. Tým pádom sa s inými mimozemskými civilizáciami nemusíme nikdy stretnúť.

 

Zdrojový článok: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK