Vedci vyvíjajú zbraň proti zákernému ochoreniu, americké škrty vo financovaní však ohrozujú výskum

  • Vedci našli nové liečivo, ktoré by zabránilo možnej budúcej pandémii Covidu-19
  • Pre finančné škrty v oblasti vedy v tom možno nebudú môcť pokračovať
Trump, covid-19
  • Vedci našli nové liečivo, ktoré by zabránilo možnej budúcej pandémii Covidu-19
  • Pre finančné škrty v oblasti vedy v tom možno nebudú môcť pokračovať

Vedecký časopis Science Advances zverejnil štúdiu, podľa ktorej pracujú odborníci na účinnom liečive proti celej skupine koronavírusov. V predklinických testoch si viedlo dokonca lepšie ako antivirálne lieky, informuje Živé.sk

Liečivo by malo byť účinné proti všetkým druhom koronavírusu, vrátane možných nových mutácií. Vďaka tomu by sa svet mohol pripraviť na rozšírenie tohto ochorenia a napredoval by aj vývoj antivirálnych liečiv. Tím odborníkov vedený vedcami z Kalifornskej univerzity v San Francisku oznámil, že dvojicu sľubných kandidátov na takéto antivirotiká sa im podarilo vyvinúť.

Problém menom enzým MPro 

Autor novej štúdie Charles Craik hovorí o tom, že v priebehu troch rokov vyvinuli kandidáta na liečivo účinné na pôvodne celkom nový patogén. 

Doplnil ho vedúci výskumník tímu Nevan Krogan, ktorý pôsobí ako riaditeľ Ústavu kvantitatívnych biovied: „Covid bol budíčkom, aby sme venovali všetky naše zdroje a poznatky hľadaniu nových liečebných metód a pripravenosti na budúcu pandémiu. Vďaka tomu sme v rekordne krátkom čase dokázali vyvinúť účinné a veľmi dôležité antivirotiká.“

Na snímke je vedec v laboratóriu.
zdroj: Freepik/@DCStudio

Enzým MPro delí proteíny na malé kúsky podobne ako pár molekulárnych nožničiek. Práve na ten sa vedci zamerali, nakoľko vírus SARS-CoV-2 tento enzým podporuje a pomáha mu pri delení či množení. 

Na základe virtuálnych predobrazov syntetizovali skutočné molekuly a následne v laboratóriu skúšali ich účinnosť na spomínaný enzým. 

Výskum sa možno nikdy nepodarí použiť v praxi

Najrôznejšie varianty molekúl skúšali po dobu 18 mesiacov, napokon sa im podarilo vyvinúť molekuly AVI-4516 a AVI-4773. Obe blokujú „strihaciu“ funkciu enzýmu MPro. Následne ich zaviedli do laboratórnych organizmov, kde fungovali v rámci celého ich tela. Ukázalo sa, že voči akýmkoľvek enzýmom sú pre ľudské zdravie neškodné. Navyše sú podľa jedného z členov tímu vedcov ľahko manipulovateľné – dajú sa upravovať a jednoducho vyrábať. 

S vedľajšími účinkami treba rátať vždy, hoci pri týchto molekulách očakávajú vedci len minimálny možný dopad pre ľudské zdravie. Boj s vírusom ako SARS-CoV-2 je veľmi náročný. Výskumníci dúfajú, že klinické skúšky potvrdia bezpečnosť a účinnosť molekúl u ľudí, pretože výsledné liečivá môžu pomôcť s prípravami na ďalšiu pandémiu Covid-19. 

Vedci ešte nemajú vyhraté. Látky musia dostať cez cieľovú pásku, aby sa začali klinické skúšky. Je však neisté, že sa napriek spoľahlivým výsledkom podarí zaviesť liečivá do praxe. Príčinou môžu byť napríklad nedávne americké škrty vo financovaní vedy. Tie viedli napríklad k zrušeniu financovania výskumu zo strany Národného ústavu pre alergie a infekčné ochorenia. 

Autori štúdie uviedli, že bez grantu, ktorý bol medzičasom zrušený, by vývoj nových molekúl nebol možný. Vývoju liečiv pre možnú budúcu pandémiu sa zároveň podľa nich nevenujú iné farmaceutické spoločnosti. 

Prvý prípad Covid-19 na Slovensku zaznamenali 6. marca 2020 

Počiatky pandémie Covidu-19 siahajú do roku 2019. Prvý prípad nákazy sa objavil v Číne 17. novembra toho roku. Začiatkom roka 2020 sa objavila prvá obeť vtedy novej nákazy. Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil 30. januára 2020 stav globálnej zdravotnej núdze. 

Na Slovensku sa prvý prípad potvrdil 6. marca 2020. Ochorením sa infikoval 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách. Nakazil sa však od syna, ktorý bol v Benátkach. 

Podľa WHO dostal nový druh koronavírusu 11. februára 2020 pomenovanie Covid-19, pričom skratka vysvetľuje viaceré pojmy: „co“ – zastupuje slovo korona, „vi“ – znamená vírus a „d“ označuje anglické slovo disease, čo znamená ochorenie, informuje Teraz.sk

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Science Advanced, Živé.sk, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá