Vedci vyvinuli test, ktorý z krvi odhalí cez 50 typov rakoviny

  • Test skúma v krvi prítomnosť voľnej DNA z rastúceho nádoru
  • Výsledky analýzy potom porovnáva počítač pomocou algoritmov s vopred zadanými dátami získanými od pacientov trpiacich rakovinou
Rakovina test
Zdroj: Unsplash/Pexels,
  • Test skúma v krvi prítomnosť voľnej DNA z rastúceho nádoru
  • Výsledky analýzy potom porovnáva počítač pomocou algoritmov s vopred zadanými dátami získanými od pacientov trpiacich rakovinou

Novo vyvinutý test môže v budúcnosti pomôcť z jedinej vzorky krvi odhaliť viac ako 50 typov rakoviny ešte pred tým, než daný človek pocíti akékoľvek príznaky. Skúma totiž v krvi prítomnosť voľnej DNA z rastúceho nádoru a pomocou strojovej analýzy jej modifikáciou dokáže určiť nielen to, či konkrétny pacient trpí rakovinou, ale aj to, o aký typ rakovinového ochorenia sa jedná. Informoval o tom dnes server BBC. Sľubné výsledky výskumu zverejnil tím vedcov z amerických a britských univerzít a výskumných inštitúcií v odbornom periodiku Annals of Oncology.

Podľa nich pri doterajších skúškach boli pozitívne testy z 99 percent správne, kľúčová ale bude ďalšia fáza výskumu. V tej sa budú zameriavať na to, či testy nepomýlila niektoré prípady, a neposkytujú tak pacientom falošné uistenie, že sú zdraví alebo naopak.

Nový test je založený na analýze takzvanej metylácie DNA z nádorov, ktorá voľne cirkuluje v krvnom obehu. Výsledky analýzy potom porovnáva počítač pomocou algoritmov s vopred zadanými dátami získanými od pacientov trpiacich rakovinou. Podľa vedcov dokáže odhaliť aj nádory v rannom štádiu, aj keď vyššiu úspešnosť má test v neskorších fázach choroby. V 96 percentách prípadov test pri klinických skúškach správne určil aj typ rakoviny, ktorú daný pacient trpí.

 

„Tento krvný test má zdá sa všetky predpoklady, aby sa dal využiť v populácii ako akýsi všeobecný test pre skríning nádorov,“ uviedol jeden z autorov štúdie Geoff Oxnard. „Než sa ale začne širšie používať, musíme overiť výsledky z klinických skúšok a plne pochopiť, ako funguje,“ dodal.

Vedci do počítačového systému zadali dáta 2800 onkologických pacientov a potom pomocou neho testovali vzorky krvi 3052 účastníkov výskumu, z ktorých jedna polovica rakovinou trpela a druhá nie. Z testov sa napríklad podarilo správne diagnostikovať 63 percent pacientov s rakovinou pankreasu v ranom štádiu, v pokročilom štádiu už boli testy úspešné v 100 percentách prípadov.

„Možnosť odhaliť rakovinu v ranných štádiách, kedy je menej agresívne a lepšie liečiteľná, má obrovský potenciál zachraňovať životy a my potrebujeme technologické inovácie, ktoré by tento potenciál uviedli do praxe. Hoci tento test je ešte len v úvodnej fáze skúšok, výsledky sú veľmi povzbudzujúce, „uviedol britský onkológ David Crosby.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech