Vedci vyvinuli umelý pankreas, ktorý uľahčí život diabetikom

  • Diabetes je chronické ochorenie, na ktoré ročne zomrú až 3 milióny ľudí. Americkým vedcom sa však podarilo vymyslieť implantát, ktorý ľudom postihnutým cukrovou zlepší život.
DiabetesPage
dietdoctor.com
  • Diabetes je chronické ochorenie, na ktoré ročne zomrú až 3 milióny ľudí. Americkým vedcom sa však podarilo vymyslieť implantát, ktorý ľudom postihnutým cukrovou zlepší život.

Diabetes mellitus, ľudovo tiež nazývaný aj cukrovka, je chronické ochorenie, pri ktorom má pacient zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Za zvýšenou hladinou glukózy v krvi, hyperglykémie, je častokrát nedostatok inzulínu, či jeho nedostatočný účinok v bunkách človeka.

Na toto neviditeľné ochorenie ročne zomrú milióny ľudí a v súčasnosti ním trpí až 5 % svetovej populácie.  Zdá sa však, že pacientom trpiacim na toto ochorenie svitá na lepšie časy.

Vedcom z miamského Výskumného diabetického ústavu sa podaril úžasný objav. Do brušnej časti v tele ženy s diabetesom implantovali zariadenie, simulujúce zdravý pankreas, ktoré dokáže telu dodávať potrebný inzulín. Vďaka tomuto implantátu tak pacientka už nepotrebuje prijímať inzulín prostredníctvom inzulínových injekcií či púmp.

„Diabetes je veľmi obmedzujúca choroba. Po zistení diagnózy sa pacientka musela presťahovať ku svojim rodičom. V prípade, že by sa rozhodla cestovať, musela mať so sebou svojho otca,“ povedal autor štúdie Dr. Bavid Baidal.

V súčasnosti trpí na cukrovku približne 415 miliónov dospelých ľudí. Odhaduje sa, že v roku 2014 sa toto číslo zvýši až na 642 miliónov, čo znamená že približne jeden z 10 dospelých ľudí bude diabetik. Avšak toto ochorenie sa netýka iba dospelých. Približne 542-tisíc detí má diabetes typu 1.

Pozitívne výsledky v použití inzulínového implantátu by tak v budúcnosti mohli pomôcť tisícom pacientom trpiacim na túto navonok neviditeľnú, no veľmi zákernú chorobu. „Hľadáme spôsoby na rozšírenie tohto implantátu pre ďalších ľudí. Táto štúdia nám dáva šancu pozrieť sa na celú problematiku z iného pohľadu,“ dodal Baidal.

zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech