Vedci zachytili signály prichádzajúce na Zem zo vzdialenosti 3 miliárd svetelných rokov

  • Rýchle rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts ) sú jednou z veľkých záhad súčasnej astronómie. Odkiaľ k nám prichádzajú a aký je ich pôvod?
burst
  • Rýchle rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts ) sú jednou z veľkých záhad súčasnej astronómie. Odkiaľ k nám prichádzajú a aký je ich pôvod?

Vedci pomocou teleskopov a vysoko citlivých zariadení, akým je aj vesmírny teleskop Arecibo v Portoriku, skúmajú rôzne signály z vesmíru. Doteraz zanalyzovali viacero ojedinelých signálov, ktoré však mohli vzniknúť pri výbuchu alebo zániku hviezd a ďalších vesmírnych javoch. Tým, že boli tieto signály „prírodného“ pôvodu, neexistovala žiadna zhoda ani vrámci dvoch signálov a už vôbec nie miesta, odkiaľ prichádzajú. Astronómom sa však podarilo odhaliť pôvod signálu s celkom inými vlastnosťami.

bur

zdroj fotografie:independent.co.uk

 

Lokalizovali takzvané FRB signály, ktoré predstavujú krátke rádiové záblesky v rádiovej časti spekra. V minulosti zachytený signál bol len veľmi dočasný a zdanlivo náhodný, takže vedcom trvalo roky, kým sa zhodli, o čo ide. V začiatkoch si mysleli, že možno ide o chybu v jednom z prístrojov pretože nič také doposiaľ nikto nevidel.

Minulý rok však začali používať nový softvér s názvom VLA, ktorý už zaznamenal celkovo 9 výbuchov v priebehu jedného mesiaca. Vďaka takejto vysokej frekvencii výbuchov sa atronómom podarilo zistiť odkiaľ signály prichádzajú.

h

zdroj fotografie:independent.co.uk

„ Teraz vieme, že tento konkrétny výbuch pochádza z trpasličej galaxie vzdialenej viac ako tri miliardy svetelných rokov od Zeme,“ povedal Shami Chatterjee z Cornell University

Zo súhvezdia vzdialeného 3 miliardy svetelných rokov  k nám tak prichádza vzdialený signál, na ktorý nemôžeme odpovedať. Jednak nevieme akého je pôvodu, či samotný signál niečo znamená a najmä problémom je, že signál z pôvodného miesta, planéty, či voľného vesmíru vyšiel v čase, keď na našej planéte nekraľovali ľudia.

zz

zdroj fotografie:cmu.edu

„ Tento na prvý pohľad nezaujímavý fakt predstavuje obrovský pokrok v chápaní týchto udalostí,“ povedal Shami Chatterjee

Vedci dlho obchádzali s prázdnymi rukami, potom však zachytili reťaz výbuchov, vďaka ktorej mohli zistili presne to, čo celú dobu hľadali. Predtým než astronómovia poznali vzdialenosť FRB signálov, domnievali sa, že pochádzajú z vnútra alebo blízka našej Mliečnej dráhy. V súčasnosti sa však dá toto vysvetlenie vylúčiť, aspoň pre FRB.

Záhadou však naďalej zostáva, čo je príčinou ich vzniku. Ich pôvod môže byť v magnetaroch – vysokozmagnetizovaných neutrónových hviezdách, čo sú pozostatky po výbuchu supernovy. Druhou možnosťou je, že ide o katastrofálnu fúziu dvoch neutrónových hviezd, ktorá vedie ku vzniku čiernej diery.

zdroj:dailymail.co.uk zdroj titulnej fotografie:pop.h-cdn.co

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá