Vedci zachytili záhadný blikajúci signál z vesmíru, prichádza z našej galaxie a nikdy predtým ho nezaznamenali

  • Blikajúci signál pochádza zo stredu našej galaxie
  • Vedci pracujú so silným ďalekohľadom, ktorý detekuje milimetrové zmeny vo vesmíre
alma_vesmir
Unsplash/Rodrigo Soares, Unsplash/Quentin Kemmel
  • Blikajúci signál pochádza zo stredu našej galaxie
  • Vedci pracujú so silným ďalekohľadom, ktorý detekuje milimetrové zmeny vo vesmíre

Signál podľa vedcov pochádza z čiernej diery, ktorá sa nachádza v srdci našej galaxie. Tento signál nebol nikdy predtým zaznamenaný. 

Podľa výskumu, ktorý nedávno zverejnil výskumný tím z Keio Univerzity v časopise Journal Letters, sa predpokladá, že tento signál spôsobuje extrémne rýchlo rotujúce rádiové spoty, ktoré vznikli kvôli explóziám diskov okolo čiernej diery.

Tím japonských vedcov pracuje s ALMA, čo je extrémne silný ďalekohľad, ktorý sa nachádza v Čile. ALMA má 66 antén a je schopný pozerať na vesmír v milimetrových a sub-milimetrových svetlách. Vedci už o čiernej diere v Mliečnej dráhe niečo vedeli – je 4 000 000-krát ťažšia ako naše slnko a bliká vo vlnovej dĺžke svetla.

Výskumný tím sa snažil zamerať ALMA na čiernu dieru počas týždňa a pol, aby odhalili aj malé zmeny v blikaní čiernej diery. 

zdroj: Keio University

O aké svetlo ide?

Podľa oficiálneho vyjadrenia zo stránky výskumného strediska ALMA almaobservatory.org ide o nasledujúci proces – horúce škvrny na diskoch, ktoré sa formujú a krúžia okolo čiernej diery, vyžarujú silné milimetrové vlny. Blikajúci signál súvisí s najvnútornejším okrajom disku, ktorého hrana je veľmi blízko k čiernej diere. Tá sa točí okolo plynov rýchlosťou, ktorá je podobná rýchlosti svetla.

Počas tohto procesu vznikajú horúce miesta, ktoré vyšlú milimetrové či sub-milimetrové svetlo – a to je signál, ktorý vedci detekujú. Blikanie je silnejšie, keď sa tieto miesta pohybujú vo vesmíre smerom ku nám.

„Čím rýchlejší je pohyb, tým je ťažšie objekt odfotiť,“ povedal pre cnet.com Tomoharu Oka, autor spomínanej štúdie.

Zdroje: iopscience.iop.org, almaobservatory.org, cnet.com, eso.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá