Vedci zistili nové poznatky, ktoré môžu pomôcť zastaviť šedivenie

  • Šedivenie vlasov je jedným z mnohých príznakov vplyvu stresu na ľudské telo
  • Stres nie je ale jediný dôvod, prečo vlasy šedivejú
BeFunky-collage-2
Unsplash
  • Šedivenie vlasov je jedným z mnohých príznakov vplyvu stresu na ľudské telo
  • Stres nie je ale jediný dôvod, prečo vlasy šedivejú

Legenda hovorí, že Márii Antoinette zošediveli vlasy cez noc, predtým než bola popravená gilotínou za francúzskej revolúcie v roku 1793. Francúzska kráľovná, ktorú postihol tragický osud, tak zrejme javila príznaky ťažkej formy šedivenia vlasov v dôsledku stresu. Biologické mechanizmy, ktoré takéto šedivenie spôsobujú, boli dlho záhadou.

Tím vedcov z Harvardovej univerzity teraz ale dospel k záveru, že na šedivení sa podpisuje takzvaná reakcia „bojuj, alebo uteč“, ktorú vyvolá vonkajšia hrozba. S odvolaním sa na v stredu zverejnené závery výskumu o tom informovala agentúra Reuters.

Vedci skúmali, ako stres ovplyvňuje kmeňové bunky vo vlasových folikuloch, kde sa tvoria melanocyty – pigmentové bunky, ktoré dávajú vlasom farbu. Ľudia majú bežne na hlave približne 100-tisíc vlasových folikul.

Čo zohráva kľúčovú úlohu?

Najprv vedci skúmali, či pod vplyvom stresu môže na kmeňové bunky vo folikuloch útočiť imunitný systém. Táto hypotéza sa však nepotvrdila. Následne vedci zisťovali, či šedivenie spôsobuje zvýšená hladina stresového hormónu kortizolu, čo sa nakoniec tiež nepreukázalo.

Nakoniec tím expertov zistil, že sympatický nervový systém, ktorý zodpovedá za reakciu cicavcov na hrozbu, hral kľúčovú úlohu. Sympatický nervový systém tvorí sieť nervov, ktoré sa nachádzajú aj v koži. Keď vedci vystavili myši krátkodobej bolesti či stresujúcim podmienkam v laboratóriu, tieto nervy uvoľnili hormón noradrenalín. Ten bol následne vo vlasových folikuloch absorbovaný kmeňovými bunkami, ktoré slúžia ako obmedzené zásoby k tvorbe melanocytov.

„Niektoré z týchto kmeňových buniek sa bežne pri regenerácii vlasov premieňajú na pigmentové bunky, ktoré dávajú vlasom farbu. Pokiaľ sú však vystavené norepinefrínu zo sympatického nervu, aktivujú sa všetky kmeňové bunky a premenia sa v pigment produkujúci bunky,“ uviedla expertka Ya-Chieh Hsu z Harvardovej univerzity. „To znamená, že žiadne nezostanú. Za niekoľko dní sú zásoby pigmentu regenerujúcich kmeňových buniek vyčerpané a keď sa to stane, nemožno pigment obnoviť,“ doplnila.

zdroj: Unsplash

Stres nie je jediným dôvodom

Šedivenie vlasov je jedným z mnohých príznakov vplyvu stresu na ľudské telo. Nové poznatky môžu podľa vedkyne pomôcť zastaviť šedivenie, ktoré spôsobuje stres, či v boji s ďalšími so stresom spojenými zmenami v tkanive. Prielom v takej terapii ale môže trvať roky, doplnila.

Stres nie je ale jediný dôvod, prečo vlasy šedivejú. Hlavnou príčinou je prirodzený proces starnutia. V niektorých prípadoch môžu k strate pigmentu vo vlasoch prispieť genetické mutácie či zmeny v imunitnom systéme. „Kmeňové bunky melanocytov sa tiež vytrácajú s nastupujúcim vekom,“ uviedla vedkyňa Hsu a dodala, že teraz bude zaujímavé podrobnejšie skúmať či stres zrýchľuje prirodzené starnutie.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK