Vedci zistili svetelné spektrum antihmoty

  • Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá antihmota? Už nemusíš rozmýšľať, pretože vedcom sa podarilo pozrieť sa na ňu po prvýkrát vo viditeľnom svetle. Vyzerá veľmi podobne ako obyčajná hmota.
hangst_wide-7f381ce8be573602fb5920dfe39ab95311e97b1d-s1600-c85
  • Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá antihmota? Už nemusíš rozmýšľať, pretože vedcom sa podarilo pozrieť sa na ňu po prvýkrát vo viditeľnom svetle. Vyzerá veľmi podobne ako obyčajná hmota.

Cieľom výskumu, ktorý prebiehal v CERNe, bolo pozrieť sa na podobnosti a rozdiely medzi hmotou a antihmotou. Výskum bol publikovaný v časopise Nature. V tomto experimente vedci použili laser na meranie antivodíka, antihmotového náprotivku vodíka. Antihmotu je veľmi ťažké študovať, pretože normálne je v okamihu zničená. Aby bolo možné udržať ju dlhšie, vedci použili sofistikovanú magnetickú pascu.

alpha-antimatter-experiment-2016

foto: home.cern

“Použitie lasera na pozorovanie zmeny na antivodík a porovnanie ho s vodíkom pre zistenie, či na ne platia rovnaké fyzikálne zákony bolo vždy kľúčovým cieľom výskumu antihmoty,” povedal vo vyhlásení Jeffrey Hangst, hovorca spolupráce ALPHA.

Podľa CERNu bol tento experiment prvým porovnaním svetelného spektra hmoty a antihmoty v dejinách. Je zaujímavé, že oba atómy vodíka a antivodíka mali identické svetelné spektrá. Nájdu sa medzi nimi samozrejme aj rozdiely – vodík je zložený z elektrónu a protónu, zatiaľ čo antivodík je zložený z pozitrónu a antiprotónu.

Vedci pre vytvorenie antivodíka pre experiment zmiešali plazmu asi 90 000 antiprotónov s pozitrónmi, čím vyprodukovali 25 000 atómov antivodíka. Asi 14 z nich mohlo byť zachytených v experimente a osvitom laserovým lúčom presnej frekvencie, bolo možné zmerať interakciu lúča a antivodíka.

“Presun a odchyt antiprotónov alebo pozitrónov je jednoduchý, pretože sú to nabité častice,” dodal Hangst. “Ale keď skombinujete dva, dostanete neutrálny antivodík, ktorý je oveľa tažšie odchytiť, takže sme navrhli veľmi špeciálnu magnetickú pascu, ktorá sa opiera o skutočnosť, že antivodík je trochu magnetický.”

Teraz vedci dúfajú, že sa im podarí presnejšie zmerať antihmotu v nádeji, že nájdu riešenie jednej z najväčších záhad vesmíru, a to: Prečo množstvo hmoty zďaleka presahuje množstvo antihmoty vo vesmíre, hoci boli pri Veľkom tresku vytvorené v rovnakom množstve.

alpha

foto: home.cern

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: bigthink.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá