Vedec Čekan hovorí o mega úspechu: Na boj so zákernou chorobou dostali vedci tučný grant

  • Česko-slovenské konzorcium získalo európsky grant vo výške 5 miliónov eur
  • Informoval o tom biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan
Pavol Čekan a stará žena
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, Pixabay/Gadini
  • Česko-slovenské konzorcium získalo európsky grant vo výške 5 miliónov eur
  • Informoval o tom biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan

Slovenský vedec Pavol Čekan je známy najmä z čias pandémie Covidu-19, väčšinu svojho života však v zahraničí. Vysokú školu vyštudoval na Islande, po čom sa presunul za prácou a doktorandským titulom do USA. Nakoniec sa však vrátil na Slovensko, kde ako zakladateľ spoločnosti MultiplexDX International zažíva obrovský úspech.

Ako uviedol na svojej sociálnej sieti, česko-slovenskému konzorciu sa podarila „veľká vec“. Získalo až 5-miliónový prestížny európsky grant, ktorý bude využitý na pomoc s Alzheimerovou chorobou.

„Excelentnosť a špičkovú kvalitu nášho vedeckého tímu v MultiplexDX International v identifikovaní a kvantifikácii nových RNA biomarkerov pre rakovinu a iné ľudské choroby podčiarkuje fakt, že sme sa stali dôležitou súčasťou konzorcia českých a slovenských inštitúcií, ktoré úspešne získalo prestížny 5-miliónový grant financovaný z programu Horizont Európa,“ uvádza v príspevku Čekan.

„Nové česko-slovenské centrum excelentnosti bude vyvíjať, validovať a implementovať do kliniky modernú a inovatívnu diagnostiku Alzheimerovej choroby,“ ozrejmil ďalej.

Zákerné ochorenie

Slovenský biochemik apeloval hlavne na to, že v súčasnosti trpí demenciou už viac ako 55 miliónov ľudí po celom svete. Preto je včasná diagnostika tohto ochorenia podľa jeho slov mimoriadne dôležitá. 

„Alzheimerova choroba je jej hlavnou príčinou, na ktorú dnes účinnú liečbu nepoznáme. Dnes len včasná diagnostika a následná úprava životného štýlu môžu výrazne spomaliť túto smrteľnú chorobu. Koncepčný plán implementácie moderných diagnostických metód do klinickej praxe v Čechách a na Slovensku neexistuje. Avšak aj títo pacienti si zaslúžia našu vedeckú a medicínsku pozornosť,“ priblížil Čekan. 

Cieľom projektu, ktorého je súčasťou aj on sám, je „prepojiť univerzitný, klinický, vládny a súkromný sektor v Brne a Bratislavskom kraji“

Špičková spolupráca

Nové centrum, ktoré vďaka vysokému grantu otvoria, budú tvoriť špičkoví odborníci a tie najlepšie biotechnologické firmy. 

„Nové česko-slovenské centrum excelentnosti bude stavať na úzkej a multidisciplinárnej spolupráci: i) odborných vedeckých tímov z Masarykovej univerzity a Slovenskej akadémie vied, ii) špičkových biotechnologických firiem MultiplexDX, Geneton a BioVendor, iii) non-profit organizácií Slovenská a Česká Alzheimerova spoločnosť, Memory Center a Czech Brain Age Study, a iv) regionálnych samospráv prostredníctvom Ministerstva zdravotníctva SR a Juhomoravského inovačného centra,“ informuje Čekan ďalej.

na snímke pavol čekan pri mikroskope
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Od projektu si sľubujú mimoriadne výsledky, ktoré pomôžu pri diagnostike Alzheimerovej choroby. Okrem toho chce Čekan prispieť aj k zvýšeniu povedomia v rámci širokej verejnosti o tejto zákernej chorobe. 

„Všetci veríme, že výsledkom tohto projektu bude nová, moderná a revolučná diagnostika Alzheimerovej choroby prenesená do klinickej praxe v Českej a Slovenskej republike, ktorá umožní včasnú intervenciu a sledovanie progresie tohto neurodegeneratívneho ochorenia u pacientov. A že prispejeme k šíreniu povedomia o Alzheimerovej chorobe vo verejnosti, ako aj k vytvoreniu národných plánov v boji proti tejto zákernej chorobe v našich krajinách,“ zakončuje slovenský biochemik svoj príspevok.

Zdroj: FB/Pavol Čekan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá