Vedec posiela ministerstvu jasný odkaz: Celé to zaváňa snahou zlikvidovať jednu z posledných vecí, ktoré na Slovensku fungujú

  • Podľa vedcov zaváňa novela VŠ zákona politizáciou
  • Rezort školstva uvádza, že medzi nimi a rektormi jednotlivých vysokých škôl prebieha diskusia, ku žiadnej však údajne nedošlo
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Samuel Ernest Furka, TASR/ Jaroslav Novák
  • Podľa vedcov zaváňa novela VŠ zákona politizáciou
  • Rezort školstva uvádza, že medzi nimi a rektormi jednotlivých vysokých škôl prebieha diskusia, ku žiadnej však údajne nedošlo

Vysoké školy aktuálne požadujú stiahnutie novely zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu. Skloňujú sa aj slová, ako politizácia či kolaps vysokých škôl.

Zásah do samosprávy a autonómie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky považuje reformu za tú, ktorá má priniesť kvalitnejšie vysoké školstvo, efektívnejšie financovanie či skrátenie externého štúdia.

S podobnými výrokmi sa však samotné vysoké školy nestotožňujú. Akademická obec so zástupcami študentov považujú novelu za snahu o politizáciu aj zásah do samosprávy a autonómie vysokých škôl, informovalo TASR.

Poukazujú tiež na to, že v budúcom roku majú mať vysoké školy znížený rozpočet o 28 miliónov eur. Podľa ich názoru ani tento krok nesvedčí o úprimnom záujme zlepšovať vysoké školstvo.

Aj napriek tomu, že rezort školstva uvádza, že medzi nimi a rektormi jednotlivých vysokých škôl prebieha diskusia, ku žiadnej údajne nedošlo.

Rektori
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

…ako-tak fungujú

Jasný názor na celú situáciu majú aj vedci, ktorí na fakultách pôsobia v rámci jednotlivých výskumov. K veci sa vyjadrili aj medzinárodne uznávaní vedci Samuel a Daniel Furkovci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zastávajú názor, že zmeny sa výrazne dotknú aj slobodných výskumov. Mnohé osoby z akademickej obce sa obávajú, že po schválení navrhovaných zmien začne školstvo fungovať podobne ako v minulosti a k slovu sa dostanú výhradne politickí nominanti. To považujú za zásadný problém a politikom smerujú jasný odkaz.

„Celé toto zaváňa snahou zlikvidovať vysoké školstvo, aj napriek tomu, že je to snáď jedna z posledných vecí, ktoré na Slovensku ako-tak fungujú. Aj napriek každoročnému podfinancovaniu,“ hovorí vedec Samuel Furka.

Zdroje: Facebook/Samuel Ernest Furka, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá