Vedec si „adoptoval“ šimpanza, vychovával ho ako svoje dieťa. Tento pokus nebol ojedinelý

  • Páru vedcov stačilo niekoľko mesiacov, aby zistili, že experiment nebude úspešný
  • Podobných pokusov sa urobilo už mnoho, niektoré so sebou priniesli úspech
Kelloggovci skúmali šimpanza a ich syna
Facebook/The Naked Ape, irishtimes.com
  • Páru vedcov stačilo niekoľko mesiacov, aby zistili, že experiment nebude úspešný
  • Podobných pokusov sa urobilo už mnoho, niektoré so sebou priniesli úspech

Pokusy na opiciach nie sú žiadnou novinkou. Začiatky týchto experimentov sa datujú až do dávnej minulosti a najznámejším je azda ten, počas ktorého bol šimpanz vychovávaný ako človek. Cieľ experimentu bol jednoduchý – vedec chcel zistiť, či sa začne správať ako človek. 

Ako píše Smithsonian Magazine, za pokusom stojí Winthrop Kellogg so svojou ženou Luellou, ktorí sa k šimpanzovi dostali v roku 1931.

Šimpanz Gua sa narodil 15. novembra 1931 na kubánskej Havane a k rodine sa dostal v čase, kedy mal 7,5 mesiaca. Zaujímavosťou je, že v čase príchodu Gua do rodiny vychovávali manželia desaťmesačného syna Donalda. Ten teda „dostal súrodenca“.

Ľudské a opičie dieťa

O podobnom experimente snívala dvojica vedcov už od študentských čias. Fascinovali ich situácie, kedy boli deti vychovávané v prírode a bez ľudského kontaktu, no vzhľadom na to, že opustiť dieťa a nechať ho samo v lese by bolo neetické, rozhodli sa experimentovať s opačným scenárom. To znamená, že do civilizácie priniesli mladé zviera.

Na tomto bizarnom experimente je najsmutnejšie to, že pokusným králikom sa stal aj malý Donald. Počas nasledujúcich 9 mesiacov totiž pár neskúmal iba Gua, ale aj Donalda. Pár „svoje deti“ testoval 12 hodín denne počas každého dňa. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Smithsonianmag, Ozy, Yorku, Smithsonianmag, BBC, Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá