Vedec si z ľudí astronomicky vystrelil. Namiesto hviezdy dostala verejnosť koliesko salámy

  • Internet prekvapil bizarný prípad
  • Francúzsky vedec pridal fotku salámy, ktorú vydával za fotografiu hviezdy
  • Oklamať sa nechali tisíce ľudí
Koliesko choriza namiesto hviezdy, prekvapený muž
Twitter/Etienne KLEIN, Unsplash/Bruce Mars
  • Internet prekvapil bizarný prípad
  • Francúzsky vedec pridal fotku salámy, ktorú vydával za fotografiu hviezdy
  • Oklamať sa nechali tisíce ľudí

Len prednedávnom bol spustený teleskop Jamesa Webba, ktorý od prvých minút svojej funkcie svet neustále prekvapuje fascinujúcimi a nádhernými snímkami hlbokého vesmíru. Na jednej takejto údajnej snímke, zazdieľanej francúzskym astronómom mala byť vyobrazená neďaleká hviezda. Malo to však háčik.

Podvodník

Na príbehu spomenutom vyššie by nebolo nič zvláštne, keby šlo skutočne o hviezdu. Aj napriek krvavo-červenému zovňajšku, s občasnými bledšími fľakmi, typickému pre zábery hviezd, však na snímku nebolo mimozemské teleso, ale nezaujímavý mäsový výrobok.

Konkrétne malo ísť o druh salámy pochádzajúci so Španielska – chorizo. Na Twitter jej obrázok so zavádzajúcim popisom pridal francúzsky astronóm Etienne Klein, píše The Independent. Čo bol však pôvodne pokus o nevinný vtip, prerástlo do nečakaných rozmerov. Dych vyrážajúce „vesmírne zábery“ začali zdieľať tisíce ľudí.

Fotografia Proximy Centauri, najbližšej hviezdy k Slnku, ktorá sa nachádza len 4,2 svetelného roka od nás,“ píše sa v spomínanom tweete. „Snímok vytvoril teleskop Jamesa Webba. Táto úroveň detailov je neuveriteľná. Každý deň objavujeme nové svety.

 

Skutočne romantickému a entuziastickému príspevku sa podarilo oklamať tisícky ľudí. Kým sa niektorí z nich nad fotografiou rozplývali v komentároch, ďalší z nich ju zdieľali na vlastné profily. Profil vedca, ktorý je riaditeľom výskumu vo Francúzskom centre pre alternatívnu a atómovú energiu, sleduje bez mála 90 000 ľudí, píše portál Vice.

Mala to byť lekcia

Za svoj zavádzajúci príspevok sa vedec už ospravedlnil a vysvetlil, že jeho cieľom nebolo ľudí klamať, ale upozorniť na nebezpečenstvo hoaxov na internete, uvádza portál The Local. A to aj pokiaľ pochádzajú od známej osoby s dobrou reputáciou.

Zároveň priznáva, že išlo iba o neoriginálny „vedecký vtip“, ktorým nemal v úmysle nikomu ublížiť, píše American Chronicles. „Vo svetle niektorých komentárov, cítim povinnosť objasniť tento tweet,“ píše v ďalšom príspevku Klein.

Hoci ukazuje údajnú fotku Proximy Centauri, ide iba o vtip. Musíme byť schopní podozrievať argumenty pochádzajúce od ľudí s autoritou,“ vysvetľuje ďalej. „Prišiel som predniesť moje ospravedlnenie tým, ktorých môj vtip šokoval. Nebol ničím originálny.

dvojica vedcov stojaca pred teleskopom jamesa webba
zdroj: Twitter/NASA

Taktiež dodáva, že si „nemyslí, že by snímku uverilo toľko ľudí, keby nepovie, že pochádza z teleskopu Jamesa Webba“. Úspech taktiež pripisuje nízkej kvalite a rozlíšeniu obrázka. Priznáva však, že vôbec nečakal, že by sa niekto z internetovej verejnosti nechal nachytať.

Svoju reakciu na vlnu internetovej kontroverzie zakončuje vtipnou poznámkou: „Podľa súčasnej kozmológie, neexistuje žiadny predmet patriaci do španielskej gastronómie nikde inde, ako na Zemi.

Nevyhol sa kontroverzii

Nechal som sa oklamať ako idiot,“ priznáva jeden s používateľov v komentároch. „Zdroj bol taký uveriteľný,“ pridáva sa ďalší. Kým však väčšina ľudí uznáva vtipný spôsob upozornenia na presvedčivé hoaxy, alebo s humorom priznáva, že sa nechali nachytať, príspevok sa nevyhol ani vlne kritiky.

Prichádzajúc od riaditeľa vedeckého výskumu, je to skutočne nevhodné, zdieľať takúto formu obsahu,“ cituje jedného z kritikov portál ABC News. Nespokojní používatelia upozorňujú najmä na boj s nepravdivými, či zavádzajúcimi obrázkami, ktorý je v súčasnosti v internetovej vedeckej komunite značným problémom.

Etienne Klein odvtedy už na svoj Twitter účet pridal ďalšiu fotografiu nebeského telesa, tentokrát išlo o galaxiu nesúcu názov „Koleso od voza“, často prezývanú aj „perfektná galaxia“, kvôli jej pravidelnému tvaru.

 

Vo zverejnenom príspevku francúzsky vedec dodáva, že v tomto prípade ide o reálny záber a „na 100 % nejde o koliesko salámy“. Celú bizarnú situáciu šikovne využila švédska spoločnosť IKEA vo svojej reklamnej kampani. Príspevok z nej je priložený nižšie.

 

 

Zdroje: The Independent, Vice, The Local, ABC News, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá