Vedec už pred desiatimi rokmi predpovedal protesty a nestabilitu roka 2020. Vypočítal, ako sa dejiny opakujú

  • Nestabilita a nepokoje sa podľa vedca Petra Turchina opakujú v približne 50-ročných cykloch
  • Jeho predpoveď z roku 2010 je až šokujúco presná
BeFunky-collage - 2020-06-13T164242.184
TASR/AP Photo/Ben Margot, Peterurchin.com
  • Nestabilita a nepokoje sa podľa vedca Petra Turchina opakujú v približne 50-ročných cykloch
  • Jeho predpoveď z roku 2010 je až šokujúco presná

Americký vedec Peter Turchin z univerzity v Connecticute už v roku 2010 predpovedal, že rok 2020 bude mimoriadne turbulentný a bude sa niesť v znamení protestov. Médiá mu dali prezývku „moderný Nostradamus“, no pravdou je, že nejde o žiadne proroctvo. Výskumník s viacerými špecializáciami to jednoducho vypočítal.

50-ročný cyklus

Vedec zverejnil článok na blogu, v ktorom na svoju predpoveď upozornil. V štúdii, ktorú publikoval pred desiatimi rokmi vo vedeckom časopise Nature uvádza, že západná spoločnosť zažíva obdobie nestability každých 50 rokov. Naposledy sa ocitla na hrane v roku 1970, predtým 1920 a dokonca aj v roku 1870. 

Peter Turchin tak vypočítal, že približne v roku 2020 nastanú nepokoje kvôli neistote v krajine, veľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými, pokles reálnych miezd, narastajúci verejný dlh, či nadbtok absolventov vysokých škôl, ktorí nemajú uplatnenie. To následne malo spôsobiť nestabilitu a nepokoje.

V predpovedi sa nespomína nič o víruse či pandémii, takýto vývoj mal podľa matematika nastať prirodzene. Turchin so svojimi kolegami revidovali desať rokov starú štúdiu, ktorá sa ukázala až desivo presná.

Náš záver je, bohužiaľ, že moja predpoveď bola správna. Je to škoda, radšej by som bol, keby bola nenaplneným proroctvom, ale to sa očividne nestalo,“ konštatuje vedec.

Pred rokmi to nikto netušil

Vedec, ktorý sa okrem iného venuje matematike, evolučnej biológii, ekológii aj antropológii bol vo svojej predpovedi šokujúco presný. Problémy sprevádzajú Ameriku už dlhodobo, pandémia koronavírusu a vražda Georgea Floyda už boli len poslednou kvapkou. Zaujímavé je aj to, že keď Peter Turchin v roku 2010 štúdiu písal, nič nenasvedčovalo tomu, že o desať rokov dôjde k takej veľkej nestabilite.

Turchinov model však naznačuje, že 50-ročný cyklus by mohol platiť aj na ďalšie krajiny. Podobné trendy totiž zaznamenal aj napríklad v Španielsku, Británii, či Taliansku.

Zdroje: PeterUrchin.com, Nature

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech