Vedecké články sú vďaka Unpaywall dostupnejšie ako kedykoľvek predtým

  • Jedny z najhodnotnejších materiálov na internete máš teraz k dispozícii zadarmo a legálne.
medcover
pexels.com
  • Jedny z najhodnotnejších materiálov na internete máš teraz k dispozícii zadarmo a legálne.

Ak patríš k ľuďom, ktorí si myslia, že vedomosti by mali byť voľne  prístupné čo možno najväčšiemu počtu ľudí, platobné brány pre akademické časopisy zrejme nemáš príliš v láske. Teraz prichádza bezplatné rozšírenie pre prehliadače, vďaka ktorému sa platobné brány budú dať legálne obísť. K veľmi hodnotným informáciám sa tak bezplatne dostane aj široká verejnosť.

Ide o nástroj Unpaywall, ktorý bol zrealizovaný vďaka neziskovej organizáciou Impactstory s podporou National Science Foundation a nadáciou Alfreda P.Soana a už dnes predstavuje veľký zásah do fungovania tradičného vydavateľského priemyslu.

foto:pexels.com

Od 4.apríla tak môžeš oficiálne používať aplikáciu Unpawall – rozšírenie prehliadača Google Chrome, ktoré umožňuje legálne a bez poplatkov čítať vedecké články ukryté za paywallom. Ak si Unpaywall nainštaluješ a potom si otvoríš anotáciu článku v odbornom časopise, vpravo hore uvidíš ikonu v podobe zámku.

foto:unpaywall.org

Zväčša má šedú alebo zelenú farbu, to podľa toho, či sa k prílohe podarilo nájsť aj bezplatnú verziu článku  alebo nie. Hľadanie prebieha v databázach a legálnych repozitároch, medzi ktoré patrí napríklad Crossref, Google Scholar, Bielefeld Acad Academic Search Engine, Arxiv.org, PubMed Central a iné.

Podľa slov tvorcov Unpaywall prechádza okolo desať miliónov článkov. Ak ikona zámku zozelenie, stačí naň kliknúť a v novej záložke sa otvorí súbor vo formáte pdf. Od populárneho Sci-Hubu sa odlišuje predovšetkým tým, že nejde o pirátske verzie.

foto:twitter.com

Unpaywall dokáže nájsť súbory vo formáte PDF, ktoré sprístupnili sami autori týchto článkov alebo ich vydavatelia . Sci-Hub však funguje diametrálne inak. V tomto prípade sa využívajú súbory PDf získané inými, často neetickými prostriedkami, vrátane wab scrappingu.

Nová služba je užívateľsky veľmi priateľská a populárne články nájdeš veľmi jednoducho a rýchlo. Mnohý sú však toho názoru, že Sci.Hub asi aj tak úplne nahradiť nedokáže.

Pre výskumníkov a knihovníkov je Unpaywall a rastúca rada podobných nástrojov veľmi vítaným zjednodušením celkového procesu hľadania voľne prístupných, a teda legálnych kópií výskumných článkov. Knihovne už dlhé roky čakali na to, že voľne dostupné články sa stanú pohodlne dostupnými.

Neustále hľadanie open-source materiálov totiž vyžaduje zapojenie nie malej pracovnej sily. Unpaywall tak od základov zmení pravidlá tejto “hry”.

zdroj:sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech