Vedel si, že mikrovlnka ale aj detský monitor spomaľujú tvoj internet?

  • Preťažené internetové ale aj telefonické siete sú v čase domácej karantény bežné
  • Prinášame ti tipy, ako optimalizovať a zlepšiť rýchlosť wifi pripojenia
wifi
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Preťažené internetové ale aj telefonické siete sú v čase domácej karantény bežné
  • Prinášame ti tipy, ako optimalizovať a zlepšiť rýchlosť wifi pripojenia

S príchodom dobrovoľnej karantény a povinnosti využitia práce z domu sa vytvoril väčší nápor na internetové siete. Preto telekomunikačné spoločnosti rozmýšľajú, akým spôsobom ho v domácnostiach zrýchliť, píše BBC.

Tipy a triky ako fungovať efektívne

Niekoľko opatrení už vykonali streamingové platformy. Netflix a HBO Go znížil kvalitu prehrávania filmov a seriálov, informuje The Guardian. Urobili tak aj Slováci a Česi. Ak si chceš pozrieť film alebo reláciu z archívov slovenskej alebo českej verejnoprávnej televízie, nájdeš ich v o niečo horšej kvalite.

Britská telekomunikačná spoločnosť Ofcom sa preto na základe predošlých skúseností rozhodla užívateľom odporučiť pár tipov, aby siete zbytočne nepreťažovali. Platia celoplošne a využiť ich teda môže ktokoľvek.

V prvom rade, lepšie je filmy sťahovať, z oficiálnych platforiem samozrejme, než ich prehrávať online. Niekto iný sa totiž v čase tvojho večerného oddychu pri telke môže pokúšať spojiť s rodinou, alebo realizovať pracovný hovor do zahraničia a so slabým signálom je to jednoducho nemožné.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ofcom okrem iného dodáva zaujímavý fakt – mikrovlnné rúry rušia signál wi-fi. „Snažte sa preto nepoužívať mikrovlnku v čase, keď sa rozhodnete absolvovať video hovor, pozerať videá či seriály vo vysokom rozlíšení či robiť na internete niečo dôležité,“ vysvetľujú experti z Ofcomu. Do kategórie „znižovači wifi “ ešte patria detské monitory, halogénové lampy či počítačové reproduktory.

Pomôžeš si ešte takto

Ak ešte stále vlastníš pevnú linku, teraz je lepšie využívať práve túto. Ak si sa predsa len rozhodol použiť na videohovor aplikácie ako Skype, Whatsapp či FaceTime, je lepšie ak ich v jednej domácnosti používa súčasne menej ľudí. Odborníci radia, že ak nepoužívaš napríklad tablet alebo laptop, odpoj ich od Wifi pripojenia.

Dobré je, ak svoj Wifi router umiestniš radšej niekam na poličku ako na podlahu a zároveň čo najďalej od zariadení, ktoré môžu signál rušiť. Router na noc nevypínaj, čím dlhšie ho máš zapnutý, tým lepšie. Zlepšiť kvalitu hovoru dokáže aj prepnutie z video hovoru na hlasový. Ak je možnosť, na dôležité pracovné online schôdze použi internetový kábel, vtedy máš istotu, že kvalita pripojenia bude vyššia.

Internet dnes využívame doslova nepretržite. Čítame online noviny, počúvame podcasty, všetko v našich životoch sa odohráva online. Teraz je to pre nás v podstate jediné spojenie so svetom. Skúsme byť ohľaduplnejší a myslime na druhých. Byť offline je niekedy osviežujúcejšie.

Zdroje: bbc.com, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá