Vedkyňa Lenka ľudí učí o koronavíruse: Očkovanie manipuluje DNA a chcú nás čipovať? Sú to hlúposti

  • Lenka je mladá vedkyňa, ktorá externe študuje RNDr. na Slovenskej akadémii vied
  • Má za sebou niekoľko výskumov, jeden z nich úzko súvisí s koronavírusom
  • Vede robí osvetu aj prostredníctvom instagramového účtu Skúmavka, kde ľudom vysvetľuje rôzne zaujímavosti
skúmavka veda slovensko
Lenka Hrobárová
  • Lenka je mladá vedkyňa, ktorá externe študuje RNDr. na Slovenskej akadémii vied
  • Má za sebou niekoľko výskumov, jeden z nich úzko súvisí s koronavírusom
  • Vede robí osvetu aj prostredníctvom instagramového účtu Skúmavka, kde ľudom vysvetľuje rôzne zaujímavosti

Nikdy sa nechcela stať vedkyňou, no dnes ňou je. Lenka Hrobárová minulý rok skončila štúdium klinickej biochémie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, pričom v súčasnosti pokračuje v externom štúdiu RNDr. na SAV (Slovenská akadémia vied).

Ako však sama povedala, okrem toho, že veľkú časť svojho času venuje vede, inak žije korporátny život a pracuje ako Specialist regulatory. Pre mnohých možno neznáma profesia, no to jej neuberá na dôležitosti.

Jej práca spočíva v riešení chemického zloženia a dokumentácie k rôznym produktom. „Zvyšok svojho času väčšinou venujem svojmu rozbiehajúcemu sa blogu, kde sa snažím priblížiť vedu a fungovanie ľudského tela „obyčajným“ ľuďom,“ hovorí Lenka.

Dnes si plní svoj detský sen

Ako sme už načrtli, pôsobenie vo vede nebolo Lenkinou ambíciou. Ako veľa malých dievčat, chcela som byť učiteľka, no postupom času, keď som si začala uvedomovať súvislosti, ma odradili podmienky v slovenskom školstve,“ opisuje.

hory veda skúmavka vedkyňa slovensko
zdroj: Lenka Hrobárová

Aj napriek tomu ju držala túžba pracovať s ľuďmi a vzdelávať ich. Svoj detský sen stať sa učiteľkou si splnila prostredníctvom blogu. „Na strednej som vždy bola tak trochu bifľoška. Vždy ma veľmi fascinovalo ľudské telo,“ hovorí Lenka. Myslela si teda, že sa vydá cestou medicíny.

Na medicínu sa jej nepodarilo dostať, a tak si zvolila iný odbor. Stále však zostala v oblasti chémie a biológie. Ako hovorí, zistila, že biochémia je tiež odbor, kde sa dokáže naučiť množstvo vecí o ľudskom tele, ktorého fungovanie ju vždy bavilo.

Vedu šíri prostredníctvom Instagramu

Poznatky, ktoré Lenka získala vďaka štúdiu, sprostredkúva ľudom prostredníctvom Instagramu. Motivácií na založenie profilu zameraného na vedu a ľudské telo bolo hneď niekoľko. „Prvá bola skôr osobná. Okrem toho, že ma bavilo moje štúdium, tak som vždy mala rada umenie. To mi začalo vo svete vedeckej racionality chýbať, aj keď veda je v určitom zmysle slova umením,“ vysvetľuje.

Mladá vedkyňa chcela tieto dve vášne spojiť, a tak dnes na svojom Instagrame vysvetľuje vedu s vlastnoručne kreslenými a fotenými obrázkami. Ďalší dôvod, prečo si Lenka založila vedecký Instagram, bola práve samotná pandémia.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Instagram

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK