Vegánska strava je hudba budúcnosti, dokonalá náhrada mäsa počas korony zažíva zlaté časy. Kúpiš ju aj na Slovensku

  • Dopyt po rastlinnej alternatíve sa zvýšil počas pandémie o 17 %
  • Americká spoločnosť Beyond Meat sa chystá otvoriť svoju prvú výrobu v Európe
  • Rastlinné náhrady ponúka aj niekoľko Slovenských reťazcov
hamburger
Beyond Meat, Unsplash/Oleg Ivanov
  • Dopyt po rastlinnej alternatíve sa zvýšil počas pandémie o 17 %
  • Americká spoločnosť Beyond Meat sa chystá otvoriť svoju prvú výrobu v Európe
  • Rastlinné náhrady ponúka aj niekoľko Slovenských reťazcov

Koronakríza výrazne ovplyvnila správanie zákazníkov. Kým rastlinné alternatívy hlásia zlaté časy, mäsový priemysel prežíva ťažšie obdobie.

Najhoršia situácia v mäsiarskom priemysle je v USA, kde zamestnanci živočíšnych fariem a jatiek ochoreli na vírus COVID-19 a produkciu tak museli pozastaviť. Zákazníci správy o nákaze vnímali veľmi citlivo a z obáv o svoje zdravie siahajú po alternatívach.

Beyond Meat chce konkurovať európskym výrobcom

V Spojených štátoch zaznamenali rastlinné výrobky imitujúce mäso najväčší rast. Denník New York Times uvádza, že po nich siahlo o 28 percent viac zákazníkov. Ešte väčší nárast zaznamenali nevarené alternatívy, ktorých spotreba stúpla o 53 percent.

Portál Food Manufacture píše  o zvýšení globálneho dopytu v čase korony o 17 percent.

Soňa vedie vegánsku reštiku: Keď som ako dieťa videla nápis „mäso je vražda“, nerozumela som. Dnes súcítim so zvieratami

Najväčší americký výrobca rastlinných alternatív Beyond Meat ohlásil spustenie svojej prvej európskej výroby v Holandsku. Podľa Financial Times sa chystá konkurovať európskym výrobcom agresívnou cenovou stratégiou. Hlavného konkurenta zrejme nájde v dánskom výrobcovi Naturli.

Európska únia vo svojej stratégii považuje alternatívne náhrady mäsa za dôležitú súčasť Green Deal z hľadiska ekológie a emisií. Vedci tvrdia, že prechod na vegánsku stravu by výrazne znížil emisie, ktoré produkuje dobytok. V budúcnosti sa chystá veľká podpora náhrad zo strany EÚ. 

Spoločnosť Beyond Meat má veľké plány smerom k exportu, expandovať sa pokúša aj v Číne, kde chce ponúkať rastlinné náhrady pre sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením KFC.

Aj na Slovensku si môžeš vychutnať hamburger bez výčitiek svedomia

Beyond Meat môžeš nájsť aj na Slovensku. A to konkrétne v reťazcoch Kaufland, Metro a Yeme. V Kauflande je dostupný aj dánsky výrobca Naturli. Okrem toho svoju vlastnú značku vegánskych burgrov má aj Lidl.

Zdroje: New York Times, Food Manufacture, Financial Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie