Vegánske reštaurácie už nie sú len doménou hlavného mesta, stali sa hitom na celom území Slovenska

  • Vegánska strava je čoraz populárnejšia medzi Slovákmi, reštaurácií, ktoré ju ponúkajú, pribúda
  • Okrem zdravotných výhod vegánska strava pomáha chrániť zvieratá a planétu
  • Pozri sa, aké vegánske reštaurácie máme mimo hlavného mesta
Vegánska strava
Facebook/Beyond Meat/VE.DOM.E
  • Vegánska strava je čoraz populárnejšia medzi Slovákmi, reštaurácií, ktoré ju ponúkajú, pribúda
  • Okrem zdravotných výhod vegánska strava pomáha chrániť zvieratá a planétu
  • Pozri sa, aké vegánske reštaurácie máme mimo hlavného mesta

Vegánstvo sa stáva čoraz populárnejšie na celom svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Ľudia prestávajú jesť mäso a živočíšne produkty z rôznych dôvodov, ku ktorým patrí ochrana zvierat alebo vlastného zdravia.

 Viaceré vedecké štúdia potvrdili priaznivé účinky na celkové zdravie človeka a hlavne na kardiovaskulárny systém.

Okrem svojho zdravia vegáni chránia aj zdravie celej planéty. Mäsiarsky priemysel a ostatné živočíšne výrobky patria k jednému z najväčších producentov emisií CO2, ktoré sú hlavnou príčinou globálneho otepľovania.

Najviac vegánskych reštaurácii môžeme nájsť v našom hlavnom meste, ale postupne sa rozširujú aj mimo Bratislavy. Vybrali sme najlepšie hodnotené z nich na základe hodnotení z TripAdvisora, Google, Bistra.sk a vegánskeho portálu Happy Cow. Zisti, kde najlepšie z nich nájdeš.

Nitra – Páni Baklažáni

Hodnotenie 4,9 z 5 na Bistre.sk, 103 recenzií 

Nitrianska vegánska reštaurácia Pani Baklažáni má širokú ponuku jedál pripravených hlavne z lokálnych zdrojov.

Okrem stálej ponuky pozostávajúcej hlavne z burgrov a hot-dogov reštaurácia ponúka aj možnosť obedového menu a raňajok. Obedové menu pozostáva z dvoch jedál, ktoré sa každý deň menia. Na raňajky majú zákazníci k dispozícii rozsiahly výber od vegánskych praženíc po sladké lievance. K tomu ešte nechýba široká ponuka zákuskov. Väčšina hodnotení bola kladná. Zlé hodnotenie boli zväčša za meškajúce doručenie alebo chýbajúce suroviny.

Trnava a Žilina Forky’s

Hodnotenie 4,7 z 5 na Google 475 recenzií 

V oboch mestách pôsobí bistro-reštaurácia Forky’s, ktorej koncept frančízingu bol privezený z Českej republiky. Bistro má rozsiahlu ponuku streed foodového jedla a rýchleho občerstvenia. Forky’s ponúka burgre, wrapy, superbowls alebo bagety. Spoločnosť navyše myslí aj na životné prostredie svoje jedlá ponúka v bio rozložiteľnom plaste, ktorý sa vie sám rozložiť pri vysokej teplote a je vyrobený z rastlinného škrobu.  Bistrá majú väčšinou priaznivé hodnotenia, väčšinou sa zákazníci sťažujú len na dlhší čas doručenia.

Okrem Forky’s nájdeš v oboch mestách aj iné reštaurácie. V Trnave je to Naša Čarovňa, ktorá ponúka okrem stálej ponuky aj denné menu a jej hodnotenia sú tiež veľmi dobré.

V Žiline je to VegGo Bistro, ktoré každý deň varí dve jedlá na obedné menu a okrem toho má stálu ponuku. Hodnotenia bistra sú tiež veľmi priaznivé.

Martin – Plantáž

Hodnotenie 4,8 z 5 na Google 176 recenzií 

Bistro Plantáž sa prvotne zameriava na rozvoz vegánskeho jedla, no dostupný je aj ako reštaurácia s terasou. Plantáž je obľúbená hlavne pre svoju širokú ponuku jedla. Okrem denného menu ponúka aj širokú ponuku vegánskej pizze, burgrov a cestovín. Dokonca ponúka aj vegánsku verziu nášho národného jedla bronzových halušiek. Hodnotenie bistra je pozitívne, v negatívnejších hodnoteniach sa spomína vypredané denné menu alebo pomalšia obsluha.

Liptovský Mikuláš – Burina

Hodnotenie 4,7 z 5 na Google 87 recenzií 

Turistami navštevovaný Liptovský Mikuláš ešte do nedávna nemal žiadnu vegánsku reštauráciu. Zmenila to až reštaurácia Burina, ktorá je prvá čisto vegánska reštaurácia na Liptove. Zákazník si môže vybrať z 8 jedál v stálej ponuke a dvoch dezertov, okrem toho reštaurácia varí aj denné menu pozostávajúce z dvoch hlavných jedál a polievky. Hodnotenie reštaurácie je výborné. Zlé hodnotenia pochádzajú z čias, keď samotná reštaurácia nebola otvorená, no mala spustenú kampaň na otváranie, ktorá trvala veľmi dlho, až niektorí Liptáci neverili, že naozaj otvorí.

Poprad – Lahodnosti

Hodnotenie 4,5 z 5 na Google 334 recenzií

Bistro Lahodnosti sa nachádza priamo v centre Popradu na Námestí sv. Egídia. Bistro nie je výhradne vegánske, ale svoje si tu nájdu aj milovníci vegetariánskej a raw stravy. Lahodnosti nie je žiadny nováčik na scéne, funguje už od roku 2013 a okrem stáleho jedálneho lístka ponúka aj denné obedové menu. Recenzie má bistro zväčša priaznivé, ale nájdu sa aj kritici, ktorí tvrdia, že bistro počas rokov svojej existencie stratilo svoju pôvodnú kvalitu a jedlo je bez chuti.

Banská Bystrica – Alanda a  Lunter kuchyňa

Hodnotenie 4,7 z 5 na Google 25 recenzií

Reštaurácia Alanda v Banskej Bystrici ponúka denné menu, v ktorom máš na výber z dvoch jedál alebo jednej sladkej varianty. Reštaurácia nie je určená čisto pre vegánov, podáva aj vegetariánske jedlá a pokrmy pre makrobiotikov. Jedlá sa varia podľa ročných období a podáva sa sezóna zelenina.  Zákazníci reštaurácii udelili dobré hodnotenie, jedinou výčitkou boli vyššie ceny.

 

Hodnotenie 4,7 z 5 na Google 296 recenzií

Kuchyňa Lunter, ktorú vlastní rodina slávneho podnikateľa s vegánskymi nátierkami a súčasného župana Luntera sa teší obrovskej popularite. V Bystrici máš až dve pobočky, každý deň si zákazníci môžu vybrať z denného obedového menu, ktoré obsahuje aj vegánske jedlá. Okrem toho reštaurácie podávajú šaláty, sendviče, dezerty a mnoho iných dobrôt. Zákazníci sú s reštauráciou pomerne spokojní, negatívne hodnotenia písali hlavné odporcovia tofu.

Košice – VE.DOM.E

Hodnotenie 4,9 z 5 na Google 168 recenzií

VE.DOM.E Vegánske Bistro je jeden z najobľúbenejších podnikov v Košiciach. Bistro ponúka denné menu zložené z polievky, hlavného jedla a dezertu. Okrem toho podnik ponúka dezerty alebo jedlá so sebou ako cviklový burger alebo bagety. Jedlá so sebou balí do kompostovateľných a ekologických obalov. Hodnotenie má podnik výborne, v recenziách sa neobjavila žiadna výčitka.

Okrem toho sa môžu vegáni v Košiciach najesť aj v reštaurácii Alchymista, ktorá má tiež dobré hodnotenie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech