Vegetariánstvo môže ohroziť organizmus. Ak neješ mäso, potrebuješ absolvovať jednoduché vyšetrenie

  • Jedna skupina ľudí by mala zabudnúť na vegetariánstvo
  • Ako nahradiť chýbajúce živiny v tele, ak si vegetarián
  • Ako si správne vybudovať svalovú hmotu
Vegetariánska strava môže byť pestrá
Vegetariánska strava môže byť pestrá, Freepik/senivpetro
  • Jedna skupina ľudí by mala zabudnúť na vegetariánstvo
  • Ako nahradiť chýbajúce živiny v tele, ak si vegetarián
  • Ako si správne vybudovať svalovú hmotu

Aj keď vegetariánstvo prináša so sebou mnoho benefitov, často sa objavujú prípady, kedy vegetariánska strava nie je dostatočne bohatá na látky, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Každý vegán či vegetarián by tak mal pravidelne sledovať svoju hladinu minerálov a vitamínov v tele, a dopĺňať všetky látky, ktoré telu chýbajú.

V rozhovore s výživovou poradkyňou Zdenou Solík z polikliniky Medante sme prebrali tému vegetariánstvo, na čo by si mala táto skupina ľudí dávať pozor a aké vyšetrenie by mali vegetariáni či vegáni každý rok absolvovať pre svoje zdravie.

Vegetariánstvo je v posledných rokoch veľmi populárne. Má mnoho benefitov, ale u každého človeka sa to môže prejavovať inak. Závisí to od jeho zdravotného stavu, ale rolu hrá aj genetika.

„Pre človeka, ktorý sa rozhodne pre takýto smer stravovania, je vyslovene žiaduce, aby mal dostatočné informácie o kombinácii potravín a informácie aj o tom, ako nahrádzať jednotlivé zložky v jedálničku vegetariána. Mal by jednoducho disponovať veľmi dobrou orientáciou v oblasti výživy človeka. Je dôležité mať na pamäti, že každý jednotlivec je iný a dopad vegetariánstva na zdravie sa môže u každého z nás líšiť. V konečnom dôsledku veľa záleží aj od genetickej predispozície a celkového životného štýlu,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Zdena Solík.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá