Veľká debata lídrov: Hlas poslal Tomáša, hneď na začiatku sa pochytil s moderátorom. Fico neprišiel

  • V dnešnej finálovej predvolebnej diskusii sa stretlo sedem lídrov najsilnejších politických strán
  • Pellegrini za seba poslal náhradu, Fico neprišiel
Politici v štúdiu na predvolebnej diskusii.
TV Markíza
  • V dnešnej finálovej predvolebnej diskusii sa stretlo sedem lídrov najsilnejších politických strán
  • Pellegrini za seba poslal náhradu, Fico neprišiel

Začal sa posledný pracovný týždeň pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia už túto sobotu.

Televízia Markíza dnes večer (25. septembra) priniesla veľkú finálovú predvolebnú diskusiu. Pozvaní boli všetci deviati lídri politických strán, ktoré majú podporu nad 5 % podľa preferencií voličov.

„Potvrdenými hosťami dnešnej debaty sú Boris Kollár (Sme rodina), Milan Majerský (KDH), Andrej Danko (SNS), Richard Sulík (SaS), Milan Uhrík (Republika), Igor Matovič (OĽANO a priatelia) a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko),“ avizoval portál tvnoviny.sk.

Debata sa mala konať pôvodne v utorok (26. septembra). Peter Pellegrini (Hlas) a Robert Fico (Smer) účasť odmietli. 

Za Hlas prišiel do štúdia podpredseda hlasu Erik Tomáš, ktorý sa hneď v úvode debaty pohádal s moderátorom Michalom Kovačičom, ktorý poznamenal, že zo strany Hlasu je neúčasť Pellegriniho „neúctivá“.

Predseda strany Smer Robert Fico za seba neposlal nikoho. Do redakcie ale doručil list, ktorý moderátor odmietol prečítať. 

Otázky na telo od bývalých najvyšších ústavných činiteľov 

Zaujímavosťou tejto debaty bolo to, že otázky nekládol len moderátor, ale aj bývalí najvyšší ústavní činitelia, vrátane bývalých prezidentov Rudolfa Schustera a Ivana Gašparoviča, ako aj bývalej premiérky Ivety Radičovej.

Bývalý prezident Rudolf Schuster svoju otázku položil politickej strane Hlas. Otázka znela: „Čo by ste urobili, keby ste sa dostali do vlády, aby sa medziľudské vzťahy na Slovensku zmenili?“ Exprezident dodal, že medziľudské vzťahy na Slovensku ešte neboli na takej nízkej úrovni, ako sú v súčasnosti.

„Peter Pellegrini je ten typ zmierovateľa, ktorý robí slušnú politiku, nevulgárnu politiku. Keby bol predsedom vlády, tak by sa upokojila aj spoločnosť,“ odpovedal Erik Tomáš, podpredseda Hlasu. Podľa jeho slov by bolo pre upokojenie spoločnosti najlepšie, ak by Matovičova koalícia nedosiahla potrebných 7 %. 

Peter Pellegrini, šéf strany HLAS-SD.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Milan Uhrík, predseda hnutia Republika, dostal otázku od bývalého veľvyslanca Jozefa Migaša, ktorý sa pýtal, čo by urobil preto, aby sa zlepšila na Slovensku politická kultúra, ak by sa dostal do vlády. 

„V prvom rade by sme sa snažili riadiť veci profesionálne, to znamená tak, ako sa sluší a patrí. A v druhom rade by sme nehnali veci do extrému,“ odpovedal Uhrík.

Dankove nehnuteľnosti vs. Kollárove nehnuteľnosti

Predvolebné napätie sa dalo medzi politickými činiteľmi krájať. Do seba sa „pustili“ Danko a Kollár.

„Slováci, po voľbách budete Borisovi Kollárovi každý rok posielať milión euro do jeho firmy, ktorá patrí jeho priateľke, a budete sa na to milión euro desať rokov skladať,“ uviedol Danko, ktorý narážal na nehnuteľnosti predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. 

„Jediná volebná téma pána Danka je Boris Kollár,“ reagoval ihneď predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ako uviedol, spomínané nehnuteľnosti si kúpil pred 20 rokmi, keď ešte nebol v politike. 

„Ja som si na to vedel zarobiť v biznise,“ pokračoval Kollár, pričom apeloval na to, že Danko si svoje „vily, domy a chaty“ kúpil až po tom, čo vstúpil do politiky.

Kauza Dobytkár

Počas diskusie prišla na pretras aj korupčná kauza Dobytkár, v ktorej súvislosti spomenul moderátor meno Andrej Danko, ktorý okamžite reagoval. 

Andrej Danko
zdroj: Reprofoto: TV Markíza

„To si vyprosím od vás, aby ste hovorili o kauze Dobytkár a pánovi Dankovi,“ oponoval okamžite Danko, ktorý tvrdí, že sa ho táto kauza netýka. Na jeho vyjadrenie reagoval Igor Matovič, ktorý ho vyzval, aby sa teraz „neskrýval“.

„Ste obyčajný zlodej a podvodník,“ dodal zvýšeným hlasom Matovič. 

„Viete, kto okradol Slovákov na testoch, na očkovaní? Vy!“ oponoval mu okamžite Danko.

Uhríkova reprezentácia v zahraničí

Moderátor vyzval účastníkov diskusie, aby sa predstavili zahraničným partnerom v cudzom jazyku, keďže súčasťou ich funkcie by bola aj reprezentácia Slovenska v zahraničí, ak by sa dostali do parlamentu. 

„Hello, my name is Milan Uhrík. I am prime minister of Slovak Republic. This is Michal Šimečka, servant of EU,“ predstavil sa v anglickom jazyku Uhrík, ktorý označil Šimečku za „sluhu EÚ“.

Na jeho slová predseda hnutia Progresívne Slovensko okamžite reagoval. „Dúfam, že pán Uhrík nebude v žiadnej vláde. Ak by sa takto predstavil, všetci by iba gúľali očami,“ odvetil mu Šimečka v rýchlosti.

Zdroj: tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá