Veľká policajná akcia: NAKA rieši 153 Slovákov, tieto komentáre o atentáte na Fica ti zdvihnú tlak

  • O aktuálnom dianí informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
  • Polícia už spracovala 55 podnetov
  • Celkovo je podnetov doteraz 153
Šutaj Eštok Solák NAKA
TASR - Martin Baumann
  • O aktuálnom dianí informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
  • Polícia už spracovala 55 podnetov
  • Celkovo je podnetov doteraz 153

O ďalších obvinených v prípadoch schvaľovania trestného činu vyšetrovaných Národnou kriminálnou agentúrou v piatok 24.mája informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a prezident Policajného zboru Ľubomír Solák. 

„Polícia s prokuratúrou konajú vo veciach, ktoré sme avizovali. Prosili sme médiá, politikov a spoluobčanov, aby sme sa skúsili zomknúť a prestali so šírením nenávisti a prestali schvaľovať ten otrasný čin. Časť spoločnosti, určité indivíduá nerozumejú situácii, a preto sme deklarovali, že budeme mať nulovú toleranciu na nenávisť, vyhrážanie, schvaľovanie trestného činu a šírenie nenávisti,“ povedal Matúš Šutaj Eštok. 

Podnetmi sa zaoberajú 

Matúš Šutaj Eštok povedal, že od udalosti, ktorá sa stala minulú stredu, ubehlo 9 dní. Je to udalosť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila nielen politický, ale aj celý život na Slovensku a v Európe rezonuje tento útok, a tým pádom útok na demokratické zriadenie SR.

„Polícia spolu s prokuratúrou konajú vo veciach, ktoré sme od stredy avizovali a prosili politickú scénu aj média, ale najmä občanov, aby sme sa skúsili zomknúť ako krajina, aby sme prestali so šírením nenávisti. Aby sme sa spojili, pretože Slovensko máme len jedno. A keďže časť spoločnosti a určité indivíduá nerozumejú situácii, preto sme deklarovali, že budeme mať nulovú toleranciu na nenávisť a vyhrážanie.

Tiež povedal, že pokračujú vo vyhodnocovaní príspevkov, analyzujú ich špeciálne oddelenia policajného zboru a odovzdávajú ich policajným útvarom, ktoré ich prešetrujú.

Spracovali 55 podnetov

„Protiteroristická centrála NAKA sa zaoberá 153 informáciami alebo podnetmi súvisiacimi so schvaľovaním pokusu o vraždu predsedu vlády 55 podnetov sme spracovali, zaoberá sa nimi NAKA a sú podkladom na spracovanie realizačných návrhov.“

Informoval tiež, že zvýšili hliadkovú činnosť v okolí vytipovaných objektov. „Monitorujeme obydlia politikov. Posilnili sme vyšetrovací tím o ďalších dvoch expertov, ktorí pracujú na odhalení, aby sme zistili pravdu, či s niekým páchateľ spolupracoval.“

„Od prvého momentu spolupracujeme so všetkými bezpečnostnými zložkami, ale aj so zahraničnými partnermi. Tam, kde existuje predpoklad, že dochádza k trestnej činnosti konáme, najmä v online priestore. Postupne stotožňujeme všetkých podozrivých a postupujeme podľa trestného poriadku, aby boli vyšetrené,“ povedal Matúš Šutaj Eštok. 

O obvinených bližšie informoval aj prezident Policajného zboru 

„NAKA obvinila z prečinu schvaľovania trestného činu osobu z Nitry, 40 ročnú ženu SZČO, jej komentár bol: Máte nového národného hrdinu, deň narodenia tohto odvážneho muža by mal byť štátnym sviatkom,“ hovorí Solák. 

Informuje aj o ďalších prípadoch.

Ide napríklad o muža z Dunajskej Stredy, ktorý schvaľoval trestný čin. 

„Všetci hovoria o postrelenom politikovi, ale ja vidím postreleného mafiánskeho bosa zodpovedného za tisíce mŕtvych v dôsledku skolabovaného zdravotníctva. #MrtvyFicoDobryFico,“ znel ďalší podnet, na ktorý bol podaný návrh na väzbu. 

Ďalší muž tiež napísal: „Mastný trest. Tomu chlapovi osobne pošlem prachy, aby to mal v base ľahšie. Ďakovné za väčšinu Slovákov.“

„Ja len dúfam, že budú nasledovať aj iní členovia vlády a dostaneme sa k moci my a vás budeme zatvárať za také dezolátske názory,“ citoval ďalší podnet Bratislavčana Ľubomír Solák. 

„Po atentáte na premiéra bolo množstvo možných prístupov k situácii a všetky by boli úplne legitímne. Mohol byť vyhlásený výnimočný stav, mohli byť povypínané niektoré médiá, mohli byť dočasne obmedzené niektoré práva. Napriek tomu ide vládna koalícia jasnou cestou zmieru, pretože nechceme eskalovať napätie v spoločnosti. Určite však nezabudneme na to, čo nás do tohto stavu priviedlo,“ napísal ešte vo štvrtok 23. mája na sociálnej sieti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok

Zdroj: Facebook/Matúš Šutaj Eštok 

Najnovšie videá

Trendové videá