Veľká predikcia matematika Kollára: Svadby a oslavy odložte, cestovanie môže byť problém aj pre očkovaných

  • Na vrchole vlny bude podľa matematika Richarda Kollára mnoho z nás stretávať infikovaných aj bežne na ulici
  • Október môže byť na cestovanie problematickejší ako je tomu teraz
  • Oslavy a svadby sa odporúčajú odložiť až na budúce leto
Rúško vakcína
TASR/AP/Unsplash, Manuel Balce Ceneta, Anshu A
  • Na vrchole vlny bude podľa matematika Richarda Kollára mnoho z nás stretávať infikovaných aj bežne na ulici
  • Október môže byť na cestovanie problematickejší ako je tomu teraz
  • Oslavy a svadby sa odporúčajú odložiť až na budúce leto

Na Slovensku PCR testy v posledných dňoch odhaľujú stovky pozitívne testovaných osôb na koronavírus. Aj keď čelíme značnému nárastu počtu infikovaných, krajina organizuje stretnutie s pápežom, na ktorom sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. 

Mnohí odborníci označili túto hromadnú udalosť za pomerne rizikovú. Zo záberov polície je vidieť, že správne nasadené rúška a dvojmetrové rozostupy sú tu skôr „zbožným prianím“, než realitou.

zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

To, aký vplyv bude mať toto podujatie na pandemickú situáciu v krajine, uvidíme až časom. Už teraz aj podľa rezortu zdravotníctva vieme, že Slovensko sa prudkému nástupu tretej vlny nevyhne.

Matematik Richard Kollár preto na sociálnej sieti uverejnil podrobnú predikciu toho, čo možno očakáva, ako k situácii pristupovať a čoho je zbytočné sa báť.

Mnohí môžu v súčasnej situácii špekulovať či má vôbec význam sa chrániť, ak vieme, že koronavírus si kvôli variantu delta nájde časom takmer každého. Ochorieť uprostred vlny, či už s koronavírusom alebo s vážnou chrípkou, nemusí byť podľa experta jednoduché, navyše nie každému sa ujde miesto.

„V momente, keď hospitalizácie na Slovensku stúpnu nad 2000 s potvrdeným alebo suspektným covidom, je čas sa začať naozaj zásadne chrániť, minimalizovať všetky kontakty, ktoré nie sú nevyhnutné a dobre si nasadiť respirátor v obchode. Následne je potrebné v tomto režime prečkať až, kým vlna mierne neprejde.“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Pripomína, že v minulej vlne bola kapacita nemocníc znovu k dispozícii v plnej miere cca. 1 až 2 týždne po vrchole vlny, aj keď možno badať regionálne rozdiely. Prílišná ochrana teraz, či na konci vlny už nie je podľa experta tak významná z hľadiska ochrany osobného zdravia, ako počas vrcholu vlny.

„Počas vrcholu je potrebné naozaj zabrať, infikovaných vtedy budete bežne stretávať. Nezabúdajte ani na to, že pohyb vonku, rekreačný šport, rozmanitá strava, prípadne potrebné doplnky stravy pomáhajú dlhodobo posilňovať imunitu. Pomôžu aj proti chrípke a iným ochoreniam, ktoré v čase vrcholu vlny tiež nechcete dostať.“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Facebook/Richard Kollár, NCZISK, mojapeticia.sk, virology.ws

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech