Veľká slovenská mäsiarska firma začína vyrábať 100 % prírodné pamlsky. Porozdávala ich aj útulkom

  • Známa slovenská firma Tauris vstupuje na trh s psími pamlskami, predstavila značku DOGGO
  • Pamlsky vyrába zo stopercentne prírodných zdrojov, hrdí sa aj zložením bez pridaných látok
  • Mäsiarska firma Tauris vyrába pamlsky z vedľajších produktov, ktoré tak dostanú druhú šancu
hauko
  • Známa slovenská firma Tauris vstupuje na trh s psími pamlskami, predstavila značku DOGGO
  • Pamlsky vyrába zo stopercentne prírodných zdrojov, hrdí sa aj zložením bez pridaných látok
  • Mäsiarska firma Tauris vyrába pamlsky z vedľajších produktov, ktoré tak dostanú druhú šancu

Slovenská firma Tauris je známa predovšetkým vďaka spracovaniu mäsa – s interným rozširovaním však ambiciózne predstavila novú prémiovú líniu produktov pod značkou DOGGO, zdravé žuvacie pamlsky pre psov.

Čo robí Tauris inak ako ostatné firmy?

Línia žuvacích pamlskov DOGGO sa hrdí tým, že pochádza z prémiových a 100 % prírodných surovín. Pamlsky tak neobsahujú žiadne chemikálie, konzervačné látky, stabilizátory či iné umelé prísady. Rôzne psie „snacky“ sú určené pre malé, stredne veľké aj veľké plemená psov.

Momentálne na Slovensku nik iný nedisponuje oficiálnym povolením na predaj tohto typu sortimentu, určeného pre tento segment. Určite v špecializovaných predajniach existujú dodávatelia, ktorí ale nie sú typickými mäsiarmi, sú to producenti, ktorí sú špecializovaní iba na tento druh sortimentu,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Tauris Group Mojmír Klešč.

Pamlsky navyše prekvapivo nezapáchajú – súčasťou ich výrobného procesu je aj dôkladné sušenie pri teplote 80 ºC, preto sú charakteristické príjemnou mäsovou vôňou, aj keď ide napríklad o uši či paprčky. Drvivá väčšina výroby je navyše náročná ručná práca.

 

Podľa Klešča nie je idea výroby pamlskov náhodná – takmer všetci členovia vedenia Taurisu milujú psy a v tíme majú aj dlhoročných kynológov – to vysvetľuje aj názov produktov, láskyplné oslovenie psa ako „doggo“, pochádzajúce z internetovej subkultúry.

Že sa Tauris púšťa do pamlskov má aj ekologické dôvody – Slováci majú o bravčové mäso čoraz väčší záujem a nebyť pamlskov, firma by musela okrajové časti mäsa ako paprče či uši vyhadzovať.

Pamlsky, konzervy alebo granuly?

Naše pamlsky sú vyrábané z rôznych surovín pochádzajúcich z ošípaných alebo hovädzieho dobytka ako sú napr. kosti lopatky, paprčky alebo väčšie kosti a z uší, koží, chrupaviek či šliach,“ teší sa Klešč. Vyrábané sú výhradne z čerstvých surovín, ktoré Tauris získava ako vedľajší produkt pri spracovaní mäsa. Ide tak o ten istý zdroj mäsa, aký je vhodný aj pre ľudí, čo opäť maximalizuje kvalitu pamlsku.

Aj napriek kvalitnému pôvodu však pamlsky nie sú regulárnym krmivom, ako napríklad granuly či konzervy. Pamlsky treba vnímať skôr ako doplnok ku strave, zábavu či odmenu, samé o sebe totiž nenahradia vyváženú stravu. Ak sú napríklad psy kŕmené v súlade s BARF, kosti predstavujú cca 20 – 30 % objemu a sú nenahraditeľné v jedálničku, keďže obsahujú dobre vstrebateľný vápnik a iné minerály.

Aktuálny sortiment:
  • bravčové uši
  • bravčové chrupavky
  • bravčové paprčky

Na pamlskoch si zmlsli aj v útulkoch

Nové pamlsky na trhu medzi prvými testovali aj psíky v útulkoch. Tauris rozdal zdravé DOGGO až 8 útulkom, kde 360 kilogramov vystačí stovkám chlpáčov. Veľká jednorazová pomoc putovala napríklad do Centra nájdených zvierat v Ružomberku či Slobody zvierat v Bratislave.

Psíky v útulkoch boli mnohokrát kruto týrané, odvrhnuté či vyhodené na ulicu – útulky sa im snažia každý deň zabezpečovať veterinárnu starostlivosť a najmä stravu, v drvivej väčšine prípadov však ide o neziskové organizácie a občianske združenia, ktoré fungujú predovšetkým na báze finančných a materiálových darov,“ vysvetľuje Kristína Devínská zo Slobody zvierat. Pamlsky sú tak pre psíkov z útulku dobrým spestrením.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK