Veľká zmena: V obchodoch ti oddnes zaokrúhlia cenu za nákup

  • Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov
  • Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti
centy, obchod
Unsplash/Roman Wimmers, Eduardo Soares
  • Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov
  • Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti

Sumy nákupov v hotovosti sa oddnes začínajú zaokrúhľovať. Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov. Ak je výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti. Zaokrúhľovanie prináša od 1. júla novela zákona o cenách.

Ako funguje zaokrúhľovanie pri stravenkách?

Pri kombinácii platby v hotovosti, platobnej karty či stravných lístkov sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. Bezhotovostné platby budú fungovať ako doteraz.

Zaokrúhľujú sa ceny, alebo celý nákup?

Zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup. Zaokrúhľovanie je podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu finančne neutrálne, spotrebitelia sa nemusia obávať znevýhodnenia pri platbe v hotovosti. Správnosť zaokrúhlenia zabezpečí softvér pokladní.

Končia jedno a dvoj centové mince?

Jednocentové a dvojcentové euromince aj naďalej zostávajú zákonným platidlom, príjemcovia platieb ich budú naďalej povinní prijímať a budú ich môcť aj vydávať pri platbách v hotovosti.

Zaokrúhľovanie hotovostných platieb slúži na ich obmedzenie v obehu a funguje okrem Slovenska aj v ďalších piatich krajinách eurozóny. Je to Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.

Vie sa o tom od septembra

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky už v septembri schválili v prvom čítaní päť zákonov, ktoré pripravilo Ministerstvo financií SR. Jedným z nich bol aj zákon o zaokrúhľovaní cien, vďaka ktorému sa tieto najmenšie mince postupne stiahnu z obehu.

Zákon zavádza zaokrúhľovanie 1 a 2-eurocentových mincí, pričom bude povinné zaokrúhľovanie iba pri hotovostnom platobnom styku. Pri bezhotovostnom sa ceny zaokrúhľovať nebudú.

„Príjemcovia platieb budú aj naďalej povinní prijať hotovosť v 1 a 2-eurocentových minciach, to znamená, že tieto mince zostanú na Slovensku všeobecne akceptovaným zákonným platidlom,“ uviedlo vtedy Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Slovensko sa tak schválením zákona pridá k ďalším krajinám eurozóny, ktoré už používanie najmenších euromincí v hotovostnom platobnom styku obmedzili. Zaokrúhľovanie je už zavedené vo viacerých štátoch platiacich eurom, vrátane Holandska, Írska a Fínska, pridalo sa aj Taliansko. Dobrovoľné zaokrúhľovanie podľa voľby maloobchodníka je možné i v Belgicku. 

„Zaokrúhľovaním sa ale obeh a používanie najmenších mincí obmedzí, čím sa zjednoduší vydávanie mincí v obchodoch,“ vysvetlilo Ministerstvo financií.

Objasňuje tiež, že podnikateľom a verejnosti sa vďaka podobnému kroku znížia náklady pre poplatky bánk za vloženie týchto mincí.

„Bude to mať aj pozitívny efekt na životné prostredie vďaka znižovaniu použitia obalového materiálu a počtu prepráv malých mincí,“ dodalo ministerstvo v septembri.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá