Veľké porovnanie kávy, energeťákov a kolových nápojov. Ktorý z nich má najviac kofeínu?

  • Dnešná doba je veľmi hektická a uponáhľaná, kedy nie je čas na oddych. Práve kofeín je častokrát riešením
  • Skĺbiť každodenné aktivity nie je vôbec jednoduché, je však káva tým najideálnejším zdrojom energie?
  • Na trhu je množstvo nápojov, ktoré ťa nakopnú. Ktorý má však najviac kofeínu a nie je škodlivý pre zdravie?
Copy of Untitled Design (14)
unsplash
  • Dnešná doba je veľmi hektická a uponáhľaná, kedy nie je čas na oddych. Práve kofeín je častokrát riešením
  • Skĺbiť každodenné aktivity nie je vôbec jednoduché, je však káva tým najideálnejším zdrojom energie?
  • Na trhu je množstvo nápojov, ktoré ťa nakopnú. Ktorý má však najviac kofeínu a nie je škodlivý pre zdravie?

Kofeín v primeranom množstve vplýva na človeka pozitívne – stimuluje kardiovaskulárny systém, koncentráciu a mnoho iného. Stačí len 75 mg kofeínu a ospalosť pominie a pozornosť človeka je opäť zvýšená. 

Žijeme v hektickej dobe a najmä pre mladých ľudí je kofeín čoraz častejším spôsobom efektívneho doplnenia energie. Svedčí o tom aj spotreba kávy, ktorá sa radí ako druhý najkonzumovanejší nápoj na svete. Tá však nemusí byť vždy tou najlepšou voľbou. Pozreli sme sa preto na najefektívnejšie spôsoby získavania kofeínu.

Vyjadri svoj názor v ankete: Ak potrebuješ energiu, čo piješ radšej?

zdroj: unsplash

Kofeín v káve potláča nervozitu

Či už sú to kávové alebo kakaové zrná, kofeín sa v nich nachádza prirodzene. Podľa druhu kávových zŕn a praženia sa obsah kofeínu v káve líši. Medzi najznámejšie druhy kávy patria arabica a robusta, medzi ktorými je obsah kofeínu odlišný o polovicu.

Jedno 30 ml espresso obsahuje približne 45 – 75 mg kofeínu. Pre tých, ktorí preferujú nesladené kávy, je táto možnosť rýchlou a pomerne zdravou dávkou kofeínu. Pokiaľ sa do kávy však pridá cukor, kalorická hodnota shotu espressa sa zvyšuje, čo neprospieva zdravému životnému štýlu.

zdroj: unsplash

Aj kolové nápoje môžu byť s nízkym obsahom cukru

V obchodoch je mnoho kolových nápojov, ktoré si Slováci môžu vychutnať a dodať si vďaka nim energiu. Existuje mnoho druhov, ktoré sa od seba líšia množstvom kofeínu, ale aj cukru.

Najmä ten býva v týchto tmavých nápojoch najväčší problém, pretože je vo veľkých množstvách. Aj keď kombinácia kofeínu a cukru dodá zaručenú a instantnú energiu, tak je potrebné mať na mysli, koľko gramov sa v tvojom obľúbenom nápoji nachádza.

zdroj: unsplash

Malý objem, no maximum kofeínu

Doposiaľ ešte nebola na trhu alternatíva, ktorá by mala dostatok kofeínu v malom objeme. Afri cola 25, ale aj jej iné alternatívy ponúkajú presne to, po čom Slováci túžili. Vo fľaši s objemom 0,2 l, ktorá si svoj ikonický dizajn drží už od roku 1959, sa nachádza 25 mg kofeínu na 100 ml. 

To predstavuje vyššiu dávku kofeínu, ako je v Coca-Cola alebo Pepsi Cola. Afri cola je sladená pravým cukrom, preto môžeš očakávať nezameniteľnú chuť bez rôznych náhrad.

Na výber sú dve možnosti Afri coly, ktoré si môžeš vychutnať – v sklenenej fľaši s vyšším obsahom kofeínu alebo v PET fľaši, ktorá obsahuje 10 mg kofeínu na 100 ml a vyrába sa na Slovensku.

zdroj: Startitup

Energetické nápoje – dvojsečná zbraň

Na slovenskom trhu je množstvo energetických nápojov, ktoré obsahujú rôzne dávky kofeínu, ale aj cukru. Kým cukor v malých dávkach dodá energiu, kofeín potlačí únavu a človek sa cíti prebratý. 

Pri konzumácií jednej alebo maximálne dvoch plechovkách energetického nápoja nemusí byť strach o naše zdravie, pretože obsah kofeínu neprekročí 400 mg, ktorá predstavuje odporúčanú dennú dávku. Pri vypití dvoch a viac plechoviek sa môžu dostaviť nežiadúce účinky kofeínu ako zrýchlený pulz alebo vysoký krvný tlak.

Množstvo cukru v energetických nápojoch môže dosahovať až 17 kávových lyžíc, čo predstavuje takmer 70 g cukru. Také enormné množstvo cukru v malom objeme nápoja je veľmi nezdravé pre človeka a jeho zdravý životný štýl. Preto je lepšie siahnuť po nápojoch bez cukru alebo s prírodnými sladidlami. 

zdroj: pixabay

Jeden pohár kávy = dva poháre čaju

Ďalší z teplých nápojov, ktoré obsahujú kofeín, sú čaje. Na výber je množstvo druhov od bylinkových, v ktorých sa kofeín takmer nenachádza, až po silné zelené a čierne čaje. 

Tak isto ako pri kávach, tak aj pri rôznych druhoch lístkov čaju sa líši obsah kofeínu. Naviac, na množstve kofeínu záleží aj dĺžka lúhovania samotného čaju. Jedna šálka čierneho čaju obsahuje priemerne 47 mg kofeínu. Zelený čaj obsahuje menej – 33 mg v jednej šálke. Naopak, v rôznych bylinkových a ovocných čajoch sa kofeín vôbec nenachádza. 

zdroj: unsplash

Veľké porovnanie

Po tomto článku už budeš vedieť, ktorý nápoj má najvyšší obsah kofeínu a nakopne ťa, ak sa dostaví únava. Je dôležité konzumovať takéto nápoje rozumne s ohľadom na svoje zdravie. Preto je lepšie voliť drinky, ktoré majú vyvážený pomer cukru, ale aj kofeínu, ako napríklad Afri cola, chutný slovenský nápoj s pôvodom v Nemecku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech