Veľkolepejšia, luxusnejšia, atraktívnejšia. Saudská Arábia chce vo všetkom poraziť Dubaj

  • Futuristické mesto v Saudskej Arábii má jednoznačný cieľ
  • Krajina si zaumienila poraziť Dubaj
vpravo vizuál na futuristické mesto, vľavo vizuál na futuristické mesto
Twitter/Step
  • Futuristické mesto v Saudskej Arábii má jednoznačný cieľ
  • Krajina si zaumienila poraziť Dubaj

Saudská Arábia plánuje na svojom území postaviť jednu z najväčších stavieb na svete. Vláda odhalila vizuály lineárneho mesta The Line, ktoré bude vysoké 500 metrov, informuje portál Dezeen.

Nachádzať sa bude v blízkosti severného pobrežia Červeného mora ako súčasť hyperfuturistického mesta Neom. Jeho predpokladaná suma sa pohybuje okolo 1 bilióna dolárov, píše portál News 18.

Dezeen píše, že ide o dramatickú alternatívu tradičných miest, ktoré zvyčajné vyžarujú z centrálneho bodu. Jeho stavba bude pozostávať z dvoch konštrukcií podobajúcich sa stene. Z dvojice stavieb sa stane 12. najväčšia budova na svete, pričom zároveň bude aj najdlhšou.

„Pri minuloročnom uvedení The Line sme sa zaviazali k civilizačnej revolúcii, ktorá kladie ľudí na prvé miesto na základe radikálnej zmeny v mestskom plánovaní,“ vraví korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman.

„Line sa bude zaoberať výzvami, ktorým dnes ľudstvo čelí v mestskom živote, a posvieti na alternatívne spôsoby života,“ dodáva.

Saudská Arábia bola pritom donedávna uzavretou krajinou, do ktorej sa dalo dostať len veľmi ťažko. V posledných rokoch sa však otvára a ohuruje smelými plánmi. Napríklad futuristickou megabudovou budúcnosti. Čo tým krajina sleduje? Realitný expert Vlado Boháč v tom má jasno: Saudská Arábia chce predbehnúť Dubaj.

Vidieť to bolo aj na výstave Expo 2020 v Dubaji, kde sa Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia pretekali v tom, kto bude mať väčší a vyhrotenejší pavilón. Súťaživosť týchto krajín však nezostala len za bránami areálu Expa.

expo2020 dubaj spojené arabské emiráty saudská arábia
zdroj: SIU/Ivana Sladkovská

Ekologické mesto

Plánované mesto s dlhočizným mrakodrapom vyzerá ako vizuál videohry. Portál AS uvádza, že nachádzať sa bude medzi dvoma 170-kilometrovými zrkadlami. Obyvatelia budú bývať v 200-metrovom priestore, ktorého dĺžka sa podobá dvom futbalovým ihriskám. Dokáže ubytovať až 9 miliónov ľudí a jeho plochu bude tvoriť 34 štvorcových kilometrov.

Ide o ekologickú verziu mesta, vzhľadom na to, že bude bez ciest, áut a emisií. Plánuje pracovať so 100 % obnoviteľnými zdrojmi. Jeho cieľom je uprednostniť blaho ľudí pred dopravou a infraštruktúrou.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Dezeen, AS, News 18, Czechcrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá