Veľký dekriminalizačný experiment: Vo vrecku budú môcť ľudia mať ukrytý kokaín aj MDMA

  • Kanadská provincia dekriminalizuje tvrdé drogy
  • Ide o experiment
  • Situácia s drogami je v Kanade kritická
drogy
Ilustračná fotografia, TASR/KR PZ v Trnave, Unsplash/Mikail Duran
  • Kanadská provincia dekriminalizuje tvrdé drogy
  • Ide o experiment
  • Situácia s drogami je v Kanade kritická

Kanadská provincia Britská Kolumbia spustila experiment, v rámci ktorého chce na tri roky skúšobne dekriminalizovať prechovávanie malých dávok tvrdých drog, napríklad kokaínu, heroínu, metamfetamínu, fentanylu a morfia.

Pre vlastnú spotrebu

Tamojší obyvatelia budú môcť od utorka pre vlastnú spotrebu prechovávať 2,5 gramu týchto omamných látok. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Príslušnú žiadosť Britskej Kolumbie schválila aj kanadská vláda. S podobnou iniciatívou prišiel aj susedný americký štát Oregon, ktorý tvrdé drogy dekriminalizoval už v roku 2020.

Predstavitelia Britskej Kolumbie však upozornili, že spomínané omamné látky sú stále ilegálne, no ak sa u dospelých občanov nájde 2,5 gramu týchto drog, nebudú zatknutí, obvinení a drogy im nebudú skonfiškované. Namiesto toho im kompetentné úrady poskytnú informácie o dostupných sociálnych a zdravotníckych službách.

Kanadská ministerka pre duševné zdravie a závislosti Carolyn Bennettová označila krok Britskej Kolumbie za „obrovskú zmenu v prístupe (k ľuďom závislým od drog), ktorý je založený na dôvere v sociálne a zdravotnícke služby a nie na trestnom stíhaní“.

BBC pripomína, že odkedy Britská Kolumbia vyhlásila v roku 2016 pre kritickú situáciu v súvislosti s drogami mimoriadny stav, predávkovalo sa tam približne 10 000 osôb. Aj počas trojročného experimentu však predaj drog zostáva stále trestným činom, rovnako aj prechovávanie omamných látok v areáloch vzdelávacích inštitúcií, zariadení starostlivosti o deti či na letiskách. Nezákonné je aj pašovanie drog cez hranice.

Zavedenie skúšobnej doby bolo avizované už minulý rok, o čom sme ťa toho času informovali. Len za rok 2021 sa v Britskej Kolumbii predávkovalo viac ako 2-tisíc osôb.

Zmena má zmysel

Britská Kolumbia v žiadosti adresovanej federálnej vláde uviedla, že požiadala o výnimku zo zákonov o drogách, aby „odstránila hanbu, ktorá často bráni ľuďom siahnuť po pomoci na záchranu života“.

Podľa doktorky Theresy Tamovej, hlavnej kanadskej úradníčky pre verejné zdravie, „strach z dekriminalizácie spôsobuje, že niektorí ľudia taja užívanie drog“.

„Užívajú ich spôsobmi, ktoré zvyšujú riziko ublíženia na zdraví. To je dôvod, prečo kanadská vláda zaobchádza s užívaním návykových látok ako so zdravotným problémom, nie ako trestným činom,“ dodala.

Kokaín
zdroj: Unsplash/Colin Davis

Doktorka Bonnie Henryová pôsobiaca v Britskej Kolumbii vysvetľuje, že týmito zmenami „robíme dôležitý krok vpred smerom k odstráneniu strachu, hanby a stigmy“. Dodáva však, že nejde o jediný spôsob, akým budú bojovať proti tamojšej drogovej kríze, avšak tento krok tomu pomôže, uvádza The Guardian.

Ministerka Carolyn Bennettová vysvetľuje, že dekriminalizáciou opioidov zachraňujú životy. „Ideologická opozícia voči redukovaniu ublížení na zdraví nás už príliš veľa rokov stojí životy,“ vysvetľuje.

Drogy na Slovensku

Drogová činnosť je tiež na zozname problémov Slovenska, od zavedenia podobnej zmeny sme však na míle ďaleko. Cez hranice k nám však prúdia zakázané látky na kilá.

psovod
zdroj: TASR/Michal Svítok

Psovodi finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava odhalili len vlani viac ako 30 000 kusov cigariet, 21,2 kilogramu tabaku, 5 500 gramov marihuany a 45 000 eur, ktoré boli dovezené na územie Slovenska bez oznámenia.

Pričinilo sa o to osem služobných psov, ktoré pomáhali piatim bratislavským psovodom pri záchytoch pašovaného tovaru. TASR o tom informovala hovorkyňa CÚ Bratislava Drahomíra Adamčíková.

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá