Veľký deň pre Slovensko: Podľa nového zákona zviera už nie je vecou

  • Slovensko sa dočkalo významnej legislatívnej zmeny zameranej na ochranu zvierat. Mení sa doterajšia definícia zvieraťa v zákone, po prstoch sa klepne aj množiteľom psov a posilnenia sa dočkajú aj veterinárni inšpektori, ktorí už viac nebudú mať zviazané ruky. Zoznam zmien uzatvára aj zásadný škrt vo fungovaní cirkusov.
pes
pexels.com
  • Slovensko sa dočkalo významnej legislatívnej zmeny zameranej na ochranu zvierat. Mení sa doterajšia definícia zvieraťa v zákone, po prstoch sa klepne aj množiteľom psov a posilnenia sa dočkajú aj veterinárni inšpektori, ktorí už viac nebudú mať zviazané ruky. Zoznam zmien uzatvára aj zásadný škrt vo fungovaní cirkusov.

„Slovensko sa touto novelou zaradí medzí najvyspelejšie krajiny vo vzťahu prístupu k zvieratám. Zviera už nebude považované za vec. Zviera je živý tvor, cítiaca bytosť a tak by sme k nemu mali pristupovať. Zároveň zavádzame poriadok do evidencie psov a aj vďaka povinnému čipovaniu urobíme škrt cez rozpočet všetkým množiteľom,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Podľa nového zákona bude mať zviera svoj osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami.

„Vďaka tomu bude možné poukázať, že sa porušujú práva cítiacej bytosti a nie predmetu. Novela zabezpečí, že v prípadoch týrania bude môcť veterinárny inšpektor majiteľovi zviera odobrať,“ doplnila G. Matečná.

 

Morning Climbs ??? Follow @allthingshusky for a chance to be featured!!❤️? Credit @pawsthatwander

Príspevok, ktorý zdieľa Huskies (@allthingshusky),

„Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,“ uviedla ministerka G. Matečná.

Čo to znamená pre majiteľov? Tí budú musieť dať svojho psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia.

Ak psa predáš, či daruješ inej osobe, bude musieť byť začipovaný ešte pred zmenou majiteľa, bez ohľadu na vek šteňaťa. Všetky identifikačne a registračné údaje o psoch a ich vlastníkoch budú dostupné v rámci Centrálneho registra spoločenských zvierat. Aj vďaka tomuto kroku budú množitelia oveľa ľahšie identifikovateľní.


Okrem toho, že veterinár psa začipuje do 24 hodín a tak ho zaeviduje do CRSZ, získa aj právo vyzvať vlastníka psa k preukázaniu jeho totožnosti. V databáze budú jasne zaznačené pohyby psov a zmeny ich vlastníkov. Veterinárni inšpektori tak budú môcť ľahko a účelovo vytipovať podozrivých majiteľov a prísť ich skontrolovať. Už žijúce psy budú musieť byť začipované najneskôr do roku 2020.

Novinka v zákone výrazne prispeje aj k ochrane týraných zvierat na Slovensku, keďže právomoci veterinárnych inšpektorov sa výrazne posunú dopredu.

V prípade podozrenia z týrania bude mať totiž právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície. Zavedené zmeny budú nepoctivých majiteľov psov postihovať. Rezort zavádza pokuty pre osoby, ktoré nezaevidujú svojich psov v CRSZ. Fyzické osoby môžu dostať pokutu do 800 eur, právnické až do 3 500 eur.

Pri príprave návrhu zákona sa myslelo aj na túlavé zvieratá a pomoc útulkom. Povinnosť registrovať odchytené túlavé zvieratá budú mať obce už do nasledujúceho pracovného dňa tak, že ich zaevidujú do Registra odchytených túlavých zvierat, ktorý vytvorí a bude spravovať Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Floppy Ears ? #frenchievids #fbf ?: @proelitefrenchies

Príspevok, ktorý zdieľa ? French Bulldog Videos (@frenchievids),

Obciam zároveň vychádza v ústrety a nebude im prikazovať zriadenie útulku. Dá im totiž možnosť uzatvoriť zmluvu s útulkom alebo karanténnou stanicou vo svojom okolí. Novela prináša súčinnosť samospráv pri odchyte túlavých zvierat a uľahčí prevod vlastníctva nájdeného zvieraťa s cieľom jeho čo najskoršej adopcie.

Novela zákona zmení aj prístup k cirkusovým zvieratám. „Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy,“ spresnila ministerka Gabriela Matečná.

Ministerstvo v nadväznosti na novelu pripraví vyhlášku, ktorá stanoví, že nebude možné použiť vybrané druhy divo žijúcich zvierat na verejné vystupovanie, čiže také, kde by museli predvádzať človekom naučené a v prírode sa bežne nevyskytujúce správanie. Takže žiadne skákanie tigrov cez kruhy, či pochodovanie slonov sa nebude konať. Zákon by mal prísť do platnosti najneskôr 1.1. 2018.

zdroj:mpsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK