VEĽKÝ KVÍZ: Čo je to JPG a čo Safari? Over si, či si za počítačom dobrý alebo sa zúfalo potrebuješ zlepšiť

  • Technológie dávajú Slovákom zabrať. Potvrdzujú to aj čísla
  • 27 % má s technológiami problémy, 17 % je dgitálne negramotných
  • Over si, či máš technológie v malíčku alebo potrebuješ pridať
telekomfinaldecemberkampan8
  • Technológie dávajú Slovákom zabrať. Potvrdzujú to aj čísla
  • 27 % má s technológiami problémy, 17 % je dgitálne negramotných
  • Over si, či máš technológie v malíčku alebo potrebuješ pridať

Slováci sú hladní po vedomostiach, no veľakrát nám nie je jasné, v ktorých oblastiach vlastne zaostávame. Čísla to však vedia presne. Jeden z najpálčivejších problémov, ktorý sa už o pár rokov prejaví, je zlá úroveň digitálnej gramotnosti.

Svet stojí na prahu 4. priemyselnej revolúcie, ktorej heslom je digitalizácia. Planéta vchádza do budúcnosti, no Slovensku hrozí zaseknutie v minulosti.

Tomuto sa Slovensko musí vyhnúť | Kľúčové informácie

  • Veľké firmy budú chcieť to, čo im Slováci nemôžu ponúknuť: Najväčší zamestnávatelia budú využívať digitálne riešenia – spracovanie veľkých dát, aplikácie, internet vecí, umelú inteligenciu, cloudové výpočty, digitálny obchod či virtuálnu realitu
  • Slováci majú s technológiami problémy: Až 27 % Slovákov má v tech svete ťažkosti, 17 % je digitálne negramotných a 14 % technológie úplne ignoruje
  • Takáto budúcnosť nám hrozí: Zatiaľ čo zahraničie bude žiť digitálnym svetom, Slovensko zostane dielňou Európy, zamerané na automobilky, priemysel a poľnohospodárstvo.
  • Ekonomický dopad: Slovensko môže stagnovať a nemusí prilákať ani veľké zahraničné investície. V takom prípade sa môže spomaliť aj rast životnej úrovne

Čo teraz?

Nie sú to len chýbajúce investície, no aj problém s pracovnými miestami. Až 50 % pracovných pozícií, ktoré dnes poznáme, nebude o 20 rokov existovať. Namiesto nich vzniknú pozície zamerané výhradne na digitálny svet – digitálne zručnosti bude vyžadovať 90 % pozícií.

Slováci tak musia svoje digitálne zručnosti zlepšiť. Musíme motivovať tých, ktorých digitálny svet nezaujíma a pomôcť tým, ktorí sa snažia, no majú problémy.

Prvý krok sa rozhodol spraviť Telekom aj s veľkým vzdelávacím projektom Enter. Školám prostredníctvom grantov rozdáva micro:bity – mikropočítače, ktoré je možné programovať a spájať so súčiastkami na nekonečno spôsobov.

Micro:bity podporujú kreativitu, riešenie problémov v digitálnom svete a deti zoznamujú s digitálnymi postupmi. S micro:bitom prichádza aj obrovská digitálna knižnica kurzov a vedomostí, dostupná každému zadarmo.Ako si na tom ty?

V nasledujúcej sérii kvízov si môžeš overiť, ako si na tom s digitálnymi zručnosťami ty a či sa o 20 rokov na pracovnom trhu nestratíš, alebo potrebuješ rázne zamakať a rozšíriť portfólio svojich vedomostí.

  

Čo označuje skratka CPU?

Správne! Nesprávne!

Skratka CPU, teda central processing unit, označuje hlavný procesor v zariadení.

Chrome, Safari či Firefox sú čo?

Správne! Nesprávne!

Ide o trojicu najpopulárnejších prehliadačov, po anglicky browsers. Slúžia na prehliadanie internetu a cez jeden z nich máš pravdepodobne otvorený aj tento kvíz.

Súbor s koncovkou .jpg je zvyčajne čo?

Správne! Nesprávne!

.jpg je najrozšírenejšia koncovka statických fotiek – jeho najväčším konkurentom je aktuálne .png, ktoré síce menej znižuje kvalitu a pamätá si aj transparentnosť, no zaberá omnoho viac miesta.

Čo je to cloud?

Správne! Nesprávne!

Cloud je virtuálny priestor a úložisko, kde následne vedia prebiehať aj rôzne operácie, napríklad spracovanie dát.

Čím sa vzdeláva umelá inteligencia?

Správne! Nesprávne!

Umelá inteligencia (AI) sa vzdeláva strojovým učením, procesom, pri ktorom dookola aplikuje náhodné možné riešenia na konkrétny problém a snaží sa vyselektovať najefektívnejší a najlepší variant.

Ľahký digitálny kvíz

33

Na svojich digitálnych zručnostiach ešte musíš zamakať – a nielen ty, pozadu je celé Slovensko. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií alebo prejdi na náročnejší kvíz nižšie.

22

Prvý, najľahší kvíz, si zvládol perfektne. A to je dobrý znak – Slovensko totiž v digitálnej budúcnosti čakajú veľké veci. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií alebo prejdi na náročnejší kvíz nižšie.

Najľahší kvíz je za tebou, no predpokladáme, že tieto otázky by zvládol zodpovedať aj žiak základnej školy. Je to veľmi dobrý štart, no svoje zručnosti musíš preukázať aj v o niečo ťažšom kvíze. Poďme na to.Ktorá z aplikácií od Adobe má nesprávne uvedený jej hlavný účel použitia?

Správne! Nesprávne!

After Effects slúži na pridávanie efektov, nie je špecializovaná na samotný strih videa – na to slúži Premiere Pro.

Ako dokážem zmeniť PDF súbor na upravovateľný? (napríklad .doc)

Správne! Nesprávne!

Keďže PDF súbor slúži predovšetkým na zobrazovanie a tlač, stopercentne presne ho dokážu prepísať len špecializované konvertery a programy. Word ani Adobe Reader si s ním neporadia.

Čo skrýva .txt súbor?

Správne! Nesprávne!

.txt je najjednoduchší textový súbor, obsahuje len holý, neformátovaný text.

Čo znamená skratka DB?

Správne! Nesprávne!

DB je jednoduchá a efektívna skratka pre akúkoľvek databázu.

Značky a, script či meta v zobáčikových zátvorkách sú súčasťou akého webového jazyka?

Správne! Nesprávne!

HTML. Prvý tag začína link, druhý vložený JavaScript a tretí je metapopis stránky.

Stredne ťažký digitálny kvíz

55

Síce je tento kvíz o niečo náročnejší než predchádzajúci, no tieto zručnosti by si rozhodne ovládať mal. Slovensko sa totiž blíži do digitálnej priepasti a za svetom zaostávame. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií alebo prejdi na náročnejší kvíz nižšie.

44

Síce je tento kvíz o niečo náročnejší než predchádzajúci, no zvládol si ho veľmi dobre – a to je dôležité. Slovensko sa totiž blíži do digitálnej priepasti a za svetom zaostávame. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií alebo prejdi na náročnejší kvíz nižšie.

Tento kvíz by mali zvládnuť študenti strednej školy. Ak si ho zvládol aj ty, fantastická práca, no zamestnávatelia si v digitálnej budúcnosti budú vyžadovať ešte vyššiu úroveň odbornosti. Ukáž svoje zručnosti aj v treťom, najťažšom kvíze.Čo znamenajú skratky AC a DC?

Správne! Nesprávne!

Digitálne vzdelávanie sa viaže na fyzické základy. AC (alternating current – striedavý prúd) a DC (direct current – jednosmerný prúd) sú dva typy prúdu vo vodiči.

Čo skrývajú súbory s koncovkou .bak?

Správne! Nesprávne!

.bak sú informácie o zálohovaných súboroch. Druhá možnosť, teda jednoduché príkazy, majú koncovku .bat (ako batch file).

Ako sa nazýva prepojenie dvoch blízkych počítačov?

Správne! Nesprávne!

LAN, teda Local Area Network, je prepojenie viacerých blízkych zariadení, ktoré spolu spolupracjú (napríklad doma alebo v office). Kedysi sa o to staral ethernetový kábel, dnes funguje LAN predovšetkým bezdrôtovo.

Ktorá z dvojíc týchto webových jazykov je označená najaktuálnejšie?

Správne! Nesprávne!

HTML a CSS idú ruka v ruke a jeden bez druhého nemajú zmysel – tvoria spolu vizuál a obsah každej webovej stránky a v spolupráci s ďalšími jazykmi aj tento kvíz. HTML (rieši najmä obsah) je aktuálne vo verzii 5, CSS (rieši dizajn, vizuál a grafiku) na verzii 3.

Ako sa volá súbor, do ktorého počítače zapisujú kryptomenové transakcie?

Správne! Nesprávne!

Ťažký digitálny kvíz

66

Najťažší kvíz je za tebou a hoci nemáš perfektný výsledok, nevadí. Rozhodne však musíš zamakať – Slovensko totiž smeruje do 4. priemyselnej revolúcie a digitalizácia bude kľúčovým slovom najbližších desaťročí. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií a buď pripravený na budúcnosť.

11

Skvelý výsledok! Najťažší kvíz je za tebou a digitálne zručnosti máš na dobrej úrovni – nesmieš však zaspať na vavrínoch. Slovensko totiž smeruje do 4. priemyselnej revolúcie a digitalizácia bude kľúčovým slovom najbližších desaťročí. Presne z toho dôvodu vytvoril Telekom vzdelávací program Enter, ktorý sa Slovensko rozhodol pozdvihnúť na digitálnu úroveň. Zisti viac informácií a buď pripravený na budúcnosť.

Ak ti akýkoľvek z kvízov robil problémy, v digitálnom svete máš s najväčšou pravdepodobnosťou medzery. Medzi digitálne zručnosti síce patria aj schopnosti poslať e-mail alebo stiahnuť súbor, no omnoho dôležitejšia je schopnosť vo virtuálnom svete riešiť problémy a kreatívne problémy.

Práve na to sa špecializuje projekt Enter od Telekomu aj s obrovskou digitálnou knižnicou od na slovo vzatých odborníkov, ktorí vzdelávaniu zasvätili celý svoj život.

Slovensko v červených číslach

Nie sú to však len mladí žiaci, ktorých treba motivovať k digitálnemu svetu. Digitálna gramotnosť totiž nezávisí len od veku, ale tiež od výšky príjmov či miesta bydliska. Podpriemerne sú na tom ľudia s príjmami pod 1 200 € či obyvatelia menších miest a obcí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech