Veľký podvod v ultramaratóne: Známa bežkyňa a atlétka sa kilometre viezla v aute

• S nedávnymi pretekmi vo Veľkej Británii sa spája jedinečná diskvalifikácia
  • Bežkyňa celé preteky neodbehla, no v cieli pózovala na fotkách
joasia zakrsewski trofej beh šport
Ilustračný obrázok, Facebook/reprofoto/Liverpool Echo News, Unsplash/Giorgio Trovato

Dlhoročná atlétka a špičková škótska ultramaratónkyňa Joasia Zakrsewski absolvovala 7. apríla 50-míľové (80 km) preteky 2023 GB Ultras z Manchesteru do Liverpoolu. Preteky nielen, že absolvovala, ale dosiahla pódiové umiestnenie a umiestnila sa na tretej priečke.

47-ročná praktická lekárka, ktorá v súčasnosti žije v austrálskom meste Sydney, však bola z pretekov dodatočne diskvalifikovaná z veľmi netradičného dôvodu. Zistilo sa totiž, že neodbehla celé preteky, no časť z nich „prešla na aute“. Dnes o tejto nedovolenej činnosti a prijatí trofeje za tretie miesto hovorí ako o „veľkej chybe“.

Podvádzala, no pózovala na fotkách

Rodáčka zo škótskeho mesta Dumfries uviedla, že jej činy „neboli spôsobené“ a incident bol podľa jej slov spôsobený nesprávnou komunikáciou. Po pretekoch sa zistilo, že sa v aute odviezla, v prepočte 4 kilometre, po ktorých následne pokračovala a preteky dokončila.

Zakrsewski pre BBC povedala, že sa približne v polovici trate stratila, keď ju začala bolieť noha a začala krívať. Bolesť však eskalovala a akonáhle uvidela kamaráta na okraji trate, prijala možnosť odvozu v jeho aute na nasledujúci kontrolný bod. V pláne bolo oznámiť traťovým komisárom, že z pretekov odstupuje.

Keď som sa dostala na kontrolné stanovisko, povedala som im, že končím a že som sedela v aute a oni povedali, že sa ,budem nenávidieť, ak skončím‘,“ povedala. „Súhlasila som s tým, že budem pokračovať nesúťažným spôsobom. Keď som uvidela pretekárku predo mnou, uistila som sa, že ju nepredbehnem, aby som neovplyvnila jej preteky.

Po príchode do cieľa získala medailu a drevenú trofej za tretie miesto, pričom pózovala na fotkách. Bežkyňa pricestovala z Austrálie večer pred pretekmi a dnes uznáva, že pri preberaní trofeje urobila veľkú chybu a mala ju vrátiť.

Jedna míľa za 1 minútu a 40 sekúnd

Bola som unavená, mala som jet lag a bolo mi zle. Priznávam, mala som to vrátiť a nefotiť sa, ale necítila som sa dobre a nerozmýšľala som jasne,“ priznáva skúsená atlétka, ktorá podľa World Athletics zabehla svoj najrýchlejší maratón v roku 2013 v nemeckom Frankfurte v čase 2:39:22.

Po analýze GPS dát sa zistilo, že v istom úseku trate „zabehla“ jednu míľu za 1 minútu a 40 sekúnd. Pokiaľ sa však pozrieme do historických tabuliek, zistíme, že najrýchlejšiu míľu zabehol v roku 1999 marocký atlét Hicham El Guerrouj za 3 minúty a 43 sekúnd, uvádza Marathon Handbook

Jej falošný nadľudský výkon bol preto s pomocou údajov zo systémov na sledovanie pretekárov odhalený takmer okamžite. Tretie miesto v pretekoch teraz získala Mel Sykes, ktorá si po tomto zistení na Twitteri nedávala servítku pred ústa.

Preteky sú preteky. Nezáleží na tom, kto ste a ako ste sa pripravili, v deň pretekov sa môžu veci pokaziť. Vypi si to. Mysli na budúcnosť. Podvádzať nie je v poriadku,“ píše bežkyňa, ktorá pracuje ako pediatrička.

Ľutuje, že sa po pretekoch nepriznala

Joasia Zakrsewski si svoju chybu uvedomuje a verejne sa Sykes ospravedlnila. „Nikdy by som cielene nepodvádzala a toto neboli moje cieľové preteky, ale nechcem sa vyhovárať. Mel si v cieli nevychutnala svoju slávu a je mi naozaj ľúto, že ju nezískala.

Tiež povedala, že ľutuje, že si na konci pretekov nevysvetlila s traťovými komisármi, že nebežala súťažne. Podľa jej slov bola „zničená“ tým, čo sa stalo, a mimoriadne rozrušená, keď videla, že používatelia na sociálnych sieťach volali po doživotnom zákaze jej činnosti.

Dala som bežeckému svetu toľko, že som zničená, že sa to stalo,“ povedala. Prekvapený bol aj Wayne Drinkwater, riaditeľ pretekov GB Ultras, ktorý po ultramaratóne dostal informáciu, že jeden z bežcov získal „počas časti podujatia nešportovú konkurenčnú výhodu“.

Po preskúmaní a kontrole údajov zo systémov na sledovanie pretekov boli prevzaté vyhlásenia od ostatných pretekárov. Riaditeľ následne uviedol, že správu predložil asociácii Trail Running Association, ktorá poskytuje licenciu podujatia a je pridruženým členom UK Athletics.

Zakrsewski pritom patrí k mimoriadne skúseným svetovým atlétom. Vo februári na ultramaratóne Taipei na Taiwane vyhrala 48-hodinové preteky, pričom vytvorila svetový rekord na 255 míľ (411,5 km). Za Veľkú Britániu už pretekala na majstrovstvách sveta IAU na 100 km, pričom v rokoch 2011, 2014 a 2015 sa dostala až na pódium.

Reprezentovala aj tím Škótska v maratóne na Glasgowe 2014 Games Commonwealth. V roku 2020 v 44 rokoch vyhrala 24-hodinové podujatie v Austrálii so vzdialenosťou 236,561 km. Stanovila množstvo rekordov vrátane škótskeho 24-hodinového rekordu, britského 200-kilometrového a škótskeho stomíľového rekordu.

Zdroje: BBC, World Athletics, Twitter/Mel Sykes, Marathon Handbook, Facebok/Liverpool Echo News