Veľký pokrok vďaka mRNA vakcínam. BioNTech vyvíja očkovanie proti ďalším zákerným chorobám

  • Technológia mRNA otvára vedcom nové dvere – aktuálne vďaka tejto technológii testujú aj vakcínu proti malárii
  • Klinické testovanie vakcíny chce firma BioNTech začať do konca roka
  • Na maláriu v tomto roku zomrelo viac ako 400-tisíc ľudí. Najviac prípadov je zaznamenaných v Afrike
Wikimedia/ CDC/James Gathany, Unsplash/Mufid Majnun
  • Technológia mRNA otvára vedcom nové dvere – aktuálne vďaka tejto technológii testujú aj vakcínu proti malárii
  • Klinické testovanie vakcíny chce firma BioNTech začať do konca roka
  • Na maláriu v tomto roku zomrelo viac ako 400-tisíc ľudí. Najviac prípadov je zaznamenaných v Afrike

Nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech plánuje využiť technológiu mRNA, na ktorej stojí vakcína Pfizer-BioNTech proti koronavírusu, aj v boji proti malárii.

Firma to oznámila v pondelok. Klinické testy pre „bezpečnú a vysoko efektívnu vakcínu proti malárii“ chcú začať do konca roka.

Pracujeme už na HIV a tuberkulóze a malária je tretia veľká indikácia (choroba) s nesplnenou vysokou medicínskou potrebou,“ povedal pre agentúru The Associated Press riaditeľ BioNTech Ugur Sahin.

AKTUÁLNE: Sme opäť o krok bližšie k vakcíne proti rakovine. Dnes bola podaná prvá dávka

Každoročne sa ňou nakazí neuveriteľne veľké množstvo ľudí, vysoký počet pacientov umiera, vyvoláva obzvlášť vážne ochorenie u malých detí, medzi ktorými má tiež vysokú úmrtnosť,“ skonštatoval.

Malárii podľahlo v tomto roku viac ako 400-tisíc ľudí

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zaznamenali v roku 2019 celosvetovo asi 229 miliónov prípadov malárie. WHO odhaduje, že ochoreniu v tom roku podľahlo 409-tisíc ľudí, pričom deti do päť rokov tvorili 67 % obetí. Najvyšší výskyt choroby prenášanej komármi je v Afrike.

Sahin upozornil, že ich snahy sú vo veľmi skorom štádiu a nie je žiadna záruka na úspech. Spoločnosť si však podľa neho myslí, že je na túto výzvu ten správny čas, vďaka porozumeniu, ktoré získali prostredníctvom vývoja mRNA vakcíny proti koronavírusu a tiež rastúcemu chápaniu, ako funguje malária.

Experti upozorňujú, že vyvinutie vakcíny, ktorá by pripravila imunitný systém na maláriu, bude problematické.

Genóm plazmódia, parazita, ktorý spôsobuje maláriu, je komplexnejší, ako genóm vírusov,“ poznamenal Prakash Srinivasan z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Vakcína firmy GlaxoSmithKline, ktorú už testujú v troch afrických krajinách, podľa neho ukázala, že vyvolať silné a dlhotrvajúce hladiny protilátok je problematické. Výzvu by mohli predstavovať aj existujúce a budúce varianty parazita, podotkol Srinivasan, ktorého laboratórium sa tiež pokúša vyvinúť vakcínu proti malárii.

Bill Gates financuje ďalší kontroverzný projekt. Tentokrát podporil vývoj geneticky modifikovaných komárov

Podľa Bartona Haynesa, riaditeľa Duke Human Vaccine Institute, však skúsenosti z pandémie COVID-19 ukázali, že technológia mRNA môže byť využitá na rýchlu adaptáciu vakcín proti novým variantom.

Hľadajú výrobné kapacity mRNA v Afrike

Včasné štádiá vývoja a testovanie vakcín podľa Sahina zvyčajne stoja 30 až 80 miliónov dolárov. Projekt, ktorý je spoluprácou s WHO, Európskou komisiou a Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov, „zatiaľ nemá žiadne obmedzenia rozpočtu“.

BioNTech má tiež záujem zriadiť v Afrike zariadenie na produkciu mRNA vakcín. Spoločnosť podľa vlastného vyhlásenia pracuje s partnermi na „vyhodnotení, ako na africkom kontinente zriadiť udržateľné výrobné kapacity mRNA“, aby mohli zásobovať africké krajiny vakcínami. Keď takéto zariadenie vybudujú, malo by byť podľa nich schopné vyrábať rôzne vakcíny založené na technológii mRNA.

Slováci túžiaci ísť do USA majú smolu, hranice sa tak skoro neotvoria. Pribudlo 51 nakazených

BioNTech a Pfizer prisľúbili, že v tomto roku dodajú krajinám s nízkymi a strednými príjmami miliardu dávok vakcín proti koronavírusu a ďalšiu miliardu v roku 2022. Minulý týždeň oznámili, že juhoafrická firma Biovac Institute začne ako prvá na kontinente vyrábať ich vakcínu.

BioNTech už skôr informoval, že pracuje na potenciálnej vakcíne proti tuberkulóze, ktorej klinické testy by sa mohli uskutočniť v roku 2022, a tiež viacerých terapiách proti rôznym druhom rakoviny.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech