Veľký požiar v Banskej Štiavnici sa podarilo zastabilizovať. Existuje už aj finančná zbierka

  • V Banštej Štiavnici v doobedných hodinách vypukol požiar
  • V plameňoch sú strechy viacerých budov
  • Po 16:00 sa podarilo požiar zastabilizovať
Požiar v centre Banskej Štiavnice
Požiar v centre Banskej Štiavnice, TASR/Ján Krošlák
  • V Banštej Štiavnici v doobedných hodinách vypukol požiar
  • V plameňoch sú strechy viacerých budov
  • Po 16:00 sa podarilo požiar zastabilizovať

19:40 Hasenie požiaru bude pokračovať aj počas noci

V Banskej Štiavnici budú aj počas noci pokračovať hasiace práce a monitorovanie situácie spojenej s rozsiahlym požiarom v historickom centre mesta. Na mieste zostáva naďalej vyše stovka profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková.

„Na mieste udalosti zasahuje viac ako 50 príslušníkov HaZZ s 29 kusmi techniky. Súčinných je až 50 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a 45 vojakov,“ priblížila Zeleňáková. Ako dodala, pokračovať budú hasiace práce i ochladzovanie budov, ktoré má zabrániť ďalšiemu šíreniu požiaru.

19:00 Historické centrum mesta je pre verejnosť uzatvorené 

Historické centrum mesta Banská Štiavnica je pre rozsiahly požiar pre verejnosť až do odvolania uzatvorené. Návštevníkov a občanov mesta žiada samospráva o pochopenie, informovala o tom na sociálnej sieti. (TASR)

17:25 Primátorka Banskej Štiavnice verí, že sa budovám podarí vrátiť ich krásu

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková verí, že i napriek veľkým škodám spôsobených požiarom sa pamiatkovým budovám v centre mesta podarí vrátiť ich pôvodnú krásu. Povedala to na brífingu, na ktorom spolu so zasahujúcimi zložkami i členmi dočasne poverenej vlády oznamovali zastavenie šírenia požiaru.

Primátorka poďakovala všetkým zasahujúcim a pomáhajúcim, výrazne ocenila i flexibilitu a akcieschopnosť poverených ministrov, ktorých požiadala o pomoc. Vyzdvihla aj spolupatričnosť a súčinnosť samospráv z okolia. „Dôležité je, že sa nikomu nič nestalo,“ zdôraznila. (TASR)

17:10 Požiar poškodil sedem budov

Dočasne poverený premiér Eduard Hegr priblížil, že požiar zasiahol a poškodil sedem budov. „Mnohé strechy zhoreli, v niektorých aj celé poschodia,“ vyhlásil. Informoval, že neprišlo k žiadnej ujme na zdraví ani strate na životoch. (TASR)

16:40 Požiar sa podarilo zastabilizovať

Rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici sa v popoludňajších hodinách podarilo zastabilizovať. Plameňmi bolo zasiahnutých a v rôznom rozsahu poškodených sedem budov v historickom centre mesta. Na mieste udalosti to počas tlačového brífingu uviedol dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger. (TASR)

16:15 Najväčší dym ide z Banského múzea

Denník N informuje, že najväčší dym z požiaru sa aktuálne valí zo strechy budovy Banského múzea. Hasiči sa dostali na strechu, a tak hasia aj odtiaľ.

16:10 Vznikla zbierka na pomoc Banskej Štiavnici

Denník N informoval, že v súvilosti s rozsiahlym požiarom vznikla aj zbierka na pomoc Banskej Štiavnici na platforme Donio. Zakladateľka zbierky, Zuzana Suchová uviedla, že „v centre Banskej Štiavnice horia historické budovy, v ktorej sa nachádzajú: Banka lásky, Marínin dom, ZUŠ, kultúrne centrum Eleuzína, kde sa hrá aj divadlo Kosmopol, pizzeria aj obytný dom. Ohňom sú ohrozené aj ďalšie budovy“.

16:05 Požiar poškodil budovu Berggerichtu

Požiar v centre Banskej Štiavnice závažne poškodil budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. Na sociálnej sieti o tom informuje ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta. (TASR)

„Zamestnancom múzea, zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom sa podarilo vypratať priestory budovy Galérie Jozefa Kollára. Ďakujeme zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom za pomoc,“ uviedol envirorezort. Priamo na miesto udalosti smeroval štátny tajomník MŽP Michal Kiča.

S obavou sleduje dianie v historickom meste aj vedenie Slovenského národného múzea. „Držme palce hasičom, vojakom a dobrovoľníkom, aby čo najskôr uhasili tento požiar. Aby sme zachránili náš historický klenot,“ píše SNM na sociálnej sieti. „Dnes sme všetci Banská Štiavnica,“ dodáva.

Požiar sa snažia uhasiť od rána

V Banskej Štiavnici vypukol požiar. Ako pre redakciu uviedla naša čitateľka, horieť má strecha Banky Lásky, ktorá je známou turistickou atrakciou, ale aj ďalšie budovy. Požiar sa od rána snažia uhasiť hasiči, na mieste je aj armáda. Oheň zasiahol päť budov. Ako prvú Banku Lásky, pizzeriu, umeleckú školu, Banské múzeum a súkromný dom.

Polícia SR na sociálnej sieti informovala, že požiar vypukol na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici, v historickej budove zvanej Banka Lásky. „Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia. Na mieste zasahujú hasiči a smeruje tam už zisťovateľ príčin požiarov,“ uviedla polícia.

Ako TASR informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová, pri požiari zasahuje viac ako 30 profesionálnych i dobrovoľných hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec či Štiavnických baní.

„Zasahujúci príslušníci odstavili objekt od energií, vykonávajú hasiace práce, evakuáciu osôb z reštaurácie, ochladzujú susediace budovy a vynášajú predmety z objektu,“ dodala Križanová.

Plamene mali zachvátiť strechu historického objektu s rozlohou približne 400 metrov štvorcových. V dôsledku požiaru došlo podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Júlie Zeleňákovej k prepadnutiu strechy do podkrovia budovy.

Ako na sociálnej sieti informovala stránka Banská Štiavnica Dnes, v ohrození majú byť aj ostatné budovy v jej blízkosti, „horí aj ZUŠ-ka a podľa informácií sa chytajú aj ďalšie objekty“.

V celom meste je problematické dýchať, obyvatelia by si mali pozatvárať okná, aby dym neprenikol dnu. 

Portál TV Noviny uviedol, že oheň okrem základnej umeleckej školy zasiahol aj susednú pizzériu. Po 12:00 sa do plameňov dostala ďalšia budova, v ktorej má sídlo Banský archív.

Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď na sociálnej sieti informoval, že na miesto rozsiahleho požiaru boli nasadení aj príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky, vrátane vojenských hasičov a ich technikou. „Spolu s premiérom Eduardom Hegerom a náčelníkom generálneho štábu sme na ceste do Banskej Štiavnice. Samozrejme, úzko sa koordinujeme s Ministerstvom vnútra SR a tiež primátorkou mesta Nadeždou Babiakovou,“ napísal Naď.

Pri požiari v Banskej Štiavnici sú už nasadení i vojenskí hasiči a cisterny. Na miesto prichádza ďalších 80 vojakov na pomoc s potrebnými prácami. Informuje TASR na základe príspevku na sociálnej sieti dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa.

Nielen vojenskí hasiči, ale aj vojaci. Tí budú pomáhať s vynášaním dokumentov z historického Banského archívu a kultúrnych pamiatok z neďalekého múzea v prípade, že sa rozšíri ešte viac.

Do Banskej Štiavnice, zasiahnutej požiarom historických budov v centre mesta, prišla aj dočasne poverená ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO). Na sociálnej sieti pripomína, že Banská Štiavnica je jednou z lokalít svetového dedičstva UNESCO a jej centrum je mestskou pamiatkovou rezerváciou s budovami od gotiky po začiatok 20. storočia.

„Do tejto chvíle zhorelo už päť striech národných kultúrnych pamiatok, v akútnom ohrození zostáva Slovenské banské múzeum, povyše je aj galéria,“ upozornila Milanová. Na mieste podľa jej slov pomáhajú aj pracovníci Pamiatkového úradu SR.

Zdroje: Facebook/Polícia SR – Banskobystrický kraj, Donio, TASR, Facebook/Banská Štiavnica Dnes, TV Noviny , Facebook/Jaroslav Naď, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá