Veľký prehľad cien nehnuteľností: Vieme, kde si kúpiš najlacnejší a najdrahší byt na Slovensku

  • Priemerná cena metra štvorcového v jednoizbáku je v Bratislave a v Liptovskom Mikuláši takmer identická
  • V Bratislave stojí meter štvorcový v jednoizbovom byte o 800 eur viac než je slovenský priemer
  • Priemerná cena za meter štvorcový je na Slovensku 1556 eur
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Wikimedia (Marc Ryckaert)
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Wikimedia (Marc Ryckaert)
  • Priemerná cena metra štvorcového v jednoizbáku je v Bratislave a v Liptovskom Mikuláši takmer identická
  • V Bratislave stojí meter štvorcový v jednoizbovom byte o 800 eur viac než je slovenský priemer
  • Priemerná cena za meter štvorcový je na Slovensku 1556 eur

Ceny nehnuteľností na Slovensku neustále rastú a kúpiť si vlastný byt bez hypotéky je pre mladú rodinu takmer nemožné. Aj napriek tomu však na Slovensku stále nájdeš lokality, kde sú ceny nehnuteľností relatívne nízke. V Košickom kraji, ako v jedinom v celej krajine, dokonca cena za nehnuteľnosti v druhom štvrťroku klesla, a to o 3,6 percenta, vyplýva to z prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS). V iných krajoch však došlo k ďalšiemu stúpaniu cien, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou tak skoro nezastaví.

Na nehnuteľnosti najlacnejším krajom bol v prvom štvrťroku ten Banskobystrický a svoje prvenstvo si udržiava aj naďalej. Na ďalších miestach sú Nitriansky a Trenčiansky kraj, v porovnaní s minulým štvrťrokom výrazne  stúpali ceny v Prešovskom kraji. Medzi najdrahšie kraje patrí Žilinský, Trnavský a Bratislavský. Priemerná cena nehnuteľnosti za meter štvorcový na celom Slovensku je podľa NBS 1 556 eur.

zdroj: Žilina (Wikimedia, helix84)

Bratislavský a Trnavský kraj

Najviac si za bývanie zaplatíš priamo v hlavnom meste. Za meter štvorcový v jednoizbovom byte si majitelia nehnuteľnosti v priemere pýtajú 2373 eur, táto suma prevyšuje celoštátny priemer o viac ako 800 eur. V priemere sa suma za jednoizbový byt pohybuje okolo 90-tisíc eur. Vyplýva to zo štatistík portálu Nehnuteľnosti.sk. Pritom stačí zájsť do neďalekého Pezinku a suma za meter štvorcový sa zníži na 1916 eur. Pre porovnanie, priemerná hrubá mzda sa v hlavnom meste pohybuje na 1549 eurách, uvádza portál platy.sk,.

Mnoho Bratislavčanov a ľudí, ktorí v hlavnom meste pracujú si vyberá bývanie v neďalekej Trnave. Nie je sa čomu čudovať, kvalitná občianska vybavenosť a dobré spojenie s Bratislavou robí z Trnavy atraktívne miesto pre život. Avšak cena za meter štvorcový v jednoizbáku je tu stále vyššia ako v spomínanom Pezinku, pohybuje sa na 1984 eur za meter štvorcový. V Trnavskom kraji prestavuje priemerná hrubá mzda sumu 1334 eur.

zdroj: Wikimedia (Radovan Bahna)

Banskobystrický kraj a Nitriansky kraj

Pre porovnanie v Banskej Bystrici, ktorá je krajským mestom najlacnejšej oblasti, stojí meter štvorcový v jednoizbovom byte v priemere 1688 eur. Najlacnejším mestom kraja je podľa Nehnuteľností.sk Poltár, kde kúpiš meter štvorcový v jednoizbovom byte za 337 eur. V Poltári si môžeš byt dovoliť už za 12-tisíc. Priemerný plat v regióne sa pohybuje na 1221 eurách.

Ďalším pomerne lacným krajom je aj Nitriansky, v samotnej Nitre stojí meter štvorcový 1475 eur. Najlacnejšími mestami v rámci neho sú Komárno (957 eur/m2) a Levice (994 eur/m2). Priemerná hrubá mzda tu tvorí 1284 eur.

zdroj: Banská Bystrica (Flickr.com)

Trenčiansky kraj

Všeobecne teda neplatí, že čím ďalej na východ, tým sú ceny nižšie. Na východe sa totiž nachádzajú veľké mestá ako Košice či Prešov, v ktorých sú ceny za byty vysoké, hoci sa ani zďaleka nepribližujú tým, ktoré vládnu Bratislave. Najlacnejšou oblasťou Slovenska je práve stred, kde sa nachádza aj tretí najlacnejší kraj, a to Trenčiansky. Priemerná cena za meter štvorcový v Trenčíne je 1420 eur, najlacnejším mestom kraja je Partizánske, kde si môžeš na meter štvorcový pripraviť 773 eur. Priemerná mzda v kraji je podľa portálu platy.sk ešte vyššia ako v Nitrianskom kraji a vyšplhala sa na 1290 eur.

zdroj: Trenčín (Wikimedia, Scotch Mist)

Žilinský kraj

Ak teda túžiš po lacnom bývaní, odporúčame ti presťahovať sa na stredné Slovensko, kde sú priemerné ceny nehnuteľností nižšie ako vo zvyšku krajiny. Jedinou výnimkou je iba Žilinský kraj, a pravdepodobne je to spojené s atraktivitou dôležitých turistických oblastí, ktoré sa tu nachádzajú. Ako jeden z mála krajov na Slovensku neponúka najdrahšie byty v samotnom krajskom meste, ale mimo neho. Krása Tatier robí svoje aj s cenami bytov, ktoré sa v Liptovskom Mikuláši vyšplhali na závratných 2328 eur za meter štvorcový a takmer dosiahli tie bratislavské. Ostatné mestá ponúkajú bývanie za oveľa menej, napríklad v Žiline zaplatíš za meter štvorcový v jednoizbáku iba 838 eur. Priemerná hrubá mzda je tu pritom jedna z tých nižších, a to 1244 eur.

zdroj: Liptov (Pixabay.com)

Košický a Prešovský kraj

Metropola východu ponúka svojim obyvateľom bývanie za pomerne vysokú cenu, ktorá sa v priemere pohybuje na úrovni 1834 eur za meter štvorcový. V Košiciach si jednoizbák kúpiš za 65-tisíc. Najmenej zaplatíš za meter štvorcový v jednoizbovom byte v Trebišove, stačí ti iba 411 eur.

Tatry urobili svoje aj v Prešovskom kraji, i keď tu ceny nie sú až také závratné ako na Liptove. Najdrahším mestom kraja je vstupná brána do Vysokých Tatier Poprad, kde si môžeš meter štvorcový v jednoizbáku v priemere kúpiť za 1772 eur. Prešov je o niečo lacnejší a na meter štvorcový si tu priprav zhruba 1333 eur. Priemerná hrubá mzda je tu pritom najnižšia z celého Slovenska a vychádza iba na 1182 eur.

zdroj: Košice (Wikimedia, Adam Jones)

Zdroj: NBS, Nehnuteľnosti, Platy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech