VEĽKÝ PREHĽAD ZMIEN: Svadby, kostoly a otvorené interiér reštaurácii. 15 zmien, ktoré musíš vedieť

 • Už o pár dní vstúpi do platnosti nový COVID automat
 • Nastanú masívne zmeny, ktoré by ti nemali ujsť
 • Pripravili sme pre teba ich stručné zhrnutie v 15 bodoch
štadión, pivo
TASR/AP Photo/Olivier Matthys, TASR/Milan Kapusta
 • Už o pár dní vstúpi do platnosti nový COVID automat
 • Nastanú masívne zmeny, ktoré by ti nemali ujsť
 • Pripravili sme pre teba ich stručné zhrnutie v 15 bodoch

Od pondelka, 17. mája, čakajú Slovensko masívne zmeny. Oznámil ich dnes hlavný hygienik Ján Mikas. Podľa jeho slov ho vláda vyzvala, aby po schválení nového COVID automatu upravil pravidlá vo vyhláškach. Z tohto dôvodu sa upravuje znenie až štyroch aktuálne platných vyhlášok.

Jedna vyhláška sa aj ruší, a to konkrétne  vstupu osôb do prevádzok a priestorov zamestnávateľa. Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam aj k prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach.

Ak sa zaočkuješ, môžeš vyhrať 1 000 000 dolárov. Slovensko môže o podobnom ťahu len snívať

Mikas spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským poďakovali všetkým súčinným odborníkom, ktorí na vytvorení nového automatu pracovali dlhé hodiny. Lengvarský upozorňuje, že terajšie znenie nie je nemenné a môže sa upravovať podľa aktuálnej pandemickej situácie.

Nový COVID automat upravuje svoje znenie vo viacerých oblastiach. Zahŕňa novú testovaciu stratégiu, ktorá nanovo definuje povinnosť testovania, optimalizuje kritériá rizikovosti, upravuje usmernenia pre prevádzky i množstvo opatrení, ktoré by ti nemali ujsť.

Preto sme ti najhorúcejšie zmeny zhrnuli do 15 bodov, objasňujúcich nasledujúce obdobie a úskalia aj výhody automatu, ktorý príde do platnosti už o pár dní.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP SK (@startitup_sk)

Od pondelka nastanú tieto zmeny:

 • Nákupné centrá: Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teplotu pri vstupe do obchodných domov, v tomto prípade zákaz konzumovať jedla a nápoje trvá pre okresy v bordovej farbe. Stále zostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie. Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu.
 • Umelé kúpaliská: Kúpaliská budú môcť byť otvorené vo všetkých okresoch, nutný je Ag test nie starší ako 24 hodín, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín, nutnosť preukázať sa testom sa nevzťahuje na deti do 10 rokov. Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu.
 • Hotely: Maximálna kapacita v izbách hotelových zariadení sa bude vzťahovať len pre 1. až 3. stupeň varovania, teda pre okresy v ružovej, červenej a bordovej farbe, a to max. 2 dospelé osoby či osoby z jednej domácnosti.  Konzumácia jedál v interiéri bude možná v 1. a 2. stupni ostražitosti (žlté a oranžové okresy).
 • Múzeá a galérie: V múzeách a galériách ostávajú povolené len individuálne prehliadky pre druhý a tretí stupeň varovania (červená a bordová farba) . Maximálny počet osôb bude riadený podľa farieb okresu. V žltých a oranžových okresoch budú povolené aj skupinové prehliadky.
 • Filmové podujatia: Tie budú povolené pre žlté a oranžové okresy, vo všetkých okresoch nutné sediace obecenstvo. V najlepších okresoch budú povolené aj podujatia zamerané na školopovinné deti a školské skupiny.
 • Aqua parky a kúpele: Budú otvorené s nutnosťou negatívneho testu, Ag test nie starší ako 24 hodín, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín, v najlepších okresoch až po 1. stupeň varovania (ružová, oranžová a žltá farba), nutnosť preukázať sa testom neplatí pre deti do 10 rokov. Kúpele na základe zdravotnej indikácie budú otvorené vo všetkých okresoch.
 • Taxislužby: Tie sú naďalej obmedzené vo všetkých okresoch, nutná je tiež dezinfekcia po každom zákazníkovi v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová farba).
 • Fitness centrá: Kapacita fitness centier budú určovať jednotlivé stupne automatu, prevádzkovateľ si bude môcť vybrať medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metráže. V 1., 2. a 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová farba) sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín, opäť ním nebudú musieť disponovať deti do 10 rokov.
 • Hromadné podujatia: Pre 3. stupeň varovania platí možnosť združovania do 6 osôb, v 2. stupni varovania do 10, v 1. stupni varovania do 25 v interiéri a 50 v exteriéri. Organizátor bude zároveň povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu 14 dní.
 • Športové podujatia: budú môcť mať od 15. mája prítomné publikum v okresoch 1. stupňa varovania a lepších okresoch. Naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov, sedenie v každom druhom rade a povinný negatívny test.
 • Respirátory: V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá a oranžová farba) povolené nosiť v interiéroch rúško či šatku. V 1. a 2. stupni ostražitosti bude povinné nosiť rúško na hromadných podujatiach v exteriéri.
 • Návštevy v nemocniciach: Od 14. mája budú možné návštevy nemocníc pre kňazov podávajúcich sviatosť pomazania, zaočkovaných ľudí, návštevníkov s negatívnym výsledkom testu či potvrdením o prekonaní ochorenia pred maximálne 180 dňami či boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia, a sú viac ako 14 dní po prvej dávke.
 • Svadobné hostiny, kary a večierky: Pre tieto podujatia platí, že v červených a bordových okresoch sú zakázané, v ružových môže byť v interiéri do 25 osôb, v exteriéri do 50 osôb, v oranžových v interiéri 50, exteriéri 100 osôb, v žltých v interiéri 100 osôb, exteriéri 250 ľudí, v zelených môže byť na podobných podujatiach v interiéri do 500 osôb na státie, v exteriéri do 1 000 ľudí, v prípade sedenia v interiéri max 500, v exteriéri 1000 osôb.
 • Konzumácia v interiéri: V okresoch 1. a 2. stupňa ostražitosti bude v interiéri povolená konzumácia jedál a nápojov v interiéri pre maximálne 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy) alebo max 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).
 • Omša, sobáš či krst: Kapacita civilných či cirkevných obradov – bohoslužieb, sobáša, krstu či pohrebu, sa bude odvíjať od stupňa ostražitosti či varovania daného okresu. V zelenej, žltej a oranžovej farbe sa budú okresy riadiť inštrukciami pre organizáciu hromadných podujatí. V prvom až treťom stupni varovania (ružová, červená, bordová farba) bude platiť obmedzenie, že na 15 štvorcových metrov môže byť jedna osoba. Nebudú sa však počítať deti do desiatich rokov.

Rozdelenie okresov od 17. mája

Bordová farba /3. stupeň varovania/: Myjava, Sobrance

V bordových okresoch platí zákaz vychádzania Okrem toho je stále potrebný najviac sedemdňový negatívny test aj počas dňa.

Červená farba /2. stupeň varovania/: Pri okresoch v červenej farbe sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00.

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou,

covid automat covid-19 koronavírus slovensko
zdroj: MZSR

Ružová farba / 1. stupeň varovania/:  Bratislava I. – V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, okres Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I. – IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen,

Oranžová farba/2. stupeň ostražitosti: Hlohovec, Nitra, Senec, Topoľčany.

Zdroje: TK, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK